Jakie istnieją emocje podstawowe?

Zagadnienie emocji jest od wielu lat w centrum zainteresowania wielu badaczy z dziedziny psychologii. Poszczególne stany emocjonalne towarzyszą nam w życiu codziennym na każdym kroku i zawsze wpływają na nasze zachowanie. Jakie wyróżniamy emocje podstawowe?

Gamma - Jakie istnieją emocje podstawowe?

 
Jakie istnieją emocje podstawowe?

Zagadnienie emocji jest od wielu lat w centrum zainteresowania wielu badaczy z dziedziny psychologii. Poszczególne stany emocjonalne towarzyszą nam w życiu codziennym na każdym kroku i zawsze wpływają na nasze zachowanie. Jakie wyróżniamy emocje podstawowe?

Mechanizm powstawania stanów emocjonalnych nie jest jeszcze w psychologii do końca wyjaśniony. Niemniej jedno jest pewne. Wyrażanie oraz rozpoznawanie poszczególnych emocji jest wspólne dla wszystkich jednostek w społeczeństwie. Co prawda istnieją specyficzne sytuacje, niemniej sygnały emocjonalne oraz wydarzenia, jakie je wywołują są zazwyczaj uniwersalne.

Jakie są znane w psychologii emocje podstawowe?

Zazwyczaj bywa tak, ze czas trwania emocji jest zazwyczaj bardzo krótki, gdyż trwa zaledwie kilkanaście sekund. Emocje są zawsze odpowiedzią na jakiś konkretny bodziec i nigdy nie pojawiają się u człowieka bez przyczyny. W psychologii wyróżnia się emocje podstawowe takie jak: złość, gniew, strach, odraza, wstręt, obrzydzenie, radość, szczęście, smutek, pogarda, zdziwienie. W jaki sposób można rozróżnić poszczególne emocje podstawowe?

Poszczególnym emocjom towarzyszą zawsze specyficzne wyrazy mimiczne twarzy, które to są zawsze charakterystyczne dla poszczególnych emocji i są uniwersalne kulturowo. Otóż na całym świecie ludzie w podobny sposób wyrażają radość, smutek, złość czy inne emocje podstawowe.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Ulepsz swoje relacje, popraw swoją efektywność, odkryj swój potencjał i poznaj swoje mocne strony dzięki szkoleniu z testu Gallupa. Zobacz: talenty Gallupa po polskuMogą Cię również zainteresować: komunikacja interpersonalna warsztaty, zarządzanie stresem w organizacji.

Osoba będąca w silnym gniewie oraz złości zazwyczaj ma zaciśnięte usta oraz spojrzenie pełne wściekłości.
Z kolei jednostka, która doznała w danej chwili silnego strachu ma zawsze brwi uniesione do góry, napięte dolne powieki oraz nieco rozciągnięte usta.
Człowiek odczuwający w danej chwili odrazę i obrzydzenie ma natomiast zmarszczony nos, uniesioną górną wargę oraz brwi, nieco rozszerzone oczy oraz otwarte usta.
Zupełnie inny wygląd przybiera twarz osoby będącej w stanie euforii oraz radości. Wówczas to na jej twarzy pojawiają się zmarszczki przy oczach, policzki są podniesione do góry, a co więcej pojawia się przyjemny uśmiech wyrażający zadowolenie.
Zupełnie przeciwstawną do radości emocją jest smutek. U osoby będącej w stanie żalu i przygnębienia pojawiają się opuszczone górne powieki, nieco opuszczone kąciki ust oraz następuje znaczna utrata ostrości w oczach.

Jakie istnieją składniki emocji?

W psychologii wymienia się trzy podstawowe składniki emocji takie jak: poznawcze, fizjologiczne oraz behawioralne.

Podczas przeżywania bardzo silnych emocji do działania pobudzany jest autonomiczny układ nerwowy człowieka. Pojawiający się podczas występowania zagrożenia strach ma zawsze aspekt poznawczy w postaci rozpoznania źródła zaistniałego zagrożenia. W takiej trudnej sytuacji elementem fizjologicznym jest zazwyczaj przyspieszone bicie serca, szybki oddech, blednięcie twarzy, pocenie się czy napięcie mięśni. Natomiast aspektem behawioralnym będzie w tej sytuacji próba ucieczki z miejsca niebezpiecznego zdarzenia.

Emocje podstawowe, a emocje złożone

W rzeczywistości istnieje znacznie więcej emocji podstawowych. Bardzo często stany emocjonalne człowieka są połączeniem kilku afektów jednocześnie. Można bowiem w tej samej chwili odczuwać wstręt i złość czy gniew i zaskoczenie. Oprócz podstawowych emocji wyróżnia się takie stany emocjonalne jak:

  • radosne zaskoczenie - jest to połączenie radości i zaskoczenia
  • gniewne zaskoczenie - jest to połączenie gniewu i zaskoczenia
  • smutną złość
  • radosne obrzydzenie
  • gniewne obrzydzenie i inne

Emocje złożone można bardzo często zaobserwować w wielu sytuacjach spotykających każdego z nas w życiu codziennym. częstym zjawiskiem jest odczuwanie w tym samym momencie radości oraz smutku. Taki stan emocjonalny występuje bardzo często podczas wzruszającego zdarzenia którym dla wielu osób może być opuszczenie rodzinnego domu w celu rozpoczęcia nauki na uniwersytecie.
Natomiast podczas przejażdżki na górskiej kolejce czy w wesołym miasteczku większość osób boi się i cieszy równocześnie. Wówczas to wyrażane są takie emocje jak radość i strach jednocześnie.
Jak widać podstawowe emocje to zbyt mało, aby w pełni opisać złożoność ludzkiego życia wewnętrznego.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.