Jakie istnieją sposoby zarządzania w firmach?

Firma to poniekąd jeden wielki organizm, którym trzeba naprawdę dobrze zarządzać, aby wszystko szło zgodnie z planem i aby marka zdobywała coraz to nowe, lepsze i wyższe stopnie rozwoju. Takie zarządzanie firmą obejmuje szereg przeróżnych czynności.

zdjęcie - (the_title())

 
Jakie istnieją sposoby zarządzania w firmach?

Firma to poniekąd jeden wielki organizm, którym trzeba naprawdę dobrze zarządzać, aby wszystko szło zgodnie z planem i aby marka zdobywała coraz to nowe, lepsze i wyższe stopnie rozwoju. Takie zarządzanie firmą obejmuje szereg przeróżnych czynności. Pośród nich wymienić można chociażby reklamę, wymyślanie nowych produktów, usprawnianie procesu produkcji oraz jedno z najważniejszych działań - zarządzanie zasobami ludzkimi. Jakie są sposoby zarządzania ludźmi? Jaką rolę pełni tu współpraca w zespole? Jakie szkolenia warto przeprowadzić, aby firma doskonale się rozwijała?

Współpraca w zespole - najważniejsza sprawa

Przede wszystkim warto wspomnieć choćby i krótko o roli współpracy w zespole w sukcesie firmy. Otóż jeśli pracownicy dobrze się dogadują, mają dobrze dobrane miejsce w grupie, szanują się wzajemnie oraz pracują w atmosferze, która pomaga im rozwinąć naturalne talenty, to wiadomo, że taka praca będzie bardziej efektywna. W jaki jednak sposób jako menagerowie czy kierownicy możemy zbudować taką atmosferę współpracy w firmie? Cóż tutaj trzeba zadbać na pewno o zbudowanie tak zespołu, aby różne osoby mogły podjąć swoje naturalne role. Przykładowo - zespół złożony z samych liderów raczej się nie sprawdzi. Ponadto trzeba wdrożyć dostosowane do pracowników techniki motywacji, negocjacji, rozmów, dobrze zaplanować miejsce pracy, jej czas, zadania...

Współpraca w zespole szkolenie

Jak zatem widać trudno jest zorganizować doskonałe warunki do współpracy ot tak po prostu. Trzeba bowiem mieć konkretną wiedzę oraz umiejętności, które właśnie pomogą nam zbudować zespół itp. Generalnie zatem na pewno przyda nam się współpraca w zespole szkolenie. Na nim dowiemy się jak budować zespoły, jakie są role w zespole, typy charakteru, jak powinno się do poszczególnych ludzi podchodzić itp.

Sposoby zarządzania

Lecz właśnie współpraca w zespole będzie dobra, tylko i wyłącznie jeśli odpowiednio dobierzemy system zarządzania do danej firmy czy zespołu. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?

 • Benchmarking
  Ten sposób zarządzania opiera się na porównaniu praktyk, jakie stosuje firma z tymi, jakie są stosowane przez największe marki z danego sektora.
 • Zarządzanie przez projekty
  Tu planujemy cały proces i monitorujemy go, oczywiście odpowiednio szybko wychwytując błędy.
 • Controlling
  Controlling to poszukiwanie informacji, planowanie i nadzór. Tu menager odpowiada za zespół.
 • Outsourcing
  Polega on na przekazywaniu pewnych zadań firmy, markom zewnętrznym.
 • Zarządzanie przez kompetencje
  Tutaj najogólniej rzecz ujmując stawia się wiele na rozwój pracownika tak, aby swoją wiedzą i umiejętnościami przyczynił się on do rozwoju całego zespołu.
 • Lean management
  Inaczej jest to "szczupłe zarządzanie". Tu skupiamy się na tym, czego wymaga klient.

Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi

Zarządzanie ludźmi nie jest proste... zatem obok współpraca w zespole szkolenie warto jeszcze zdecydować się na szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi. Warto bowiem podkreślić, że powyższe sposoby zarządzania są naprawdę płytko omówione. Nie jest też tak, że w jednym miejscu zajmujemy się tylko i wyłącznie jednym sposobem zarządzania. W praktyce najważniejsza sprawa to właśnie umiejętne dopasowanie różnych systemów zarządzania, możliwości motywacji, budowania zespołów itp. do konkretnych grup, sektorów pracy itd. Ważna jest zatem pewna elastyczność myślenia - za to oczywiście odpowiada w dużej mierze wiedza oraz umiejętności.

Wracając zatem do meritum - taką wiedzę i umiejętności zapewnią nam szkolenia z zarządzania zasobami ludzkimi oraz szkolenia z współpracy w zespole. Co jednak istotne - dzisiaj jest na rynku naprawdę wiele firm, które zajmują się organizacją wszelkiego rodzaju szkoleń. Należy być świadomych tego, że niestety nie wszystkie z nich mają wysoki poziom, choć czasem mogą nawet mieć także całkiem wysoką cenę. Warto zatem poczytać wcześniej o różnego rodzaju szkoleniach tak, aby zdecydować, czego w zasadzie potrzebujemy. Warto także zainteresować się opiniami i komentarzami odnośnie różnych szkoleń.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.