Jakie są etapy rozwoju pracowników?

Nowoczesne przedsiębiorstwa coraz większy nacisk kładą na rozwój pracowników. Odpowiednie szkolenie wstępne jest oczywistym elementem wdrażania do pracy, jednak w trakcie wypełniania obowiązków pracownik przechodzi przez kilka faz rozwojowych.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są etapy rozwoju pracownika?

Nowoczesne przedsiębiorstwa coraz większy nacisk kładą na rozwój pracowników. Odpowiednie szkolenie wstępne jest oczywistym elementem wdrażania do pracy, jednak w trakcie wypełniania obowiązków pracownik przechodzi przez kilka faz rozwojowych. Dobry menedżer powinien zdawać sobie sprawę, że są one naturalnym następstwem nauki i wiążą się z określonymi zachowaniami.

Etap 1: Zaangażowanie

Etap pierwszy charakteryzuje całkowicie nowych pracowników, którzy pełni są entuzjazmu i zaangażowania, mimo posiadania niskich kompetencji. To osoba, która z chęcią przychodzi do pracy, uczy się podstawowych obowiązków i wypełnia je z należytą starannością. Menedżer wykorzystuje ten okres na wdrożenie debiutanta do pracy oraz stara się przekazać najważniejszą wiedzę.

Etap 2: Rozczarowanie i zniechęcenie

Wraz ze wzrostem kompetencji dochodzi do pierwszych trudnych sytuacji w pracy. Pracownik, choć posiada odpowiednią wiedzę do wypełniania pracy, coraz częściej spotyka się z brakiem motywacji do pracy. Dochodzi do sytuacji, w których potrzebuje pomocy innych mimo, że nie uważany jest już za nowicjusza. Na tym etapie menedżer powinien zadbać przede wszystkim o atmosferę w pracy, wsparcie pracowników oraz odpowiednie motywowanie.

Etap 3: Ostrożność

Etap trzeci charakteryzuje pracowników, którzy posiadają stosunkowo wysokie kompetencje, jednak do pracy podchodzą z dystansem. Nie są już zniechęceni, zdają sobie sprawę z tego, że podczas wykonywania obowiązków mogą natrafić na trudne sytuacje wymagające rozwiązania. Pracownicy na tym etapie są najtrudniejsi do kierowania: charakteryzują się bardzo wysoką ostrożnością, przez co mogą nie odnosić satysfakcjonujących wyników oraz nie zawsze można na nich polegać.

Etap 4: Doświadczenie

Czwarty etap charakteryzuje pracowników, którzy od wielu lat pełnią te same funkcje. Są ekspertami, nie boją się trudnych sytuacji, mają wystarczające doświadczenie, by nie bać się podejmować poważnych decyzji. Wraz z doświadczeniem wzrasta też zaangażowanie: jeśli tylko przedsiębiorstwo odpowiednio nagradza ich za ciężką pracę. Pracownicy na tym etapie są najbardziej wartościowi.

Dobry menedżer powinien nie tylko znać poszczególne etapy rozwoju pracownika, ale również odpowiednio na nie reagować. Pomogą w tym odpowiednie szkolenia Wrocław, jak i inne duże miasta, prowadzi kompleksowe kursy menedżerskie, które przygotują liderów do pełnienia swoich funkcji. Jeśli chodzi o szkolenia sprzedażowe Wrocław umożliwia wzięcie udziału w kursach osobom na niższych stanowiskach, dzięki czemu będą oni bardziej zmotywowani oraz kompetentni.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.