Kluczowe kompetencje menedżera

Sukces firmy zależy od wielu rozmaitych czynników. Nie da się ukryć, że za sukces firmy w znacznej mierze odpowiedzialni są pracownicy. Tylko doświadczona i wykwalifikowana kadra pracownicza będzie w stanie podołać swoim obowiązkom w należyty sposób. Z tego też powodu proces rekrutacji jest bardzo ważny. Przy doborze kadry pracowniczej, pracodawcy powinni brać pod uwagę szereg rozmaitych czynników.

zdjęcie - (the_title())

 
Kluczowe kompetencje menedżera

Sukces firmy zależy od wielu rozmaitych czynników. Nie da się ukryć, że za sukces firmy w znacznej mierze odpowiedzialni są pracownicy. Tylko doświadczona i wykwalifikowana kadra pracownicza będzie w stanie podołać swoim obowiązkom w należyty sposób. Z tego też powodu proces rekrutacji jest bardzo ważny. Przy doborze kadry pracowniczej, pracodawcy powinni brać pod uwagę szereg rozmaitych czynników. Oczywiście bardzo ważne jest wyżej już wspomniane doświadczenie oraz wiedza. Nie bez znaczenia są jednak również tak zwane kompetencje miękkie i cechy charakteru.

Cechy charakteru mają szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, jeśli poszukujemy kandydata na stanowisko kierownicze. Osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym bezwzględnie powinna posiadać doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Cechy dobrego kierownika obejmują również takie cechy jak: prawdomówność, pewność siebie oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi. Kierownicy zarządzają bowiem pewnym zespołem ludzi. Z tego też powodu, powinni bez większych trudności radzić sobie z wydawaniem poleceń w sposób zrozumiały i stanowczy.

Większość osób na pytanie jaki powinien być szef, odpowiedziałaby że wyrozumiały i empatyczny. W pracy nie da się bowiem ustrzec pewnych pomyłek. Kierownik, który jest bardzo surowy i skupia się na krytykowaniu bez udzielania porad, może wzbudzać lęk pracowników. A jak wiadomo, lęk nie jest czymś co pozytywnie wpływa na jakość świadczonej przez pracownika pracy. Pożądane cechy lidera grupy to również: stanowczość oraz kreatywność. Empatyczny, ale stanowczy kierownik wzbudza bowiem nie tylko sympatię, ale również szacunek wśród podwładnych. Nie da się ukryć, że stanowczość pomaga również w kontrolowaniu pracowników. Do zadań kierownika należy bowiem kontrolowanie tego w jaki sposób jego podwładni realizują zlecone im zadania. Za wyniki podwładnych w znaczącym stopniu odpowiada bowiem kierownik. Menedżerowie powinni być również odporni na stres. Duża odpowiedzialność sprawia bowiem, że stres jest nieunikniony. Dlatego też, osoba która źle radzi sobie z negatywnymi emocjami, nie powinna pracować na stanowisku kierowniczym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Mamy w Gammie doświadczenie we wprowadzaniu trybu pracy zdalnej w organizacjach. Powołaliśmy zespół ekspertów rozwijających i doskonalących zdalne rozwiązania.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Dla kadr kierowniczych dobrze by było organizować szkolenia o tematyce: umiejętności menedżerskie. Tego rodzaju szkolenia, prowadzone przez wyspecjalizowaną i doświadczoną firmę sprawią, że menedżerowie będą bardziej świadomi cech, które są nieodzowne w ich pracy. Pewne cechy charakteru można bowiem wypracować. Urodzeni przywódcy to bowiem rzadkość. Decydując się na organizację szkolenia, należy pamiętać o właściwym wyborze firmy szkoleniowej. Najbezpieczniej będzie wybrać firmę, która cieszy się pozytywnymi opiniami wśród swoich klientów. Zatrudniając taką firmę, mamy duże szanse na to, że szkolenia odniosą pozytywny skutek.

Dobrze by było zaprosić również pracowników do anonimowej ankiety. Na kartkach, które pracownicy będą wrzucać do pudełka można napisać chociażby: idealny szef cechy charakteru. Dzięki temu dowiemy się jakie cechy powinien mieć kierownik zdaniem jego podwładnych. Reasumując powyżej zebrane rozważania, należy wskazać, że kierownik oprócz odpowiedniego wykształcenia powinien posiadać również doświadczenie. Nie bez znaczenia jest również posiadanie pewnych cech charakteru.

Poszukując osoby na stanowisko kierownicze, należy zwrócić uwagę na to, by taka osoba była pewna siebie. Kolejnymi cechami charakteru pożądanymi w pracy kierownika są: empatia, prawdomówność, uczciwość czy stanowczość. Dla kadr menedżerskich koniecznie należy organizować szkolenia. Najlepiej jeżeli szkolenia menedżerskie będą organizowane cyklicznie.

Regularna i systematyczna organizacja szkoleń pomoże kierownikom wypracować pewne pożądane na ich stanowisku cechy charakteru. Najlepiej do przeprowadzenia szkolenia zatrudnić fachową i doświadczoną firmę. Właściwa firma to taka, która cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Jeżeli będziemy zadowoleni z efektów przeprowadzonego przez wybraną przez nas firmę szkolenia, warto zaufać takiej firmie ponownie i zaprosić ją do przeprowadzenia kolejnych szkoleń managerskich w przyszłości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.