Każdy prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z tego, że nie tylko za pomocą słów się porozumiewamy. Jednak już nie każdy wie, jak bardzo istotna jest
komunikacja niewerbalna i jakie kłopoty mogą wyniknąć z tego, że nasze ciało mówi coś innego, niż wyrażają to słowa. W życiu biznesowym ten typ porozumiewania się może mieć kluczowe znaczenie, stąd poznawanie tajników skutecznej komunikacji niewerbalnej a także panowanie nad gestami będą wartościowymi umiejętnościami.
Cztery typy komunikacji niewerbalnej: - Proksemika - łączy się z przestrzenią, polega na obserwacji i zarządzaniu przestrzenią prywatną. Wyróżnia się cztery podstawowe typy: odległość intymna, osobista, społeczna i publiczna. W dużym stopniu zależna jest od kultury i w różnych krajach te wartości będą inaczej odbierane.
- Wygląd zewnętrzny- choć nie powinien być oceniany, nie da się ukryć, że ten aspekt bywa najważniejszy podczas pierwszego zetknięcia się z drugim człowiekiem.
- Parajęzyk - to część wokalna głosu (dźwięki bez słów), liczy się jego wysokość, tempo, siła czy rytm. Do parajęzyka włączyć można również ziewanie, kaszel, akcent. Wszystko jest ważne, bo zdradza nastawienie, jakie mamy do danej sytuacji czy człowieka.
- Kinetyka - są to wszystkie ruchy ciała, również te nie do końca zależne od naszej woli. Także utrzymywanie kontaktu wzrokowego z drugą osobą, co będzie świadczyło o szczerości i dobrych intencjach. Do kinetyki zaliczymy także podanie dłoni na powitanie.
Wszystkie te rodzaje się podświadomie oceniane przez rozmówców, dlatego organizuje się wiele szkoleń, które mają na celu wyuczenie pewnych rodzajów zachowań, opanowania emocji i radzenia sobie z gestami. Wszystkie ruchy, spojrzenia, jeśli są przemyślane, mogą przysłużyć się do odniesienia sukcesu na wielu płaszczyznach.
Chodzi także o to, by zachować spójność na wysokim poziomi pomiędzy tym, co się mówi, a tym, jak się działa. Niezgodność wychwycona przez pracodawcę, wspólnika czy klienta, może zaważyć o przyszłym sukcesie bądź porażce.