Konflikt w zespole – patologia czy siła napędowa?

Team work, team spirit, dobra atmosfera w pracy to pojęcia, które pojawiają się w rozmowach na temat zarzadzania zespołem. Imprezy integracyjne, strefy relaksu i wypoczynku, szkolenia – wielkie korporacje wydają rocznie ogromne pieniądze, aby ich pracownicy mieli komfortowe warunki do efektywnej pracy. Niestety nawet w najlepszych zespołach pojawiają się konflikty, bowiem wynika to z natury ludzi i interakcji, jakie miedzy nimi zachodzą.


    Team work, team spirit, dobra atmosfera w pracy to pojęcia, które pojawiają się w rozmowach na temat zarzadzania zespołem. Imprezy integracyjne, strefy relaksu i wypoczynku, szkolenia – wielkie korporacje wydają rocznie ogromne pieniądze, aby ich pracownicy mieli komfortowe warunki do efektywnej pracy.

    Niestety nawet w najlepszych zespołach pojawiają się konflikty, bowiem wynika to z natury ludzi i interakcji, jakie miedzy nimi zachodzą.

    Przyczyny konfliktów w pracy

    W celu osiągania realizacji celów organizacji konieczne jest współdziałanie wielu zainteresowanych stron. Do konfliktów dochodzi w sytuacji, gdy jedna z nich uświadomi sobie, że jej prawa czy racje są naruszane i podejmuje działania mające na celu eskalacji tego na grupę.

    Przyczyn konfliktów jest ogromna ilość, jednak najczęściej podaj się: różnice w osobowości, odmienne postrzeganie celów i zadań, różne reakcje na sytuacje problematyczne, niesprawiedliwy podział nagród za realizację zadań czy wpływ kierownictwa i zarządzanie grupą.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Czy można zarządzać swoim stresem? Jak rozwiązywać asertywnie konflikty i budować swoje kompetencje społeczne? Jak walczyć z poczuciem bezradności? Jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne? Zobacz: szkolenie zarządzanie czasem, szkolenie radzenie sobie ze stresem, szkolenia interpersonalne.

    Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

    Konflikt – patologia czy siła napędowa

    Kiedyś konflikty w pracy uznawano za coś co nie powinno mieć miejsca. Świadczyło o nieprawidłowym działaniu grupy i ma zły wpływ na organizację. Dziś konflikt uważa się za coś nieuniknionego i naturalnego. Należy więc go zaakceptować i umieć nim pokierować.

    Praca z ludźmi wymaga wiedzy i doświadczenia więc rozwiązywanie konfliktów wymaga odpowiedniego podejścia. Arbitralne osądzenie kto ma rację nie zawsze wchodzi w grę, bowiem może być przyczyną dalszych rozłamów i finalnie mieć destrukcyjny charakter.

    To czy spór zakończy się negatywnie czy pozytywnie (mobilizująco) dla grupy zależy od tego jak wygląda w organizacji zarzadzanie konfliktem. Szkolenie na temat konfliktów, sposobu rozwiązywania problemów to kluczowa kompetencja kierowników zespołów i szefów.

    Skuteczne zarządzanie konfliktami pozwala na znalezienie podłoża problemu, poprawia funkcjonowanie grupy, integrację i pozawala na zdobycie wiedzy o kierowanym zespole. Radzenie sobie z konfliktem w zespole nie jest łatwą sztuką, jednak opanowanie tych technik pozwala na lepsze panowanie nad grupą.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.