Konflikt w zespole pracowniczym – dlaczego jest potrzebny?

Konflikt w zespole traktowany jest często jako sytuacja skrajnie negatywna. Nic dziwnego – w końcu menedżerowie bardzo często nie potrafią go rozwiązać, co może prowadzić do zrujnowania atmosfery i relacji międzyludzkich. Jednak odpowiednio pokierowany konflikt może przynieść mnóstwo korzyści! Dlaczego jest on tak bardzo potrzebny i jak nim zarządzać?


  Konflikt w zespole traktowany jest często jako sytuacja skrajnie negatywna. Nic dziwnego - w końcu menedżerowie bardzo często nie potrafią go rozwiązać, co może prowadzić do zrujnowania atmosfery i relacji międzyludzkich. Jednak odpowiednio pokierowany konflikt może przynieść mnóstwo korzyści! Dlaczego jest on tak bardzo potrzebny i jak nim zarządzać?

  Konflikt w zespole - pozytywne i negatywne skutki

  Nierozwiązany konflikt niesie za sobą jedynie negatywne skutki. Powoduje pogorszenie kontaktów między pracowniami, wpływa na atmosferę w miejscu pracy, może nawet prowadzić do bardzo negatywnych zjawisk, takich jak mobbing.

  Jednak jeśli tylko odpowiednio pokierujemy osobami, które nie zgadzają się w danej kwestii, możemy uzyskać wiele pozytywnych skutków. Konflikt jest przede wszystkim okazją do wymienienia poglądów, a na linii pracownik-kierownik świadczy o wysokim zaufaniu obu stron do siebie

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Czy można zarządzać swoim stresem? Jak rozwiązywać asertywnie konflikty i budować swoje kompetencje społeczne? Jak walczyć z poczuciem bezradności? Jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne? Zobacz: szkolenie zarządzanie czasem, szkolenie radzenie sobie ze stresem, szkolenia interpersonalne.

  Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

  W końcu skoro nasz podwładny wyraża swoje zdanie, oznacza to, że jest zaangażowany i wie, że może sobie na to pozwolić bez żadnych konsekwencji. To doskonała informacja dla każdego menedżera! Samo rozwiązywanie konfliktów może nieść za sobą dużą dawkę korzyści merytorycznych: poprzez proces rozwiązywania problematycznego zagadnienia, możemy dojść do zupełnie nowych rozwiązań.

  Zarządzanie konfliktem w zespole

  Każdy menedżer powinien być dokładnie przygotowany do wystąpienia sytuacji konfliktowych. W końcu wynikną one prędzej czy później: to naturalne zjawisko, które może wynikać z różnicy wiedzy, doświadczenia, charakteru lub poglądów. Każdy kierownik powinien przejść szkolenie z zakresu mediacji oraz zarządzania konfliktem w zespole.

  Na praktycznych warsztatach ma możliwość zdobycia zarówno wiedzy, jak i przede wszystkim przećwiczyć konkretne przypadki. Takie przygotowanie do pracy pozwala na skuteczne i szybsze rozwiązywanie konfliktów, ale przede wszystkim umożliwia naukę wyciągania wniosków i kierowania stronami konfliktu tak, by móc wyciągnąć z sytuacji konfliktowej jak najwięcej pozytywnych aspektów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.