Konflikt w zespole

Nie od dzisiaj wiadomo, że tam, gdzie ludzie mają ze sobą współpracować, wchodzić w jakieś interakcje to prędzej czy później przytrafi się konflikt. Może się tak stać zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i typowo personalnej. Nie oszukujmy się, nawet zatrudnienie profesjonalistów, którzy potrafią (podobno) oddzielać życie prywatne od zawodowego, potrafią odłożyć na bok osobiste animozje nie gwarantuje tego, że konflikt nie powstanie. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Po pierwsze nie każdy typ osobowości daje się lubić, czy nawet tolerować. 
   
  Nie od dzisiaj wiadomo, że tam, gdzie ludzie mają ze sobą współpracować, wchodzić w jakieś interakcje to prędzej czy później przytrafi się konflikt. Może się tak stać zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i typowo personalnej. Nie oszukujmy się, nawet zatrudnienie profesjonalistów, którzy potrafią (podobno) oddzielać życie prywatne od zawodowego, potrafią odłożyć na bok osobiste animozje nie gwarantuje tego, że konflikt nie powstanie. Dzieje się tak z kilku przyczyn.
   
  Po pierwsze nie każdy typ osobowości daje się lubić, czy nawet tolerować. Każdy z nas chyba znalazł się w takiej sytuacji, gdzie z miejsca wiedział, że współpraca z drugą osobą będzie praktycznie niemożliwa – czy to ze względu na jej podejście do pracy (lenia, bumelanta, czy psychologa nikt chyba nie chciałby spotkać na swojej drodze), czy sposób bycia (gaduła, sangwinik, czy megaloman).

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Czy można zarządzać swoim stresem? Jak rozwiązywać asertywnie konflikty i budować swoje kompetencje społeczne? Jak walczyć z poczuciem bezradności? Jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne? Zobacz: szkolenie zarządzanie czasem, szkolenie radzenie sobie ze stresem, szkolenia interpersonalne.

  Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

  Niestety często podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie jesteśmy w stanie w 100% określić kim dana osoba okaże się w trakcie pracy. Rozmowa ta jest bowiem formą reklamy kandydata – chyba nie ma osoby, która by się chciała źle sprzedać i opowiadałaby, że jest konfliktowa, leniwa, czy uwielbia robić wszystko „na odwal”.

  No dobrze, istnieje taka grupa – osoby bezrobotne, które nie chcą podjąć pracy, ale przyszły na rozmowę, żeby nie stracić zasiłku, ale to inna bajka. Tworząc zespół nawet przeprowadzenie testów psychologicznych nie gwarantuje, że uda się stworzyć grupę, w której nie pojawią się konflikty.
   
  W dobrym zarządzaniu nie chodzi o to, by konfliktów unikać, ale by umieć je szybko i skutecznie rozwiązywać, a wcześniej zidentyfikować. Jeżeli bowiem rozrośnie się do tak wielkich rozmiarów, że zaczyna istotnie wpływać na pracę firmy może się okazać, że jedynym wyjściem jest po prostu zwolnienie osoby winnej tej sytuacji konfliktowej.

  Jednak jest to ostateczność – nikt chyba nie chce burzyć zespołu, który tworzy się dość długi czas. Konflikt w zespole dość łatwo rozwiązać w jego początkowym stadium, im dalej w las tym gorzej. O tym jak dobrze nim zarządzać dowiedzieć się można w trakcie szkoleń i kursów poświęconych między innymi mediacjom.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.