Kto powinien dbać o efektywność komunikacji w firmie?

Efektywna komunikacja w firmie jest niezwykle ważna. Świadomość tego w świecie biznesu jest obecnie powszechna i nikogo nie dziwią już specjalne zespoły i jednostki w strukturze firmy powoływane do spraw komunikacji.

zdjęcie - (the_title())


Kto powinien dbać o efektywność komunikacji w firmie?

Efektywna komunikacja w firmie jest niezwykle ważna. Świadomość tego w świecie biznesu jest obecnie powszechna i nikogo nie dziwią już specjalne zespoły i jednostki w strukturze firmy powoływane do spraw komunikacji. Komunikacja może mieć dwa wymiary: zewnętrzny oraz wewnętrzny.

Mniejsze firmy bardzo często skupiają się jedynie na zewnętrznym wymiarze komunikacji. To oczywiście ważny aspekt. Warto dbać o wizerunek, jednak o ile mniejsi i mniej doświadczeni przedsiębiorcy znając powiedzenie „jak Cię piszą, tak Cię widza” dbają o niego za zewnątrz, o tyle bardzo często zapominają o wewnętrznym wymiarze komunikacji. A to bardzo źle.

Bo komunikacja w wewnątrz firmy nie tylko sprawia, że całe przedsiębiorstwo funkcjonuje efektywnie, ale także pośrednio wpływa na wizerunek firmy. Dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo i odpowiednio poinformowani o sytuacji wewnętrznej firmy pracownicy, będą stanowili lepszą wizytówkę organizacji.

Kto więc powinien dbać o efektywność komunikacji w firmie? Jeśli w przedsiębiorstwie nie ma dedykowanej jednostki zajmującej się komunikacją wewnętrzną, najczęściej funkcje takie w naturalny sposób przejmują kadry. Warto przeszkolić w tym zakresie choćby jedno pracownika tego działu. Na rynku dostępna jest bogata oferta tego typu szkoleń, łatwo to sprawdzić wpisując w wyszukiwarkę: Szkolenie komunikacja interpersonalna Warszawa lub zarządzanie stresem szkolenie.

Jednak obowiązek dbania o komunikację zawsze ciąży w największym stopniu na bezpośrednich przełożonych, którzy w naturalny sposób powinni na bieżąco i w odpowiedniej formie informować członków swojego zespołu o sytuacji firmy, podejmowanych decyzjach i kierunkach działania. Jest to ważne z dwóch względów.

Po pierwsze jeśli pracownicy mają czuć się częścią zespołu i traktować firmę jako „swoją” muszą być informowani o tym co się w niej dzieje. Po drugie dobrze poinformowani o sytuacji firmy pracownicy, mogą lepiej planować swoje obowiązki zawodowe i dostosowywać sposób i kolejność wykonywania obowiązków zawodowych do aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa.

To bardzo ważne bo dzięki temu unikniemy na przykład sytuacji, w której pracownicy wykonują swoją pracę według starych wytycznych projektowych lub też w pierwszej kolejności wykonują obowiązki, na które mają jeszcze dużo czasu w związku z zmianą terminu realizacji zadania.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.