Metodyki zwinne w zarządzaniu projektami

Powodzenie projektu, czyli osiągnięcie zaplanowanych rezultatów, wiąże się ze jego starannym przygotowaniem, określeniem mierzalnego i osiągalnego celu, przygotowaniem odpowiedniej struktury grupy, podziałem odpowiedzialności i przyjęciem jednej z metodologii prowadzenia tego rodzaju działania. Zarzadzanie projektami, tak modne w ostatnim czasie, pozwala na rozwiązywanie różnego rodzaju problemów, z którymi borykają się wszelkiego rodzaju organizacje czy to usługowe, czy produkcyjne.


    Powodzenie projektu, czyli osiągnięcie zaplanowanych rezultatów, wiąże się z jego starannym przygotowaniem, określeniem mierzalnego i osiągalnego celu, przygotowaniem odpowiedniej struktury grupy, podziałem odpowiedzialności i przyjęciem jednej z metodologii prowadzenia tego rodzaju działania. Przykładowo, dla osób chcących poznać zwinne metodyki zarządzania polecamy szkolenia scrum.

    Zarzadzanie projektami, tak modne w ostatnim czasie, pozwala na rozwiązywanie różnego rodzaju problemów, z którymi borykają się wszelkiego rodzaju organizacje czy to usługowe, czy produkcyjne. Nauczyć się tego możemy na różnego rodzaju kursach i szkoleniach, np. agile project management szkolenie.

    Podstawą do podjęcia podejścia projektowego pojawienie się problematycznego tematu, który musi być dokładnie przedyskutowany.

    Najczęściej pojawiają się pytania o konieczność wprowadzenia zmiany: dlaczego coś nie działa? dlaczego coś jest potrzebne? jak to jest robione, a jak mogłoby być robione? We wstępnej fazie projektu pojawiają się fundamentalne pytania i założenia o ekonomiczne przesłanki, czas trwania, zasoby, ryzyko.

    Najważniejsze jest jednak ustalenie celu i zakresu działania.

    Tu okazuje się, że nie zawsze klient/ właściciel zdaje sobie sprawę ze swoich prawdziwych potrzeb, a to co określa wymaganiach nie zawsze będzie spójne jego oczekiwaniami. Założenia, że klient wie czego chce sprawdzają się w tradycyjnych podejściu procesowym, gdzie formalny model zmian (jak PRIENCE2) pomaga nam sprawnie zaplanować cały cykl życia projektu z pozytywnym finałem.

    Ogólnie zarysowane potrzeby klienta, specyfika organizacji i wiele zmiennych, które na pewno pojawią się w czasie prowadzenia projektu sprawiają, że lepiej niż metody projektowe sekwencyjno-kaskadowe, sprawdzają się metodyki zwinne. Czym one są?

    Zwinne metody zarządzania projektami zgodne z założeniami podejścia Agile pozwalają na pozytywne ukończenie zadania w założonym czasie i budżecie przy ziemnym planowaniu działań, wynikającym z wypracowanych w czasie trwania, klarujących się wymagań.

    Istnieje wiele metodyk, określanych tym mianem, które charakteryzują się lekkim podejściem do zadania, jak najpopularniejsze Scarum, Lean, przez DSDM Atern ((Dynamic Systems Development Method)) na Agile Project Management kończąc.

    W czym tkwi siła podejścia Agile (szkolenia agile)? Na początku projektu tworzy się zarys wymagań, które w czasie trwania projektu są adaptowane, zmieniane, a czasem wręcz odkrywane. Efekt projektu we wstępnej fazie projektu to zaledwie ogólna wizja, bez szczegółów.

    Projekty są prowadzane w sposób iteracyjny (pojawiają się nowe koncepcje) i przyrostowy (w oparciu o efekt poprzedniej iteracji). Metodyki zwinne charakteryzują się krótszym okresem planowania i działania, po którym wyniki pracy są przedstawiane i omawiane i poddawane kolejnym adaptacjom.

    Okazuje się, że tego typu metodologia jest najpopularniejsza w prowadzeniu projektów. Tam gdzie liczy się wykonanie projektu w określonym czasie i planowanym budżecie, metodyki zwinne sprawdzają się najlepiej. Pozwalają zakończyć projekt, dostarczając produkt o walorach spełniających wymagania klienta.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza