Mobbing w przypadku kobiet i mężczyzn – podobieństwa i różnice
Mobbing w pracy może przyjmować bardzo różne formy. W zależności od tego na kim i przez kogo jest stosowany, jaka kultura organizacyjna charakteryzuje przedsiębiorstwo oraz to, jaka atmosfera panuje w poszczególnych zespołach, objawy mobbingu mogą być bardzo różne. Zazwyczaj całkowicie odmienne zachowania dotyczą kobiet i mężczyzn. Czym się charakteryzują i jak im przeciwdziałać?
Mobbing w pracy może przyjmować bardzo różne formy. W zależności od tego na kim i przez kogo jest stosowany, jaka kultura organizacyjna charakteryzuje przedsiębiorstwo oraz to, jaka atmosfera panuje w poszczególnych zespołach, objawy mobbingu mogą być bardzo różne. Zazwyczaj całkowicie odmienne zachowania dotyczą kobiet i mężczyzn. Czym się charakteryzują i jak im przeciwdziałać?
Mobbing w stosunku do kobiet
Zachowania mobbingowe w odniesieniu do płci żeńskiej często przybierają niemal szowinistyczny charakter. Choć wydawać by się mogło, że oprawcami są zwykle mężczyźni, w rzeczywistości często to "kobieta kobiecie wilkiem". Najwyraźniej widać to w relacji pracownik - przełożony. Do zachowań mobbingowych może prowadzić nierozwiązany konflikt, ale również zwykła ludzka zawiść, nieuzasadniona nienawiść czy zazdrość.
Tego typu sytuacje zwykle dotyczą zachowań między jedną płcią. Jednak zdarza się, że to mężczyzna staje się oprawcą kobiet - choć są to sytuacje znacznie rzadsze, mogą prowadzić do bardzo niebezpiecznych i niestosownych zachowań.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przywództwa i rozwijania swoich kompetencji managerskich? Interesują Cię szkolenia sprzedażowe? Zobacz szkolenia zamknięte i otwarte realizowane w Gammie.
Podobnie jak w przypadku kobiet, zwykle mężczyzna pada ofiarą oprawcy tej samej płci. Często wynika to z występowania konfliktów, pewnego rodzaju "postawienia się" przełożonym, ale również z uwarunkowań kulturowych, niewłaściwego - zdaniem oprawców - wyglądy czy cech charakteru. Ten rodzaj mobbingu często jest znacznie mniej widoczny, a wręcz ukryty - równocześnie może prowadzić do całkowitego załamania się zespołu, wystąpienia nagannych sytuacji oraz wprowadzenia negatywnej atmosfery, która oddziaływać będzie na cały zespół.
Czy mobbing dotyczy tylko kobiet? Z pewnością nie. Choć zazwyczaj sytuacje mobbingowe występują między jedną płcią, zdarzyć się może, że to kobieta będzie oprawcą mężczyzny. Niestety, nie da się tego przewidzieć, możemy jednak temu skutecznie przeciwdziałać. Monitorowanie zachowań pracowników, wprowadzanie miłej atmosfery oraz dbanie o międzyludzkie relacje są kluczem do sukcesu w każdym przedsiębiorstwie.
Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie, czy Twoja skuteczność w biznesie ma jakikolwiek związek z Twoją asertywnością i umiejętnością komunikacji z innymi? Czy naprawdę uważasz, że asertywność polega na tym, że potrafisz powiedzieć twardo NIE!? Zapisz się na szkolenie komunikacja wewnętrzna Tomasza Piotra Sidewicza i odkryj w czym tkwi sekret sukcesu.
Szkolenie przedstawia pracownikom administracji publicznej temat równouprawnienia, dyskryminacji oraz mobbingu w kontekście polityki antymobbingowej i antydyskryminacyjnej. Warsztat prowadzony z orientacją na wdrożenie realnych zmian w urzędzie.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Zapraszamy do naszej
gamma Wiki +
Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.