Motywacja do zmian – czym jest i jak ją zdobyć?

Zmiany w naszym życiu mogą odbywać się na każdym poziomie: od życia prywatnego, przez edukację i rozwój osobisty, aż po zagadnienia czysto pracownicze. To właśnie te ostatnie często wymagają najwięcej zachodu, często przesuwamy je jako cele „na przyszłość” ze strachu i braku motywacji.

     
    Zmiany w naszym życiu mogą odbywać się na każdym poziomie: od życia prywatnego, przez edukację i rozwój osobisty, aż po zagadnienia czysto pracownicze. To właśnie te ostatnie często wymagają najwięcej zachodu, często przesuwamy je jako cele "na przyszłość" ze strachu i braku motywacji.
     
    Czym więc jest motywacja do zmiany?

    Motywacja do zmiany to nic innego jak zdawanie sobie sprawy z korzyści, które odniesiemy w trakcie lub po wykonaniu konkretnych zadań.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Czy chciałbyś żeby twoi pracownicy byli kreatywni, mieli zadaniowe podejście do problemów,  oraz byli rozwiązaniem dla wyzwań przed którymi stoi twoja firma? Zobacz: szkolenie kreatywność, szkolenie zarządzanie czasem, szkolenia z rozwoju osobistego.

    Zmiany na poziomie życia zawodowego mogą odnosić się do:
    • zmiany stanowiska pracy w jednym przedsiębiorstwie (awanse poziomie i pionowe)
    • odejścia z jednego przedsiębiorstwa do innego
    • podjęcia kroków, które mają na celu zwiększenie naszej atrakcyjności na rynku pracy

    Największym ogranicznikiem jest sam strach przed zmianami: często to przez niego nasza motywacja jest niewystarczająca. W końcu boimy się, że w nowym miejscy pracy będzie gorzej niż w obecnym, boimy się również nowych (poważniejszych) obowiązków i tego, że nie spełnimy oczekiwań pracodawców.

    Paraliżujący strach sprawia, że stoimy w miejscu - a z czasem nasza motywacja słabnie coraz bardziej. Jak więc ją wzmocnić?

    1. Uświadom sobie swoje możliwości, szanse i zagrożenia. Motywacja do zmiany będzie silniejsza, jeśli pozbędziesz się strachu i uświadomisz sobie, że nawet najgorsze konsekwencje czynów nie będą wcale takie straszne. Naprawdę - świat się nie skończy, gdy popełnisz błąd w pracy albo nie będziesz się mógł dogadać z nowymi współpracownikami. Co najwyżej wynikną z tego kolejne zmiany.

    2. Zacznij chcieć więcej. To właśnie chęć posiadania sprawia, że często nasza motywacja się wzmacnia. Osoby, które naprawdę chcą realizować marzenia po prostu sięgają po możliwości, jakie dostarcza im rynek pracy.

    3.  Ucz się. Nic nie poprawia motywacji tak, jak sesje coachingowe, które mają za zadanie określenie naszych celów, uświadomienie sobie potrzeb i określenie możliwości. Taki chłodny rzut oka przez drugiego człowieka może znacząco podnieść naszą motywację.

    Ludzie, którzy nastawieni są nie na realizację celów, ale przede wszystkim na spełnianie marzeń, z pewnością dostają od życia więcej. Charakteryzuje ich jedno: bardzo duża motywacja, w tym także ta, która popycha ich do kolejnych zmian i sprawia, że realizują kolejne postanowienia.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.