Motywacja w pracy: od czego zależy?

Motywacja jest skomplikowanym mechanizmem, który sprawia, że angażujemy się w zadania oraz realizujemy swoje cele i postanowienia. Motywacja może pochodzić z wewnętrznych cech i predyspozycji pracownika, jednak duże znaczenie ma również motywacja zewnętrzna – ta, która prowadzona jest przez pracodawców, kierowników, coachów i menedżerów. 


    Motywacja jest skomplikowanym mechanizmem, który sprawia, że angażujemy się w zadania oraz realizujemy swoje cele i postanowienia.
    Motywacja może pochodzić z wewnętrznych cech i predyspozycji pracownika, jednak duże znaczenie ma również motywacja zewnętrzna - ta, która prowadzona jest przez pracodawców, kierowników, coachów i menedżerów.

    Motywacją zewnętrzną nazywamy ogół działań, pewnych bodźców, słów i zachowań, które wpływają na nastawienie do pracy, mobilizują go do wypełniania obowiązków oraz sprawiają, że staje się on bardziej zaangażowany.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
    Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online

    Podstawową formą motywacji są pieniądze. Nie oszukujmy się - pracownik jest w pracy dlatego, że musi z czegoś żyć. Nie pracujemy dla przyjemności: doskonale, jeśli nasze stanowisko wiąże się z rozwojem i przyjemnością, jednak z pewnością każdy z nas mógłby znaleźć przynajmniej kilka przyjemniejszych sposobów na spędzanie swojego czasu.

    Motywacją mogą być również premie i prowizje pracownicze oraz benefity pozapłacowe - wszystkie jednak mają charakter materialny.

    Całkowicie innym rodzajem motywacji pracownika jest ta, która wiąże się nie tyle z korzyściami, co z wewnętrznym zadowoleniem pracownika. Maslow określił kilka stopni potrzeb, które muszą być po kolei spełniane: to nimi możemy kierować się przy ustalaniu także piramidy motywacji pracownika.

    Jeśli praca dostarcza samozadowolenie i docenianie, decyzyjność (posiadanie wpływu) i autonomię oraz pozwala na poczucie bezpieczeństwa i nawiązywanie relacji społecznych, to najlepsze zaplecze do tworzenia zaangażowanych i zmotywowanych zespołów.

    Jak budować motywację w zespole? Na początek należy zająć się motywacjami, które należą do podstawowych potrzeb ludzkich.

    To baza, do budowania zespołu o silnej, ugruntowanej motywacji. Następnie możemy wprowadzać różne systemy premiowania i nagradzania pracowników, którzy wykazują największe zaangażowanie w przedsiębiorstwie. Równocześnie nie należy naruszać całej struktury podstawowej ani karać pracowników mniej wydajnych: to może znacząco osłabić motywację całego zespołu.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.