Na czym polega kultura organizacyjna?

Kultura organizacyjna jest jednym z kluczowych czynników w biznesie, który w znacznym stopniu decyduje o tożsamości danej firmy. Większość menedżerów uważa, że kultura organizacyjna w biznesie jest równie ważna jak strategia. W związku z tym niezwykle istotne są kultura organizacyjna szkolenia.

zdjęcie - (the_title())

 
Na czym polega kultura organizacyjna?

Kultura organizacyjna jest jednym z kluczowych czynników w biznesie, który w znacznym stopniu decyduje o tożsamości danej firmy. Większość menedżerów uważa, że kultura organizacyjna w biznesie jest równie ważna jak strategia. W związku z tym niezwykle istotne są kultura organizacyjna szkolenia.

Kultura organizacyjna definicja

Termin kultura organizacyjna definicja w środowisku biznesu był używany od bardzo dawna, niemniej prawdziwą furorę zrobił w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Od tamtego czasu kultura organizacyjna stała się obiektem szerokiego zainteresowania wśród wielu przedsiębiorców, menedżerów oraz badaczy naukowych.

Kultura organizacyjna definicja jest trudna do jednoznacznego sprecyzowania. Pierwszą osobą, która to użyła tego sformułowania w odniesieniu do organizacji, był kanadyjski psycholog Elliott Jacques. kreślił on kulturę organizacji jako zwyczajowy sposób myślenia, odczuwania oraz działania, który muszą poznać członkowie grupy. Ponadto musza oni go przynajmniej częściowo go zaakceptować, dzięki czemu zostaną zaakceptowani jako pracownicy danej
organizacji.

Na podstawie tej definicji można wyróżnić podstawowe funkcje kultury organizacyjnej takie jak:

 • ukazanie pracownikom, jak w danej firmie postrzegane są kwestie najistotniejsze z jej punktu widzenia
 • przeniesienie wartości organizacji na jej codzienne funkcjonowanie
 • integracja pracowników wokół wartości przedsiębiorstwa
 • przekazanie pracownikom firmy wzorów zachowania obowiązujących w poszczególnych sytuacjach.

Najprościej mówiąc, kultura organizacyjna definicja określa zgodne z wartościami firmy wzory, normy oraz zachowania, których powinni przestrzegać wszyscy członkowie poszczególnych organizacji.

Kultura organizacyjna firmy przykład

W świecie biznesu znany jest niejeden kultura organizacyjna firmy przykład. Jednym z nich może być korporacja McDonald’s. Otóż pierwsza tego typu restauracja powstała w 1955 roku. Dziś jest ich na całym świecie ponad dwadzieścia sześć tysięcy. Dziś wielu z nas, gdy pomyśli o hamburgerze oraz frytkach to od razu ciśnie się na usta nazwa McDonald’s.
Zazwyczaj kojarzymy z nią charakterystycznie ubranych, młodych pracowników, którzy są gotowi chętnie obsłużyć każdego klienta.

Charakterystyczny dla McDonald’s jest również wystrój tej restauracji, natomiast wysoka jakość obsługi jest wzorem dla wielu z nas. Najmłodsze dzieci zazwyczaj chcą tam pójść, aby otrzymać ulubioną zabawkę czy też pozjeżdżać ze zjeżdżalni umieszczonej tuż przed restauracją.
Ten kultura organizacyjna firmy przykład jest związany nie tylko z tym co korporacja ta prezentuje na zewnątrz, bowiem tworzą ją pracownicy, szefowie oraz właściciele tej korporacji. Wszystkie osoby związane z tą firmą tworzą wielką rodzinę, a każdy jej członek jest istotną częścią całości. Firma doskonale zdaje sobie sprawę z tego że, jeśli wszyscy będą się w niej dobrze w czuli, to wówczas będą lepiej kreować jej wizerunek. Jak widać jest to jeden z wielu przykładów poprawnej organizacji kultury firmy.

Kultura organizacyjna szkolenie

Kultura organizacyjna danej instytucji jest całą paletą obowiązujących norm, wartości, nieuświadomionych schematów oraz funkcjonujących uprzedzeń i oczekiwań. Właściwie kultywowana daje zazwyczaj doskonałe rezultaty, bo pozwala kreować przestrzeń dialogu, wspiera kreatywność i sumienność oraz tworzy przyjazną atmosferę. Kultura organizacyjna szkolenia pod okiem wyspecjalizowanego trenera pozwala zdiagnozować bariery stojące na drodze do osiągnięcia lepszej płaszczyzny porozumienia oraz funkcjonowania danej firmy.

Kultura organizacyjna szkolenie jest przeznaczone dla:

 • menadżerów średniego i wyższego szczebla
 • pracowników poszczególnych działów w firmie
 • oraz pozostałych osób zainteresowanych tym zagadnieniem

Kultura organizacyjna szkolenie pozwala poznać uczestnikom poszczególne sposoby, narzędzia oraz techniki, które pozwolą na:

 • dogłębne zrozumienie swojej roli w firmie
 • zbudowanie świadomości poszczególnych członków zespołu w temacie kultury organizacyjnej
 • podniesienie identyfikacji z zespołem oraz instytucją w której pracują
 • skupienie się na wzorcach funkcjonowania danego zespołu pracowników

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.