Na czym polega metoda action learning?

Action learning w znaczący sposób różni się od tradycyjnych metod nauczania, które to w szczególności koncentrują się na prezentacji wiedzy oraz umiejętności. Metoda ta jest mocno powiązana z dziedzinami takimi jak: egzystencjalizm, socjologia nauczania grupowego oraz psychologia rozwoju człowieka.

Gamma - Na czym polega metoda action learning?

 
Na czym polega metoda action learning?

Action learning w znaczący sposób różni się od tradycyjnych metod nauczania, które to w szczególności koncentrują się na prezentacji wiedzy oraz umiejętności. Metoda ta jest mocno powiązana z dziedzinami takimi jak: egzystencjalizm, socjologia nauczania grupowego oraz psychologia rozwoju człowieka.

Action learning definicja

Action learning definicja informuje o tym, że jest to proces edukacyjny, podczas którego każdy uczestnik analizuje własne zachowania w celu ich poprawy. Robi się to w niewielkich grupach zwanych często „zespołami action learning”. Metoda action learning jest polecana osobom dorosłym, gdyż umożliwia ona głęboką refleksję oraz powtórną analizę swoich działań.
W przeciwieństwie do tradycyjnych metod nauczania action learning definicja skupia się przede wszystkim na analizie dokonanych działań, z której to yłania się istotna wiedza prowadząca do poprawy umiejętności i zachowań poszczególnych osób.
Action learning definicja wyróżnia cztery czynniki mające wpływ na to, że jest ona skuteczna.

Niezwykle istotne jest to, że:

  • członkowie zespołu pracują nad realnymi problemami, a każda osoba prezentuje odmienne podejście do danego tematu
  • praca odbywa się w oparciu o autentyczne wyzwania związane z pracą
  • wszyscy uczestnicy zobowiązują się do wdrażania w życie przyjętych rozwiązań
  • uczestnicy zobowiązują się do aktywnego udziału w grupowym uczeniu się.
  • każdy z członek zespołu przejmuje indywidualną odpowiedzialność za samodzielne realizowanie swoich wyzwań.

Action learning opis metody

Twórcą tej metody był profesor Reginald Revans, który to po raz pierwszy zastosował ją w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Naukowiec ten był związany z brytyjskim przemysłem oraz służbą zdrowia, bowiem pracował osobiście w tych instytucjach. Wówczas to doszedł do wniosku, że konwencjonalne metody nauczania są nieskuteczne.
Action Learning opis metody mówi o tym, że jest sprawdzona metoda pracy zespołowej służąca rozwiązywaniu problemów, rozwijaniu kompetencji i wprowadzaniu różnorodnych innowacji.
Action Learning opis stanowi skuteczne narzędzie otwartego dialogu oraz pracy zespołowej. Action learning rozwija zespoły w kierunku nieustannego doskonalenia się i uczenia. Jest ona wykorzystywana do transferu wiedzy, wartości oraz doświadczeń osób, które pracują ze sobą w oparciu o tę metodę.

Spotkania z wykorzystaniem metody action learning odbywają się regularnie i zawsze towarzyszy im moderator, który to dba o poprawny przebieg całego procesu. Mając na uwadze zapewnienie właściwej dynamiki pracy zespoły poszczególne zespoły nie powinny być zbyt duże. Powinny one liczyć od sześciu do ośmiu osób.
Spotkania polegają na tym, że poszczególni członkowie grupy pracują nad realnymi problemami. Każdy z uczestników w czasie trwania sesji ma określony czas na wypowiedź, która to trwa do około pół godziny. Czas ten może zostać wykorzystany przez uczestnika w dowolny sposób. Może on podzielić się zdobytym doświadczeniem, głośno myślenie co powinien zrobić, wystąpić z prośbą o radę czy też wysłuchać doświadczeń innych osób.
Natomiast kluczową rolą pozostałych członków jest formułowanie pytań, aktywne słuchanie oraz doprecyzowanie pomysłów, które są ważne dla przemawiającej osoby. Dzięki takiemu działaniu często udaje się wypracować nowe, skuteczne rozwiązania. Praca zespołu jest zawsze podzielona na poszczególne etapy i może trwać od kilku do kilkunastu tygodni.

Action learning pytania stosowane często w tej metodzie

Już wpoczątkowych założeniach osoby uczące się z pomocą tej metody mieli być wyczulani na braki w swej wiedzy oraz mieli być motywowani do jej uzupełniania poprzez odpowiednio zadawane pytania oraz pomoc innych osób borykających się z podobnymi problemami. W tym celu twórca tej metody - Revans sformułował cztery główne action learning pytaniatakie jak: gdzie?, kto?,  kiedy? , co?  Ponadto zostały wdrożone trzy dodatkowe action learning pytania takie jak: dlaczego? , jak dużo? ,jak wiele?
Oprócz tych pytań bardzo często korzysta się ze znanych metod zaczerpniętych z coachingu, moderacji oraz burz mózgów.

Action learning szkolenie

Obecnie wiele firm szkoleniowych prowadzi szkolenia dotyczące tej metody. Action learning szkolenie przeznaczone jest głównie dla przyszłych coachów oraz osób, które są zainteresowane koordynowaniem programów rozwoju liderów i talentów poprzez wdrażanie tej skutecznej metody.
Action learning szkolenie jest bardzo przydatne w wielu firmach, bowiem w trakcie warsztatów wszyscy uczestnicy mają okazję zapoznać się z zasadami tej metody. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy potrafią:

  • sprawnie rozwiązywać pilne, ważne i złożone problemy
  • rozwijać swoje kompetencje komunikacyjne oraz kieorwnicze
  • rozwijać umiejętność pracy zespołowej

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.