Na czym polega metoda action learning?
Action learning w znaczący sposób różni się od tradycyjnych metod nauczania, które to w szczególności koncentrują się na prezentacji wiedzy oraz umiejętności. Metoda ta jest mocno powiązana z dziedzinami takimi jak: egzystencjalizm, socjologia nauczania grupowego oraz psychologia rozwoju człowieka.
Action learning definicja
Action learning definicja informuje o tym, że jest to proces edukacyjny, podczas którego każdy uczestnik analizuje własne zachowania w celu ich poprawy. Robi się to w niewielkich grupach zwanych często „zespołami action learning”. Metoda action learning jest polecana osobom dorosłym, gdyż umożliwia ona głęboką refleksję oraz powtórną analizę swoich działań.
W przeciwieństwie do tradycyjnych metod nauczania action learning definicja skupia się przede wszystkim na analizie dokonanych działań, z której to yłania się istotna wiedza prowadząca do poprawy umiejętności i zachowań poszczególnych osób.
Action learning definicja wyróżnia cztery czynniki mające wpływ na to, że jest ona skuteczna.
Niezwykle istotne jest to, że:
- członkowie zespołu pracują nad realnymi problemami, a każda osoba prezentuje odmienne podejście do danego tematu
- praca odbywa się w oparciu o autentyczne wyzwania związane z pracą
- wszyscy uczestnicy zobowiązują się do wdrażania w życie przyjętych rozwiązań
- uczestnicy zobowiązują się do aktywnego udziału w grupowym uczeniu się.
- każdy z członek zespołu przejmuje indywidualną odpowiedzialność za samodzielne realizowanie swoich wyzwań.
Action learning opis metody
Twórcą tej metody był profesor Reginald Revans, który to po raz pierwszy zastosował ją w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Naukowiec ten był związany z brytyjskim przemysłem oraz służbą zdrowia, bowiem pracował osobiście w tych instytucjach. Wówczas to doszedł do wniosku, że konwencjonalne metody nauczania są nieskuteczne.
Action Learning opis metody mówi o tym, że jest sprawdzona metoda pracy zespołowej służąca rozwiązywaniu problemów, rozwijaniu kompetencji i wprowadzaniu różnorodnych innowacji.
Action Learning opis stanowi skuteczne narzędzie otwartego dialogu oraz pracy zespołowej. Action learning rozwija zespoły w kierunku nieustannego doskonalenia się i uczenia. Jest ona wykorzystywana do transferu wiedzy, wartości oraz doświadczeń osób, które pracują ze sobą w oparciu o tę metodę.
Spotkania z wykorzystaniem metody action learning odbywają się regularnie i zawsze towarzyszy im moderator, który to dba o poprawny przebieg całego procesu. Mając na uwadze zapewnienie właściwej dynamiki pracy zespoły poszczególne zespoły nie powinny być zbyt duże. Powinny one liczyć od sześciu do ośmiu osób.
Spotkania polegają na tym, że poszczególni członkowie grupy pracują nad realnymi problemami. Każdy z uczestników w czasie trwania sesji ma określony czas na wypowiedź, która to trwa do około pół godziny. Czas ten może zostać wykorzystany przez uczestnika w dowolny sposób. Może on podzielić się zdobytym doświadczeniem, głośno myślenie co powinien zrobić, wystąpić z prośbą o radę czy też wysłuchać doświadczeń innych osób.
Natomiast kluczową rolą pozostałych członków jest formułowanie pytań, aktywne słuchanie oraz doprecyzowanie pomysłów, które są ważne dla przemawiającej osoby. Dzięki takiemu działaniu często udaje się wypracować nowe, skuteczne rozwiązania. Praca zespołu jest zawsze podzielona na poszczególne etapy i może trwać od kilku do kilkunastu tygodni.
Action learning pytania stosowane często w tej metodzie
Już wpoczątkowych założeniach osoby uczące się z pomocą tej metody mieli być wyczulani na braki w swej wiedzy oraz mieli być motywowani do jej uzupełniania poprzez odpowiednio zadawane pytania oraz pomoc innych osób borykających się z podobnymi problemami. W tym celu twórca tej metody - Revans sformułował cztery główne action learning pytaniatakie jak: gdzie?, kto?, kiedy? , co? Ponadto zostały wdrożone trzy dodatkowe action learning pytania takie jak: dlaczego? , jak dużo? ,jak wiele?
Oprócz tych pytań bardzo często korzysta się ze znanych metod zaczerpniętych z coachingu, moderacji oraz burz mózgów.
Action learning szkolenie
Obecnie wiele firm szkoleniowych prowadzi szkolenia dotyczące tej metody. Action learning szkolenie przeznaczone jest głównie dla przyszłych coachów oraz osób, które są zainteresowane koordynowaniem programów rozwoju liderów i talentów poprzez wdrażanie tej skutecznej metody.
Action learning szkolenie jest bardzo przydatne w wielu firmach, bowiem w trakcie warsztatów wszyscy uczestnicy mają okazję zapoznać się z zasadami tej metody. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy potrafią:
- sprawnie rozwiązywać pilne, ważne i złożone problemy
- rozwijać swoje kompetencje komunikacyjne oraz kieorwnicze
- rozwijać umiejętność pracy zespołowej