Oczekiwania pokolenia Y na rynku pracy

Nowe pokolenie Y jest pojęciem które to po raz pierwszy pojawiło się w 1993 roku w amerykańskim magazynie „AD Age”. Odnosi się ono do osób urodzonych po 1980 roku. Obecnie generacja Y wdraża się w rynek pracy, a zarządzanie kompetencjami osób z tego pokolenia należy do rzeczy łatwych.

4 kwietnia 2019
zdjęcie - Oczekiwania pokolenia Y na rynku pracy

 Oczekiwania pokolenia Y na rynku pracy

Nowe pokolenie Y jest pojęciem które to po raz pierwszy pojawiło się w 1993 roku w amerykańskim magazynie "AD Age”. Odnosi się ono do osób urodzonych po 1980 roku. Obecnie generacja Y wdraża się w rynek pracy, a zarządzanie kompetencjami osób z tego pokolenia należy do rzeczy łatwych.

Nowe pokolenie Y wychowane zostało na zupełnie odmiennych warunkach, niż wcześniejsze pokolenia. Charakteryzuje się ona inną mentalnością, kieruje się innymi priorytetami oraz kibicuje innym wartościom, niż starsze pokolenia.
Generacja Y proces oswajania się z komputerem oraz internetem rozpoczęła w późnym dzieciństwie, zatem w wieku dwudziestu kilku lat Igreki zostały w pełni oswojone z wszelkimi nowinkami technologicznymi. Pokolenie y w pracy potrafi doskonale radzić sobie w każdej dziedzinie. Osoby Y internet uważają za jedyne rzetelne źródło informacji.

Pokolenie y w pracy

Współcześnie na rynku pracy działają trzy pokolenia takie jak:

  • osoby po 50 roku życia - „baby-boomers”
  • pokolenie X - osoby urodzone przed 1982
  • osoby urodzone między 1980 a 2000 rokiem - pokolenie Y zwane również pokoleniem millenium oraz pokoleniem następnym.

Najmłodsze pokolenie - generacja Y dopiero wdraża się we współczesny rynek pracy. Zostało ono wychowane w innych warunkach, niż pokolenia wcześniejsze, zatem charakteryzuje się ono inną mentalnością, niż osoby starsze.
W związku z tym nowe pokolenie ma zupełnie inne wymagania od pracodawcy, niż pracownicy w starszym wieku. Pokolenie y w pracy nie boi się stawiać roszczeń w stosunku do pracodawcy. Ponadto oczekuje ono jasno sprecyzowanych wymagań co do zakresu obowiązków, oczywiście bez możliwości późniejszych zmian, chyba, że w grę wchodzi awans.

Pokolenie millenium nie chce się nudzić w pracy, gdyż pragnie ono zmieniać świat, a przy okazji również dobrze zarabiać. Osoby te mają większą wiedzę niż ich rówieśnicy sprzed 20 lat i są w pełni tego świadomi, a co za tym idzie pewni siebie. Z tego też powodu przyklejono im etykietę narcyzów, zarozumialców oraz osób nielojalnych. Wynika to w szczególności z ich z podejścia do pracy.
Młodzi ludzie są świadomi własnej wartości i jeżeli warunki pracy nie odpowiadają ich dość wygórowanym wymaganiom, wówczas z niej odchodzą. Zmiana dotychczasowego miejsca pracy nie jest dla nich żadnym problem, nawet w sytuacji, gdy w CV pojawia się luka w poszczególnych okresach zatrudnienia. Nowe pokolenie potrafi bez wahania podziękować dotychczasowemu pracodawcy, a dopiero wówczas rozglądać się za nową pracą.

Zarządzanie kompetencjami nowego pokolenia

Najlepszym sposobem zmotywowania nowego pokolenia do pracy jest oczywiście awans oraz finanse w postaci podwyżek czy premii. Niemniej oprócz tych klasycznych narzędzi motywowania istotna jest dla nich również jasność sprecyzowanych celów oraz nowe wyzwania, których to osiągnięcie wiąże się z uzyskaniem prestiżu i poczucia wykonywania ważnych zadań.
Generacja Y musi czuć w pracy, że nieustannie się rozwija. Zatem zarządzanie kompetencjami takich pracowników jest bardzo trudne. W związku z tym każdy przełożony powinien myśleć perspektywicznie i zaplanować odpowiednią ścieżkę rozwoju dla młodych ludzi, a następnie konsekwentnie ją realizować.
Ważnym elementem motywacji pokolenia Y w pracy jest także docenianie ich kreatywności oraz wykorzystanie ich twórczych rozwiązań.
Generacja Y ma w sobie poczucie wyjątkowości. W związku z tym docenianie oraz poczucie wykonywania ważnych zadań jest dla tych osób bardzo istotne. Zatem zarządzając kompetencjami millenistów warto zauważać poprawnie wykonaną pracę, doceniać ich zaangażowanie oraz chwalić ich poszczególne osiągnięcia.

Ponadto nowe pokolenie chwali sobie partnerskie relacje z przełożonym oraz możliwość swobodnego wypowiadania się na każdy temat.
Z racji tego, że jednym z priorytetów młodzieży wchodzącej obecnie na rynek pracy jest zmiana świata na lepsze, trudno jej się pogodzić z porażkami, które w zetknięciu z rzeczywistością pojawiają się dość czesto i które to są bardzo boleśnie przez nich odczuwane. Niemniej Igreki posiadają ogromne umiejętności przydatne dla pracodawców, gdyż z wielką łatwością posługują się najnowszą technologią. Z tego też powodu pokolenie to jest bardzo cenione na współczesnym rynku pracy.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.