Od czego zależy skuteczna komunikacja w miejscu pracy?

Nikt nie musi wyjaśniać roli, jaką odgrywa komunikacja w każdej organizacji. W zasadzie trudno sobie wyobrazić dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, w którym komunikacja nie działa. W końcu to dzięki niej przebiega wymiana informacji, zadań i obowiązków. Rolą każdego menedżera, lidera i kierownika jest zapewnienie optymalnych warunków, które umożliwią komunikację między poszczególnymi częściami organizacji.

zdjęcie - Od czego zależy skuteczna komunikacja w miejscu pracy?


Nikt nie musi wyjaśniać roli, jaką odgrywa komunikacja w każdej organizacji. W zasadzie trudno sobie wyobrazić dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, w którym komunikacja nie działa. W końcu to dzięki niej przebiega wymiana informacji, zadań i obowiązków. Rolą każdego menedżera, lidera i kierownika jest zapewnienie optymalnych warunków, które umożliwią komunikację między poszczególnymi częściami organizacji.

Jednym z czynników, które warunkują komunikację w przedsiębiorstwie jest oczywiście hierarchia w miejscu pracy. Jeśli równowaga między poszczególnymi pionami organizacji jest zachwiana, trudno wyobrazić sobie by proces wymiany informacji przebiegał bez zarzutu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

Zapraszamy.

Wszystkie działy muszą być połączone poprzez odpowiednie komórki (osobne działy zajmujące się komunikacją lub menedżerów, którzy regularnie spotykają się i omawiają bieżące zadania i postępy w pracy) - najlepszym sposobem jest łączenie wielostronne, tak by każdy departament miał zapewnioną bezpośrednią komunikację z każdym innym.

Innym czynnikiem, od którego zależy komunikacja w pracy, jest podejście do władzy. Jeśli najwyższe kierownictwo nie uczestniczy aktywnie w życiu podwładnych, nie informuje ich o kondycji firmy i całkowicie stawia na komunikację w formie "drabiny" (informacja z góry musi przejść przez kilkanaście szczebli by dotarła do pracowników na najniższych stanowiskach) musi liczyć się z tym, że może ona zostać zmieniona lub niedokładnie zrozumiana.

Komunikacja w pracy również zależy od biurokratyzacji przedsiębiorstwa. Dotyczy to przede wszystkim formularzy, umów czy zasad, które zostają wdrażane w trakcie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Choć wysoka biurokracja w tym przypadku nie wpływa na samą wartość końcowej informacji, znacząco wydłuża się czas jej dostarczenia do wszystkich zainteresowanych pracowników.

Bez odpowiedniego systemu komunikacyjnego nie może działać żadna organizacja. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto o nią zadbać - nasi pracownicy z pewnością będą działać wydajniej i bardziej angażować się w bieżące problemy i zadania, gdy zostaną poinformowani o randze projektu, korzyściach, jakie z niego wynikną i skutkach, jakie mogą spowodować popełniane błędy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.