Pierwsze oznaki mobbingu

Pierwsze oznaki mobbingu mogą być bardzo delikatne: często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jedno zachowanie może przerodzić się w długotrwały proces zastraszania i poniżania danej osoby. Najczęściej do mobbingu dochodzi po nierozwiązanym konflikcie, który poprzez zaognienie powoduje, że jednostka silniejsza znęca się nad słabszą. W przypadku przedsiębiorstwa najczęściej oprawcami są więc menedżerowie, kierownicy lub współpracownicy, którzy posiadają dłuższy staż lub bardziej prestiżowe stanowisko.

   
  Pierwsze oznaki mobbingu mogą być bardzo delikatne: często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jedno zachowanie może przerodzić się w długotrwały proces zastraszania i poniżania danej osoby. Najczęściej do mobbingu dochodzi po nierozwiązanym konflikcie, który poprzez zaognienie powoduje, że jednostka silniejsza znęca się nad słabszą.

  W przypadku przedsiębiorstwa najczęściej oprawcami są więc menedżerowie, kierownicy lub współpracownicy, którzy posiadają dłuższy staż lub bardziej prestiżowe stanowisko.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek,  prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY

  Uczestników tego szkolenia interesuje również:

  Jak więc sprawdzić, czy w naszym przedsiębiorstwie ma miejsce mobbing? Istnieje kilka przesłanek, które powinny dać nam do myślenia:
  • w zespołach panuje niemiła, niesympatyczna atmosfera,
  • poszczególni członkowie zespołu stają się wyobcowani, nie uczestniczą w relacjach towarzyskich, imprezach integracyjnych czy wspólnych lunchach,
  • dochodzi do publicznych kompromitacji i nieuzasadnionej krytyki,
  • poszczególne jednostki osiągają znacznie słabsze wyniki w pracy, często stosują zwolnienia lekarskie, unikają pracy w grupie,
  • menedżerowie stosują rankingi i porównania, często przy kierownictwie komentując poszczególną pracę osób,
  •  notorycznie pojawiają się konflikty między konkretnymi osobami lub grupami osób.

  Zdarza się, że możemy zignorować pierwsze oznaki mobbingu - traktujemy je z przymrużeniem oka, jako naturalne zachowania między pracownikami. Niewyjaśnione konflikty mogą jednak przerodzić się w zachowania mobbingowe: a te są nie tylko nieetyczne, ale również niezgodne z prawem.

  To na nas, pracodawcach, leży obowiązek dbania o atmosferę w firmie i relacje między pracownikami, szkolenie ich i uświadamianie oraz przeciwdziałanie każdej sytuacji, która wydaje nam się podejrzana lub niezgodna z powszechnie panującymi zasadami. W końcu mobbing nie oddziałuje jedynie na poszczególne jednostki: to także czynnik, który może prowadzić do zachwiania funkcjonowania całego przedsiębiorstwa, obniżenia wydajności i efektywności oraz w konsekwencji doprowadzić do załamania się firmy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.