Pokolenia X, Y, Z na rynku pracy

Różnorodność pokoleniowa to nieodłączny element życia poszczególnych jednostek. Obecnie oprócz odmiennego spojrzenia na świat czy zachowania coraz bardziej zauważalne są oczekiwania wobec ścieżki kariery. Odpowiednie zarządzanie pokoleniami szkolenie jest nieodłącznym elementem każdej dobrze prosperującej firmy.

Gamma - Pokolenia X, Y, Z na rynku pracy

 
Pokolenia X, Y, Z na rynku pracy

Różnorodność pokoleniowa to nieodłączny element życia poszczególnych jednostek. Obecnie oprócz odmiennego spojrzenia na świat czy zachowania coraz bardziej zauważalne są oczekiwania wobec ścieżki kariery. Odpowiednie zarządzanie pokoleniami szkolenie jest nieodłącznym elementem każdej dobrze prosperującej firmy.

Różnorodność pokoleniowa jest wynikiem ciągle zmieniającego się otoczenia, trybu życia, rozwoju nauki oraz wynikającego z tego postępu technologicznego. Obecnie na rynku pracy funkcjonują pokolenia takie jak: X, Y, Z. Zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie nie należy do łatwych zadań i wymaga posiadania sporych umiejętności w tej dziedzinie.

Generacja X, Y,Z - różnorodność pokoleniowa

Obecnie współczesna literatura znajduje coraz więcej opracowań na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami, niemniej najczęściej występującym jest podział na generację XYZ.

Pokolenie X – to osoby urodzone zwłaszcza w latach 60 – tych i 70 – tych. Generacja ta jest często nazywana pokoleniem PRL - u, dla której to praca była i nadal jest najważniejsza. Osoby te dorastały w czasach niedostępności produktów, a dopiero przemiana ustrojowa w Polsce zaczęła zmieniać tę sytuację. Opisuje się ich często jako ludzi nieco zagubionych wychowanych w chaosie. Ludzie Ci doskonale pamiętają czasy, w których żeby zakupić auto trzeba było jechać na giełdę, a nieco później korzystali w tym celu z ogłoszeń w gazecie. Natomiast żeby skorzystać z usług fachowca najczęściej korzystało się ze znajomości. Co prawda część osób z pokolenia X używa już internetu, ale głównie w celu dokonywana zakupów przez znany portal aukcyjny.

Pokolenie Y – to osoby urodzone w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Większość „millenialsów”dorastała w czasach wolnego rynku oraz znacznie większej dostępności produktów. W odróżnieniu od pokolenia X osoby te znacznie więcej czasu spędzają w sieci oraz dużo łatwiej przyswajają nowinki technologiczne. Millenialsi to w dużej mierze ludzie wykształceni dla których ważniejsza jest jakość życia oraz doświadczenia, niż posiadanie. Ponadto cechuje ich wysokie mniemanie o sobie, nieumiejętność przyjmowania krytyki oraz nadmierne oczekiwania od życia. Nieodłącznym towarzyszem życia ludzi z generacji Y są urządzenia multimedialne tj. smartfon czy laptop, a korzystając z mediów społecznościowych prowadzą bogate życie towarzyskie oraz biznesowe.

Pokolenie Z - zwane generacją internetu to ludzie urodzeni po roku 1996. Są to więc nastolatkowie wchodzący dopiero w dorosłość. Osoby te są uzależnione od technologii. Mocno udzielają się w sieciach społecznościowych przenosząc tam w dużym stopniu swoje relacje towarzyskie. Ponadto charakteryzuje ich także multitasking – czyli zajmowanie się wieloma czynnościami w jednym czasie oraz na kilku urządzeniach jednocześnie.

Zarządzanie pokoleniem xyz – wielkie wyzwania dla przedsiębiorców

Przed obecnymi przedsiębiorcami stoi ogromne wyzwanie, jakim jest pozyskiwanie lojalnych pracowników co staje się na rynku pracy coraz trudniejsze. Z kolei zdobywanie nowych klientów wymaga nadążania nad ciągłym rozwojem, oczekiwaniami potencjalnych klientów oraz coraz to nowszych form promocji swojego biznesu. Obecnie przestarzałe reklamy zamieszane w gazetach z czasów X-ów, czy obecne billboardy z pokolenia Y są zastępowane nowoczesnymi reklamą w sieci. W związku z tym zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie to wielkie wyzwanie dla obecnych oraz przyszłych menadżerów. W tym celu niezbędne jest uczestnictwo w zarządzanie pokoleniami szkolenie oraz współpraca w zespole szkolenie.

Zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie, a współpraca w zespole szkolenie

Przed każdym współczesnym liderem stoi ważne wyzwanie do zrealizowania, jakim jest zarządzanie pokoleniami. Różnorodność pokoleniowa na przestrzeni zawodowej wymaga sprawnego zarządzania poszczególnymi generacjami.

Każde prosperujące na rynku pracy pokolenie ukształtowało się w innych warunkach, czasach oraz okolicznościach, dlatego też nadzorowanie poszczególnymi grupami pracowników stanowi ogromne wyzwanie dla każdego zwierzchnika. Musi on potrafić dobrze zrozumieć ich wymagania, potrzeby oraz oczekiwania. W związku z tym skazane są zmiany sposobów kierowania w stosunku do tych zróżnicowanych wiekowo grup pracowniczych. W tym celu niezbędne jest zarządzanie pokoleniami szkolenie oraz współpraca w zespole szkolenie.

Każdy lider musi zdawać sobie sprawę z tego, że tylko umiejętność sprawnego dopasowana narzędzi kierowniczych w zarządzaniu podwładnymi może być gwarantem spełnienia poszczególnych oczekiwać i odnoszenia sukcesów na polu zarządzania pokoleniami.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.