Pracownik pracownikowi wilkiem patrzy

Większość konfliktów – i tych na małą skalę, wewnątrz najbliżej rodziny, i tych na skalę międzynarodową prowadzącą do wojen i działań zbrojnych – rozpoczyna się od źle zinterpretowanej i przekazanej informacji.

10 kwietnia 2018
zdjęcie - Pracownik pracownikowi wilkiem patrzy

 

Większość konfliktów - i tych na małą skalę, wewnątrz najbliżej rodziny, i tych na skalę międzynarodową prowadzącą do wojen i działań zbrojnych - rozpoczyna się od źle zinterpretowanej i przekazanej informacji. Komunikacja w tym wypadku zawodzi, prowadzać do nieporozumień, a te w konsekwencji do mylne interpretacji intencji drugiej strony. Nie inaczej jest w firmie, gdzie zatrudnianych jest kilku albo kilkuset pracowników. Tam, gdzie dochodzi do wszelkiego rodzaju interakcji międzyludzkich istnieje ryzyko błędnego zrozumienia faktów i poglądów wygłaszanych w trakcie przekazu komunikatu.

Zrozumienie w przedsiębiorstwie

Aby funkcjonowało ono sprawnie, konieczne jest uświadamianie pracownikom, jaką rolę w ich pracy odgrywa zdolność efektywnego porozumiewania się. Służą temu liczne szkolenia i kursy, na których przeprowadzane są warsztaty komunikacji interpersonalnej. Wykładane są tam i ćwiczone podstawowe umiejętności konieczne do przeprowadzenia udanej rozmowy: słuchanie, mówienie nakierowane na drugiego człowieka, które prowadzą do próby zrozumienia intencji rozmówcy.

Wszelkiego rodzaju konflikty rozpoczynają się od momentu, w którym pracownik zamyka się na przekaz zewnętrzny, ograniczając się do własnych, negatywnych doświadczeń, jakich doznał w przeszłości. Od tego momentu zakłada, że wszystko, co dzieje się wokół niego, pełne jest złych intencji albo prowadzi do ignorowania jego zadnia. Odmiennym przypadkiem jest sytuacja, w której pracownikowi wydawało się, że właściwie zrozumiał intencje rozmówcy (chociaż nie dopuścił go do głosu i nie pozwolił wyjaśnić własnego stanowiska). Tak naprawdę opowiedział jedynie o własnej metodzie na rozwiązanie problemu, które on sam uznał za słuszne, a wszelkie sugestie zbywał albo nie pozwalał ich wyrazić swojemu rozmówcy.

Dlatego też tak ważne są szkolenia i kursy, który uczą, jak właściwie rozumieć, interpretować i słuchać tego, co mają do powiedzenia rozmówcy. Tego można dokonać, konieczna jest jednak zmiana nawyków związanych z osobistymi przyzwyczajeniami i widzeniem własnej osoby jako najlepszego rozmówcy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

Zapraszamy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.