Prawdziwy przywódca zespołu pracowniczego

Kierownik zespołu pracowniczego to bardzo odpowiedzialna funkcja i na pewno nie każdy może się jej podjąć. Na ogół mówimy, że dobry kierownik powinien cieszyć się autorytetem i posiadać pewne cechy charakteru. Niemniej jednak co to jest autorytet? Jaki będzie dokładnie dobry kierownik? Czy tego, jak kierować ludźmi można się nauczyć? Czy można wykształcić w sobie cechy dobrego team leadera zupełnie od zera? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej.

Gamma - Prawdziwy przywódca zespołu pracowniczego

 
Prawdziwy przywódca zespołu pracowniczego

Kierownik zespołu pracowniczego to bardzo odpowiedzialna funkcja i na pewno nie każdy może się jej podjąć. Na ogół mówimy, że dobry kierownik powinien cieszyć się autorytetem i posiadać pewne cechy charakteru. Niemniej jednak co to jest autorytet? Jaki będzie dokładnie dobry kierownik? Czy tego, jak kierować ludźmi można się nauczyć? Czy można wykształcić w sobie cechy dobrego team leadera zupełnie od zera? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej.

Co to jest autorytet?

Przede wszystkim odpowiedzmy jednak na pytanie, co to jest autorytet? Istnieją różne definicje autorytetu, niemniej jednak można go określić jako społeczne uznanie czy prestiż oraz kredyt zaufania dawane danej osobie na podstawie cenionych w danym społeczeństwie wartościach. I tu przechodzimy do jednej ważnej kwestii autorytetu - otóż osoba ciesząca się nim w jednym środowisku, może być pogardzana gdzie indziej. Skrajnym przykładem będzie tu np. prawicowy przywódca, który działa przeciwko aborcji i odnosi znaczne sukcesy. Może on cieszyć się sporym autorytetem w swoim środowisku, natomiast zupełną pogardą pośród osób o poglądach bardziej liberalnych.

Odpowiadając na pytanie, co to jest autorytet warto jeszcze zaznaczyć, że niektóre osoby cieszą się jakoby pewnym "wrodzonym" autorytetem. Często są to postacie o silnej psychice, odważne, nie bojące się wygłaszać własnych opinii, cechujące się pewną spokojną, trwałą siłą i zimną krwią.

Dobry kierownik - kim on jest?

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie, jakie w zasadzie są cechy dobrego team leadera? Otóż na pewno musi on cieszyć się autorytetem. A co więcej? W tym momencie warto pamiętać, że przedstawione poniżej cechy dobrego kierownika są dość ogólne - do każdego zespołu tak naprawdę potrzebny będzie nieco inny kierownik. Przykładowo inny leader zostaje generałem w wojsku, inny zaś przewodniczącym rady miejskiej. Zasadniczo jednak można wyróżnić kilka cech dobrego kierownika, które pozwalają mu pełnić swoją funkcję i cieszyć się autorytetem.

 1. Umiejętność motywacji
  Przede wszystkim żaden kierownik nie będzie wiedział, co to jest autorytet, jeśli nie będzie umiał odpowiednio motywować innych. Dobry kierownik wie, jak podejść do każdej osoby, w jaki sposób ją zmotywować.

 2. Własny rozwój
  Autorytetem i poważaniem cieszą się także generalnie Ci, którzy potrafią przekazać zarówno czynem jak i słowami "za mną" zamiast "naprzód". Jeśli kierownik nie będzie dbał o swój rozwój, to niestety na pewno pracownicy także nie będą mieli żadnej motywacji ani wzoru, aby postępować inaczej.

 3. Dobre planowanie
  Dobry kierownik także powinien umieć rozplanować pracę. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o terminy i rozplanowanie, co trzeba zrobić. Kierownik powinien mieć w sobie nutkę kreatywnego wizjonera a przy tym znać się na ludziach i umieć dostosować rodzaj wykonywanej pracy oraz zadania do danego pracownika, jego talentów i predyspozycji.

 4. Umiejętność rozmawiania
  Oprócz tego dobry team leader powinien również umieć rozmawiać z ludźmi, komunikować się, prowadzić rozmowy handlowe, negocjacje, powinien umieć dobrać styl rozmowy i funkcjonowania do danej osoby.


Wrodzony kierownik a cechy nabyte

Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestie tego, czy można nauczyć się tego, jak kierować ludźmi, jak być dobrym kierownikiem, jak cieszyć się autorytetem. Generalnie można się nauczyć, jednak każdemu kierownikowi potrzebna jest choćby nutka naturalnej tendencji w kierunku władzy, bycia szanowanym itp. Jeśli ktoś w ogóle nie posiada naturalnych cech przywódcy, to jednak nie da się nauczyć, jak być przywódcą. Dopiero osoby, które w naturalny sposób, choćby i w małym stopniu nimi są, mogą podkreślić swoje cechy i się doszkolić w niezbędnych umiejętnościach.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że nigdy nie uda nam się zdobyć autorytetu, jeśli nie będziemy pracowali nad sobą. Dobry kierownik zawsze musi zacząć pracę od siebie samego - od podwyższania swoich kompetencji, nauki nowych umiejętności itp. To konieczne, aby w ogóle posiadać autorytet. Ponadto pamiętajmy, że autorytet to nie jest de facto naszą cechą, tylko czymś, co nadają nam inni w oparciu o nasze cechy charakteru i czyny

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.