Prawdziwy przywódca zespołu pracowniczego
Kierownik zespołu pracowniczego to bardzo odpowiedzialna funkcja i na pewno nie każdy może się jej podjąć. Na ogół mówimy, że dobry kierownik powinien cieszyć się autorytetem i posiadać pewne cechy charakteru. Niemniej jednak co to jest autorytet? Jaki będzie dokładnie dobry kierownik? Czy tego, jak kierować ludźmi można się nauczyć? Czy można wykształcić w sobie cechy dobrego team leadera zupełnie od zera? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej.
Co to jest autorytet?
Przede wszystkim odpowiedzmy jednak na pytanie, co to jest autorytet? Istnieją różne definicje autorytetu, niemniej jednak można go określić jako społeczne uznanie czy prestiż oraz kredyt zaufania dawane danej osobie na podstawie cenionych w danym społeczeństwie wartościach. I tu przechodzimy do jednej ważnej kwestii autorytetu - otóż osoba ciesząca się nim w jednym środowisku, może być pogardzana gdzie indziej. Skrajnym przykładem będzie tu np. prawicowy przywódca, który działa przeciwko aborcji i odnosi znaczne sukcesy. Może on cieszyć się sporym autorytetem w swoim środowisku, natomiast zupełną pogardą pośród osób o poglądach bardziej liberalnych.
Odpowiadając na pytanie, co to jest autorytet warto jeszcze zaznaczyć, że niektóre osoby cieszą się jakoby pewnym "wrodzonym" autorytetem. Często są to postacie o silnej psychice, odważne, nie bojące się wygłaszać własnych opinii, cechujące się pewną spokojną, trwałą siłą i zimną krwią.
Dobry kierownik - kim on jest?
Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie, jakie w zasadzie są cechy dobrego team leadera? Otóż na pewno musi on cieszyć się autorytetem. A co więcej? W tym momencie warto pamiętać, że przedstawione poniżej cechy dobrego kierownika są dość ogólne - do każdego zespołu tak naprawdę potrzebny będzie nieco inny kierownik. Przykładowo inny leader zostaje generałem w wojsku, inny zaś przewodniczącym rady miejskiej. Zasadniczo jednak można wyróżnić kilka cech dobrego kierownika, które pozwalają mu pełnić swoją funkcję i cieszyć się autorytetem.
- Umiejętność motywacji
Przede wszystkim żaden kierownik nie będzie wiedział, co to jest autorytet, jeśli nie będzie umiał odpowiednio motywować innych. Dobry kierownik wie, jak podejść do każdej osoby, w jaki sposób ją zmotywować.
- Własny rozwój
Autorytetem i poważaniem cieszą się także generalnie Ci, którzy potrafią przekazać zarówno czynem jak i słowami "za mną" zamiast "naprzód". Jeśli kierownik nie będzie dbał o swój rozwój, to niestety na pewno pracownicy także nie będą mieli żadnej motywacji ani wzoru, aby postępować inaczej.
- Dobre planowanie
Dobry kierownik także powinien umieć rozplanować pracę. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o terminy i rozplanowanie, co trzeba zrobić. Kierownik powinien mieć w sobie nutkę kreatywnego wizjonera a przy tym znać się na ludziach i umieć dostosować rodzaj wykonywanej pracy oraz zadania do danego pracownika, jego talentów i predyspozycji.
- Umiejętność rozmawiania
Oprócz tego dobry team leader powinien również umieć rozmawiać z ludźmi, komunikować się, prowadzić rozmowy handlowe, negocjacje, powinien umieć dobrać styl rozmowy i funkcjonowania do danej osoby.
Wrodzony kierownik a cechy nabyte
Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestie tego, czy można nauczyć się tego, jak kierować ludźmi, jak być dobrym kierownikiem, jak cieszyć się autorytetem. Generalnie można się nauczyć, jednak każdemu kierownikowi potrzebna jest choćby nutka naturalnej tendencji w kierunku władzy, bycia szanowanym itp. Jeśli ktoś w ogóle nie posiada naturalnych cech przywódcy, to jednak nie da się nauczyć, jak być przywódcą. Dopiero osoby, które w naturalny sposób, choćby i w małym stopniu nimi są, mogą podkreślić swoje cechy i się doszkolić w niezbędnych umiejętnościach.
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że nigdy nie uda nam się zdobyć autorytetu, jeśli nie będziemy pracowali nad sobą. Dobry kierownik zawsze musi zacząć pracę od siebie samego - od podwyższania swoich kompetencji, nauki nowych umiejętności itp. To konieczne, aby w ogóle posiadać autorytet. Ponadto pamiętajmy, że autorytet to nie jest de facto naszą cechą, tylko czymś, co nadają nam inni w oparciu o nasze cechy charakteru i czyny