Rola przywódcy grupy na poszczególnych etapach jej życia

Dosłownie każda współpracująca ze sobą grupa osób posiada określoną dla siebie strukturę i własną dynamikę formowania. W każdej grupie możliwe jest wyodrębnienie pewnych szczególnych etapów tworzenia się zespołu, które są zazwyczaj dość jednorodne, w znaczącej większości przypadków (tzn. zwykle proces formowania się grupy przebiega w, mniej więcej. taki sam sposób). Przywódca również jest częścią każdego zespołu, dlatego bardzo ważne, ażeby wiedział on, jakiego rodzaju procesy i mechanizmy zazwyczaj na poszczególnych etapach tworzenia grupy zachodzą. Każdy przywódca powinien znać również prawa i obowiązki wynikające z zajmowania pozycji lidera grupy. Innymi słowy musi wiedzieć co robić musi, co robić może i czego robić mu nie wolno.

zdjęcie - Rola przywódcy grupy na poszczególnych etapach jej życia
 
Dosłownie każda współpracująca ze sobą grupa osób posiada określoną dla siebie strukturę i własną dynamikę formowania. W każdej grupie możliwe jest wyodrębnienie pewnych szczególnych etapów tworzenia się zespołu, które są zazwyczaj dość jednorodne, w znaczącej większości przypadków (tzn. zwykle proces formowania się grupy przebiega w, mniej więcej. taki sam sposób).
 
Przywódca również jest częścią każdego zespołu, dlatego bardzo ważne, ażeby wiedział on, jakiego rodzaju procesy i mechanizmy zazwyczaj na poszczególnych etapach tworzenia grupy zachodzą. Każdy przywódca powinien znać również prawa i obowiązki wynikające z zajmowania pozycji lidera grupy. Innymi słowy musi wiedzieć co robić musi, co robić może i czego robić mu nie wolno.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.

Po pierwsze należy zauważyć, iż żadna grupa nie powstaje z dnia na dzień. Najpierw mamy do czynienia z formowaniem się zespołu, następnie z jego ugruntowaniem i pierwszymi konfliktami. Później dochodzi do unormowania reguł i zasad w zespole obowiązujących, następnie prowadzona jest współpraca, a w końcu – zespół się rozpada.

Dobry przywódca powinien potrafić rozpoznać, na którym etapie znajduje się dany zespół, a co za tym idzie – jakie środki należy przedsięwziąć i w jaki sposób należy zespołem zarządzać, by osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.

Najważniejszą rolę przywódca odgrywa w procesie formowania się grupy, kiedy nie ma jeszcze jasnego podziału kompetencji i zasad regulujących jej działanie. To przywódca wyznacza zadania, dzieli role, określa struktury i zasady w grupie panujące. Ma on kluczowe znaczenie w procesie formowania i to w dużym stopniu umiejętne przywództwo w grupie decyduje o tym, czy dana grupa w ogóle powstanie.

Na drugim etapie przywódca powinien przede wszystkim rozdzielić zadanie w taki sposób, by poszczególnie członkowie zespołu potrzebowali siebie nawzajem, a co za tym idzie współpracowali ze sobą. Następnie musi on stworzyć odpowiednią możliwość rozmów i wymiany argumentów, tak by zapobiegać konfliktom, a w razie ich wystąpienia – szybko je rozpoznać i rozwiązać.

Na kolejnych etapach rola przywódcy sprowadza się do budowy w członkach zespołu poczucia odpowiedzialności za powodzenie przedsięwzięcia oraz ich motywowanie i koordynacja pracy, jak również udzielanie wsparcie w razie wystąpienia problemów. W końcu, na etapie rozwiązania grupy przywódca podsumowuje pracę, wskazuje na sukcesy i osiągnięcia, wskazuje na możliwości dalszego rozwoju i dodaje członkom rozwiązywanej grupy motywacji do dalszej pracy w innych projektach.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.