Różne metody zarządzania pokoleniami

To, że w społeczeństwie występuje duża różnorodność dla nikogo chyba nie jest żadną tajemnicą. Jednak wiele osób zapomina, jak ważna jest ta różnorodność w środowisku pracy. Ludzie różnią się między sobą charakterem, poziomem kompetencji, a przede wszystkim wiekiem. Czy można przyjąć, że osoby wywodzące się z jednego pokolenia mają pewne cechy wspólne, które ułatwiają zarządzanie konkretną grupą ludzi?

zdjęcie - (the_title())

 
Różne metody zarządzania pokoleniami

To, że w społeczeństwie występuje duża różnorodność dla nikogo chyba nie jest żadną tajemnicą. Jednak wiele osób zapomina, jak ważna jest ta różnorodność w środowisku pracy. Ludzie różnią się między sobą charakterem, poziomem kompetencji, a przede wszystkim wiekiem. Czy można przyjąć, że osoby wywodzące się z jednego pokolenia mają pewne cechy wspólne, które ułatwiają zarządzanie konkretną grupą ludzi? Okazuje się że tak. Jest to informacje niezwykle cenna zwłaszcza dla kadry zarządzającej. To właśnie od managerów zależy to, czy pracownicy będą zmotywowani do jeszcze efektywniejszej pracy. Nie da się niestety zrobić tak, aby przy wykorzystaniu jednej metody zarządzania sprawić, by wszyscy pracownicy czuli się dobrze. Dzieje się tak ponieważ przedstawiciele pokolenia baby boomers mają zupełnie inne potrzeby i wymagania niż przedstawiciele pokolenia z.

Różnorodność pokoleniowa - dlaczego warto w nią inwestować?

Im większa jest różnorodność w środowisku pracy, tym bardziej wszechstronny zespół można zbudować. Każde pokolenie ma swoje wady i zalety. Przykładowo, najstarsi wiekiem pracownicy to przedstawiciele pokolenia baby boomers. Są to niezykle lojalni pracownicy. Cechę tę można rozpatrywać w dwóch aspektach. Z jednej strony można być niemal pewnym, że taki pracownik nie będzie się skarżył i bezie wykonywał swoje obowiązki, jednak z drugiej strony szybko może opaść motywacja do pracy, niechęć do zmian nie pozwoli na zmianę zatrudnienia i praca stanie się po prostu mało efektywna. Z kolei najmłodsza grupa zawodowa to osoby niezwykle roszczeniowe, które jak nikt inny potrafią zawalczyć o swoje prawa. Przedstawiciele pokolenia Z wyszarpią każdy smakowity kąsek. Jednak często brak im pokory i przeceniają swoje umiejętności.

Zarządzanie pokoleniem x i y

Każde z pokoleń wymaga indywidualnego podejścia. Przedstawiciele pokoleń x i y to ludzi jeszcze stosunkowo młodzi, którzy mają przed sobą jeszcze sporo lat pracy. Aby się zbyt szybko nie wypalili, to trzeba podejść do nich w odpowiedni sposób. Warto przy tym pamiętać, że dla osób wywodzących się z tych pokoleń niezmiernie ważną rolę odgrywają w życiu pieniądze i pozycja społeczna. Chcąc zmotywować pracownika do jeszcze cięższej pracy nie wystarczy go pochwalić w gronie pracowników. Na przedstawiciela pokolenia x najlepiej zadziała premia finansowa. To właśnie pieniądze, ewentualnie perspektywa szybkiego awansu działają niezwykle stymulująco na osoby zaliczające się do pokolenia x.

Kadra zarządzająca - jak może podnieść poziom swoich kompetencji?

Dla każdego, kto myśli o tym, aby podnieść poziom swoich umiejętności jednym z lepszych rozwiązań dostępnych na rynku będzie udział w szkoleniu. Współpraca w zespole szkolenie czy też zarządzanie pokoleniami szkolenie to tylko niektóre propozycje. Szkolenia są organizowane w taki sposób, aby każdy uczestnik mógł z nich wynieść jak najwięcej cennych informacji. Dzięki temu że zastosowano metodę mieszaną, a mianowicie, że wiedza teoretyczna przeplata się z ćwiczeniami praktycznymi, to sposób uczenia się poprzez udział w szkoleniach jest na prawdę bardzo efektywny. Warto także regularnie śledzić prasę branżową w której można znaleźć informacje na temat szkoleń.

Korzyści płynące z różnorodności pokoleniowej

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że każde pokolenie aktywne na rynku pracy wnosi coś pozytywnego dla całego zespołu. Przykładowo, w przypadku pokolenia baby boomers jest to doświadczenie czy pewna stabilność. Z kolei najmłodsze pokolenie wykazuje się nie lada dynamizmem którego brakuje osobom starszym. Warto skupić się na tym, w jaki sposób płynnie zarządzać tak bardzo zróżnicowaną grupą osób. Można postępować na przykład w zgodzie ze skandynawską teorią zarządzania, która mówi o tym, że jeżeli pracownik będzie zadowolony w miejscu pracy, to przełoży się to bezpośrednio na jakość wykonywanej przez niego pracy. Koncepcji zarządzania jest bardzo dużo, każdy manager powinien na własną rękę wypracować najlepsze rozwiązania, które sprawdzą się w jego firmie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.