Różnorodność pokoleniowa na rynku pracy

Różnorodność pokoleniowa jest ważnym element w życiu poszczególnych osób. Jakim pokoleniem jestem? We współczesnym świecie oprócz odmiennego spojrzenia na świat i zachowywania się poszczególnych osób coraz częściej widoczne są różnice w oczekiwaniach wobec kariery zawodowej.

zdjęcie - (the_title())

 
Różnorodność pokoleniowa na rynku pracy

Różnorodność pokoleniowa jest ważnym element w życiu poszczególnych osób. Jakim pokoleniem jestem? We współczesnym świecie oprócz odmiennego spojrzenia na świat i zachowywania się poszczególnych osób coraz częściej widoczne są różnice w oczekiwaniach wobec kariery zawodowej. Zarządzanie różnorodnością pokoleniową nie jest łatwe, a umiejętności takich uczy szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi.

Różnorodność pokoleniowa jest zazwyczaj wynikiem nieustannie zmieniającego się świata, trybu życia, rozwoju nauki oraz postępu technologicznego. Na współczesnym rynku pracy funkcjonują następujące pokolenia: X, Y, Z. Zarządzanie różnorodnością pokoleniową w firmie nie należy do łatwych zadań i wymaga on posiadania odpowiednich kompetencji w tej dziedzinie. Umiejętności tych uczy profesjonalne szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi oraz współpraca w zespole szkolenie.

Różnorodność pokoleniowa – jaki pokoleniem jestem?

Wiele osób często zadaje sobie pytanie jakim pokoleniem jestem?. Obecnie w literaturze można znaleźć coraz więcej opracowań dotyczących różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Powszechnie występuje podział na generacje XYZ.

Zatem jakim pokoleniem jestem i czym charakteryzują się poszczególne generacje?

  • Pokolenie X – to osoby urodzone w latach 60 – tych i 70 – tych. Ludzie Ci są nazywani pokoleniem PRL - u, dla którego najważniejsza w życiu jest praca. Jednostki te dorastały w okresie niedostępności produktów na rynku i dopiero przemiana ustrojowa w Polsce w latach dziewięćdziesiątych zaczęła zmieniać tę sytuację. W związku z tym pokolenie X jest nieco zagubione bowiem było wychowane w chaosie rzeczywistości.
  • Pokolenie Y – to ludzie urodzeni w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych, którzy to dorastali w czasach wolnego rynku. W przeciwieństwie do generacji X osoby te więcej czasu spędzają w internecie oraz świetnie przyswajają wszelkie nowinki technologiczne. Millenialsi – bo tak o nich się mówi, to w dużej mierze osoby wykształcone dla których to ważniejsza jest jakość życia, niż posiadanie. Generację tą cechuje wysokie mniemanie o sobie, nadmierne oczekiwania od życia oraz nie potrafi przyjmować krytyki. Stałym towarzyszem życia tego pokolenia są urządzenia multimedialne, bowiem z ich pomocą prowadzą bogate życie towarzyskie oraz biznesowe.
  • Pokolenie Z - to osoby urodzone po 1996 roku. Nastolatkowie Ci są mocno uzależnieni od rozwijającej się technologii. Prężnie działają w forach społecznościowych przenosząc tam w swoje relacje towarzyskie. Osoby te charakteryzuje też multitasking – czyli umiejętność zajmowania się wieloma czynnościami w jednym czasie oraz jednocześnie na kilku urządzeniach.

Zarządzanie różnorodnością pokoleniową – ogromne wyzwanie dla liderów

Przed obecnymi właścicielami firm stoi ogromne wyzwanie, w postaci pozyskiwania lojalnych pracowników. Co więcej niełatwe staje się zdobywanie nowych klientów. Otóż obecnie przestarzałe reklamy zamieszane w gazetach z czasów pokolenia X czy billboardy z czasów pokolenia Y są coraz częściej zastępowane nowoczesnymi reklamami w internecie.
Zarówno pozyskanie nowych pracowników jak i zarządzanie różnorodnością pokoleniowąjest ogromnym wyzwaniem dla obecnych i przyszłych menadżerów. Każda generacja została wychowana w innych warunkach i w związku z tym inaczej podchodzi do pracy oraz przedstawia inne oczekiwania wobec pracodawcy.
W celu sprawnego zarządzania pracownikami z różnych pokoleń niezbędne jest szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi oraz współpraca w zespole szkolenie.

Różnorodność pokoleniowa, a współpraca w zespole szkolenie

Różnorodność pokoleniowa na przestrzeni zawodowej wymaga sprawnego zarządzania poszczególnymi jednostkami, zatem przed każdym współczesnym managerem stoi ważne wyzwanie, jakim jest zarządzanie poszczególnymi pokoleniami.
Każde pokolenie wychowało się w innych okolicznościach, więc osoby zarządzające muszą umieć dobrze zrozumieć wymagania oraz potrzeby poszczególnych osób. Wskazane są istotne zmiany w sposobie kierowania tymi zróżnicowanymi grupami pracowniczymi.

Współpraca w zespole szkolenie prowadzone przez doświadczonych trenerów uczy jak postępować z poszczególnymi generacjami, aby w miejscu pracy nie dochodziło do konfliktów, a cele postawione przez firmę były sprawnie realizowane. Dzięki szkoleniu z zarządzania pokoleniami kadra kierownicza:

  • otrzymuje potrzebną wiedzę oraz narzędzia pomocne w zarządzaniu różnorodnością pokoleniową
  • poznaje różnice w postawach pracowników pochodzących z różnych grup wiekowych
  • wypracowuje praktyczne rozwiązania pomocne w pracy z młodszymi pracownikami z pokolenia Y

Współpraca w zespole szkolenie uświadamia każdemu liderowi zespołu, że tylko umiejętność sprawnego dopasowana narzędzi kierowniczych w zarządzaniu jest gwarantem spełnienia poszczególnych oczekiwać oraz odnoszenia sukcesów na polu zawodowym.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.