Stres – przyjaciel czy wróg?

Zjawisko stresu, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, zazwyczaj utożsamiane jest z czymś złym i wywierającym negatywny skutek na nasze samopoczucie oraz zdolność racjonalnej oceny sytuacji.

zdjęcie - (the_title())


Stres - przyjaciel czy wróg?

Zjawisko stresu, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, zazwyczaj utożsamiane jest z czymś złym i wywierającym negatywny skutek na nasze samopoczucie oraz zdolność racjonalnej oceny sytuacji. Uważamy, ze stres nad blokuje, paraliżuje i uniemożliwia działanie, a co za tym idzie osiągniecie sukcesu.

Winimy także stres za nasze problemy zdrowotne, zarówno te na gruncie fizycznym jak bóle głowy, skurcze i ogólne złe samopoczucie i odczuwanie znużenia i zmęczenia, jak i te psychologiczne – objawiające się w postaci coraz częściej występujących, nazywanych czasem nawet chorobami cywilizacyjnymi schorzeń, takich jak depresja czy poczucie dezorientacji i paniki. To wszystko prawda! Stres to prawdziwy wróg człowieka, z którym ludzkość musi się zmierzyć w XXI wieku.

Dynamizm naszego życia, ilość otaczających nas bodźców oraz konieczność multizadaniowości – to coś z czym nasze pokolenie musi się zmierzyć. Jednak jest to tylko jedna strona medalu. Stres jest nam także potrzebny i może być naszym sprzymierzeńcem. Wszystko zależy od jego poziomu. Wszystkie opisane powyżej negatywne aspekty dotyczą zbyt wysokiego poziomu stresu.

Na odpowiednim poziomie stres dodaje nam odwagi i motywuje do działania. No właśnie - u pojawia się pytanie jaki poziom stresu jest motywujący? Odpowiedź na nie nie jest ani prosta ani jednoznaczna. Bo po prostu dla każdej osoby będzie to inny poziom. Każdy z nas posiada indywidualne predyspozycje i odporność na stres.

Obserwując siebie i innych szybko zorientujemy się i ustalimy jaka dawka stresu nam służy oraz kiedy ta granica została przekroczona i odczucie stresu nam szkodzi. Najłatwiej zaobserwować to po objawach biologicznych.

Lekkie, chwilowe odczucie zdenerwowanie nie zaszkodzi jeśli nie będziemy na nie narażani zbyt często. Dodatkowo warto obserwować swój organizm także po sytuacji stresującej. Jeśli po intensywnym, stresującym dniu w pracy jesteśmy w stanie funkcjonować normalnie albo odczuwamy wręcz zadowolenie i satysfakcję, że udało nam się go przetrwać i wszystko załatwić – oznacza to, że dawka stresu była motywująca i nieszkodliwa.

Jeśli jednak odczuwamy zdenerwowanie, zmęczenie i stres ciągle, nawet jeśli w danym momencie sytuacja nie sprawia, że powinniśmy się tak czuć – warto zastanowić się nad tym zagadnieniem, ustalić co nas stresuje i spróbować unikać sytuacji stresujących, kiedy tylko to możliwe. Pomocne mogą okazać się także kursy i szkolenia, np. szkolenie jak radzić sobie ze stresem oraz zarządzanie emocjami szkolenie.

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, także tego zawodowego, należy tylko pilnować, aby nie było go za dużo. Wówczas będzie pomocny.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.