Szef… czyli kto? Kilka słów o psychologicznych aspektach bycia szefem

Bycie szefem kojarzy nam się bardzo prosto: to osoba wpływowa, która ma pod sobą grupę pracowników, często prowadząca własną działalność. Jednak każdy, kto kiedykolwiek musiał zarządzać ludźmi i całym przedsiębiorstwem wie, jak ważne są odpowiednie umiejętności – szczególnie te, które nie dotyczą wiedzy specjalistycznej. Szef to osoba wielozadaniowa, doskonały organizator, innowator i… przyjaciel. Jak być naprawdę dobrym szefem?

   
  Bycie szefem kojarzy nam się bardzo prosto: to osoba wpływowa, która ma pod sobą grupę pracowników, często prowadząca własną działalność.

  Jednak każdy, kto kiedykolwiek musiał zarządzać ludźmi i całym przedsiębiorstwem wie, jak ważne są odpowiednie umiejętności - szczególnie te, które nie dotyczą wiedzy specjalistycznej. Szef to osoba wielozadaniowa, doskonały organizator, innowator i... przyjaciel. Jak być naprawdę dobrym szefem?

  Psychologia szefa to termin, który na stałe zagościł w naszej świadomości. W końcu szef - czyli najprościej mówiąc osoba, która stoi w hierarchii wyżej niż reszta pracowników - musi posiadać odpowiednie cechy charakteru.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
   
  • doskonałą organizację czasu, umiejętność rozkładania i przydzielania obowiązków, wielozadaniowość,
  • doskonałą odporność na stres, narzucenie wielu obowiązków, radzenie sobie w sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji,
  • rozwinięte zdolności negocjacyjne i komunikacyjne: w końcu bycie szefem wiąże się ze stałym kontaktem z pracownikami a od wytworzonych relacji zależy funkcjonowanie przedsiębiorstwa,
  • kompetencje miękkie i sprzedażowe, świetna autoprezentacja, rozwinięta sztuka argumentacji,
  • asertywność.

  Czy każdy z nas może stać się szefem nie tylko w teorii, ale również w praktyce? Niestety - rzeczywistość biznesowa szybko zweryfikuje nasze umiejętności, a część z nich wynika jedynie z osobistych predyspozycji i cech charakteru.

  Jednak większość z nas posiada odpowiednie zdolności, które możemy rozwijać, by w konsekwencji stać się osobą godną zaufania, liderem, który spełnia swoje obowiązki i sprawia, że cały zespół pracuje sprawniej i wydajniej.
   
  Z pewnością doskonałym sposobem na rozwijanie różnych umiejętności przywódczych jest wybór odpowiednich szkoleń: do najbardziej skutecznych należą praktyczne warsztaty, na których umocnimy nasze kompetencje miękkie i przećwiczymy różne scenariusze działania, dzięki czemu zyskamy wiedzę, którą z łatwością wykorzystamy każdego dnia w miejscu pracy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.