Techniki negocjacji i mediacji

Wiele osób marzy o posiadaniu własnej firmy. Utrzymanie firmy w dobrej kondycji finansowej nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Sukces firmy zależy od wielu rozmaitych czynników. Niestety nie wszystkie z nich są zależne od człowieka. Na szczęście, znaczna większość czynników decydujących o sukcesie firmy, jest od nas zależna.

zdjęcie - (the_title())

 
Techniki negocjacji i mediacji

Wiele osób marzy o posiadaniu własnej firmy. Utrzymanie firmy w dobrej kondycji finansowej nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Sukces firmy zależy od wielu rozmaitych czynników. Niestety nie wszystkie z nich są zależne od człowieka. Na szczęście, znaczna większość czynników decydujących o sukcesie firmy, jest od nas zależna. O sukcesie sprzedażowym w dużej mierze przesądzają pracownicy. To oni bowiem są odpowiedzialni za bezpośredni kontakt z klientem, a nierzadko do ich obowiązków należy również promocja dóbr oraz usług oferowanych przez firmę.

Jeżeli pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem to od nich w dużej mierze zależy wynik sprzedaży. Bardzo ważny jest ubiór pracownika. Oczywiście wiele zależy od rodzaju działalności firmy, ale co do zasady zbyt ekstrawagancki ubiór może zostać źle odebrany przez klienta. Pracodawca powinien zadbać o właściwe przeszkolenie swoich pracowników. Nie należy zapominać o przeprowadzeniu szkoleń, które pomogą pracownikom doskonalić techniki sprzedażowe. Sprzedaż nierzadko poprzedzona jest negocjacjami. Bez negocjacji bardzo ciężko wyobrazić sobie współcześnie jakąkolwiek transakcję. Każdy pracownik musi być przygotowany na to, że klient będzie próbował wynegocjować dla siebie jak najkorzystniejszą umowę. Dobry pracownik wie jednak, że nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której interes firmy ucierpi. Zbyt uległa postawa w negocjacjach może doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do niekorzystnej dla firmy transakcji.

Aby unikać takich sytuacji, pracownik musi stale doskonalić swoje umiejętności sprzedażowe. Początki bywają trudne, ale nie należy się poddawać. Nie każdy bowiem urodził się geniuszem sprzedaży. Na szczęście, praktyka czyni mistrza niemalże w każdej dziedzinie. W prowadzeniu owocnych negocjacji pomóc może znajomość technik negocjacyjnych. Techniki negocjacji należy dopasowywać do okoliczności. Należy mieć na uwadze, że jedna technika może być odpowiednia, a inna nieodpowiednia w danej sytuacji. Znajomość technik negocjacyjnych przydaje się bowiem nie tylko podczas sprzedaży, ale również w innych sytuacjach. Strony negocjują również wtedy, gdy chcą rozwiązać jakiś kłopotliwy dla obydwu stron konflikt.

Jedną z popularnych technik negocjacyjnych jest zdechła ryba. Technika ta polega na tym, że jedna ze stron dodaje do listy swoich żądań, coś na czym tak naprawdę jej nie zależy. Druga strona reaguje jednak na to żądanie silnym protestem. Następnym krokiem jest obietnica wycofania żądania pod warunkiem dokonania pewnych ustępstw przez drugą stronę. Techniki negocjacji w biznesie to również tak zwana technika niskiej piłki, wycofanie oferty czy technik z Brooklynu. Nie sposób wymienić ani opisać wszystkich technik negocjacyjnych, które przydatne są w biznesie. Warto jednak zadbać o to, by pracownicy znali przynajmniej kilka technik negocjacyjnych i potrafili wykorzystać je w praktyce. Bardzo dobrze byłoby organizować co jakiś czas w firmie szkolenia z zakresu wiedzy na temat technik negocjacyjnych i mediacyjnych. Znajomość tychże technik będzie przydatna podczas procesu sprzedażowego jak i również podczas rozwiązywania konfliktu.

Organizując szkolenie, warto zadbać o to, by poprowadziła je profesjonalna firma szkoleniowa. Dobrze byłoby zapoznać się z opiniami klientów na jej temat. Jeżeli firma zebrała dużo pozytywnych opinii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeprowadzi ona szkolenie w sposób rzetelny.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania, z całą pewnością można wskazać, że techniki negocjacji handlowych są bardzo pomocnym narzędziem podczas sprzedaży oraz rozwiązywania konfliktów. Nie każdy pracownik może jednak poszczycić się znajomością technik mediacyjnych oraz sprzedażowych. Dobrze by więc było, by pracodawcy organizowali dla pracowników szkolenia, podczas których przybliżą sobie oni znajomość podstawowych technik negocjacyjnych. Bardzo istotne jest, aby firma szkoleniowa, którą zaprosimy do przeprowadzenia szkolenia, cieszyła się pozytywnymi opiniami klientów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.