Techniki negocjacji i mediacji

Wiele osób marzy o posiadaniu własnej firmy. Utrzymanie firmy w dobrej kondycji finansowej nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Sukces firmy zależy od wielu rozmaitych czynników. Niestety nie wszystkie z nich są zależne od człowieka. Na szczęście, znaczna większość czynników decydujących o sukcesie firmy, jest od nas zależna.

18 marca 2019
zdjęcie - Techniki negocjacji i mediacji

 Techniki negocjacji i mediacji

Wiele osób marzy o posiadaniu własnej firmy. Utrzymanie firmy w dobrej kondycji finansowej nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Sukces firmy zależy od wielu rozmaitych czynników. Niestety nie wszystkie z nich są zależne od człowieka. Na szczęście, znaczna większość czynników decydujących o sukcesie firmy, jest od nas zależna. O sukcesie sprzedażowym w dużej mierze przesądzają pracownicy. To oni bowiem są odpowiedzialni za bezpośredni kontakt z klientem, a nierzadko do ich obowiązków należy również promocja dóbr oraz usług oferowanych przez firmę.

Jeżeli pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem to od nich w dużej mierze zależy wynik sprzedaży. Bardzo ważny jest ubiór pracownika. Oczywiście wiele zależy od rodzaju działalności firmy, ale co do zasady zbyt ekstrawagancki ubiór może zostać źle odebrany przez klienta. Pracodawca powinien zadbać o właściwe przeszkolenie swoich pracowników. Nie należy zapominać o przeprowadzeniu szkoleń, które pomogą pracownikom doskonalić techniki sprzedażowe. Sprzedaż nierzadko poprzedzona jest negocjacjami. Bez negocjacji bardzo ciężko wyobrazić sobie współcześnie jakąkolwiek transakcję. Każdy pracownik musi być przygotowany na to, że klient będzie próbował wynegocjować dla siebie jak najkorzystniejszą umowę. Dobry pracownik wie jednak, że nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której interes firmy ucierpi. Zbyt uległa postawa w negocjacjach może doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do niekorzystnej dla firmy transakcji.

Aby unikać takich sytuacji, pracownik musi stale doskonalić swoje umiejętności sprzedażowe. Początki bywają trudne, ale nie należy się poddawać. Nie każdy bowiem urodził się geniuszem sprzedaży. Na szczęście, praktyka czyni mistrza niemalże w każdej dziedzinie. W prowadzeniu owocnych negocjacji pomóc może znajomość technik negocjacyjnych. Techniki negocjacji należy dopasowywać do okoliczności. Należy mieć na uwadze, że jedna technika może być odpowiednia, a inna nieodpowiednia w danej sytuacji. Znajomość technik negocjacyjnych przydaje się bowiem nie tylko podczas sprzedaży, ale również w innych sytuacjach. Strony negocjują również wtedy, gdy chcą rozwiązać jakiś kłopotliwy dla obydwu stron konflikt.

Jedną z popularnych technik negocjacyjnych jest zdechła ryba. Technika ta polega na tym, że jedna ze stron dodaje do listy swoich żądań, coś na czym tak naprawdę jej nie zależy. Druga strona reaguje jednak na to żądanie silnym protestem. Następnym krokiem jest obietnica wycofania żądania pod warunkiem dokonania pewnych ustępstw przez drugą stronę. Techniki negocjacji w biznesie to również tak zwana technika niskiej piłki, wycofanie oferty czy technik z Brooklynu. Nie sposób wymienić ani opisać wszystkich technik negocjacyjnych, które przydatne są w biznesie. Warto jednak zadbać o to, by pracownicy znali przynajmniej kilka technik negocjacyjnych i potrafili wykorzystać je w praktyce. Bardzo dobrze byłoby organizować co jakiś czas w firmie szkolenia z zakresu wiedzy na temat technik negocjacyjnych i mediacyjnych. Znajomość tychże technik będzie przydatna podczas procesu sprzedażowego jak i również podczas rozwiązywania konfliktu.

Organizując szkolenie, warto zadbać o to, by poprowadziła je profesjonalna firma szkoleniowa. Dobrze byłoby zapoznać się z opiniami klientów na jej temat. Jeżeli firma zebrała dużo pozytywnych opinii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeprowadzi ona szkolenie w sposób rzetelny.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania, z całą pewnością można wskazać, że techniki negocjacji handlowych są bardzo pomocnym narzędziem podczas sprzedaży oraz rozwiązywania konfliktów. Nie każdy pracownik może jednak poszczycić się znajomością technik mediacyjnych oraz sprzedażowych. Dobrze by więc było, by pracodawcy organizowali dla pracowników szkolenia, podczas których przybliżą sobie oni znajomość podstawowych technik negocjacyjnych. Bardzo istotne jest, aby firma szkoleniowa, którą zaprosimy do przeprowadzenia szkolenia, cieszyła się pozytywnymi opiniami klientów.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 listopada 2017
Zaufanie: nawet najlepszy proces sprzedaży sam niczego nie sprzeda  Zdobycie miana zaufanego doradcy jest rzadko osiągane.Dlaczego? Wielu sprzedawców uważa, że sami mogą zdecydować, czy są zaufanymi doradcami, ale w rzeczywistości to klienci o tym decydują, czy sprzedawca jest godny zaufania. Zachowania klientów i badania nad przegranymi kontraktami wskazują, że większość klientów nie ufa sprzedawcom lub nie widzi w nich godnych...
28 sierpnia 2018
Model Sprzedaży Challenger Sales – Sprzedaż Prowokatywna Wstęp Modele i podejścia do sprzedaży pojawiają się i znikają. To, co kilka lat temu było najgorętszym i najczęściej stosowanym podejściem do sprzedaży, jest obecnie uważane za staroświeckie. Ta „krótka żywotność” jest spowodowana trendami branżowymi, wpływami zewnętrznymi i ogólną gospodarką. W książce The Challenger Sale autorzy Matthew Dixon i Brent Adamson przedstawiają model,...
13 listopada 2018
  21 technik sprzedaży opartych na dowodach   Techniki sprzedaży - wstęp Co sprawia, że niektórzy sprzedawcy są lepsi od innych? Posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia z pewnością jest ważne, ale bycie najlepszym sprzedawcą w firmie zależy również od czegoś więcej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych dotyczących tego, w jaki sposób ludzki mózg dokonuje wyborów...
25 czerwca 2019
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania odbiorcy, publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje informację, wiadomości i wiedzę w zabawny i ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne oraz niewerbalne. Storytelling to relacja ze zdarzenia. Historia może być autentyczna lub fikcyjna, ale dobra historia zawsze zawiera element prawdy, nawet jeśli jest fikcją. Przekaz, który niesie, musi być prawdziwy...
8 stycznia 2020
  Style negocjacji według Willema Mastenbroeka Definicja Negocjacje są procesem, w którym biorą udział co najmniej dwie strony. Stanowiska stron są rozbieżne i stanowią przeszkodę w realizacji indywidualnych interesów. Negocjacje mają na celu uzgodnienie stanowisk. Negocjacje – codzienny element życia Negocjacje istnieją od zawsze. Tam, gdzie jest dwoje ludzi, tam zazwyczaj pojawia się konflikt lub przynajmniej różnica stanowisk. Pragnąc wypracować...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
8 stycznia 2020
Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.
15 kwietnia 2019
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
4 grudnia 2018
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.
13 listopada 2018
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych dotyczących tego, w jaki sposób ludzki mózg dokonuje wyborów i jakie czynniki mogą wpływać na to, co mówimy i robimy, w tym także – co kupujemy. Co najlepsze, ta wiedza naukowa jest łatwo dostępna i może pomóc ci w zostaniu świetnym sprzedawcą.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.