Trudny pracownik

Każdy szef, kierownik czy menedżer zespołu na pewno obejmując tę funkcję nie spodziewał się tak wielu przeróżnych problemów, jakie spotka na swojej drodze. Między innymi poważnym kłopotem jest zawsze każdy trudny pracownik…

zdjęcie - (the_title())

     

    Każdy szef, kierownik czy menedżer zespołu na pewno obejmując tę funkcję nie spodziewał się tak wielu przeróżnych problemów, jakie spotka na swojej drodze. Między innymi poważnym kłopotem jest zawsze każdy trudny pracownik...

    Kim jest trudny pracownik?

    Jednak w zasadzie to kto to jest trudny pracownik? Otóż na pewno jest to osoba, z którą w jakiś sposób trudno jest się porozumieć. Czy to jednak znaczy, że mamy ją od razu zwalniać? Oczywiście, że nie! Przecież tacy pracownicy czasem mogą być świetni w swojej dziedzinie, jednak dość ciężcy w kontakcie. Warto zatem na takich trudnych pracowników znaleźć jakiś sposób. Jakie zatem możemy wyróżnić najczęściej spotykane typy trudniejszych pracowników i jak sobie z nimi poradzić?

    1) Outsider

    Tacy pracownicy najczęściej są bardzo kreatywni, cechuje ich nieschematyczne myślenie, innowacyjne rozwiązana, lecz... No właśnie outsiderzy trzymają się na uboczu, nieraz się spóźniają, robią wszystko po swojemu, nie chcą słuchać dokładnych nakazów. Co zatem można zrobić, aby wykorzystać ich talent? Otóż warto zmienić im tryb pracy na bardziej zdalny, dać większą swobodę, przekazywać zadania, które wymagają właśnie brawury i oryginalnego myślenia.

    2) Obrażający się

    Część pracowników niestety ma także tendencje do brania wszystkiego za bardzo do siebie. Nie potrafią się oni z siebie śmiać, wszelkie drobne żarty bardzo ich rażą. Co możemy z nimi zrobić? Otóż tu najprościej jest przejść na bardziej formalny rodzaj kontaktu. Możemy im np. bardzo dokładnie rozpisywać zadania w mailu.

    3) Dramatyzujący

    Niektórzy pracownicy bardzo łatwo się nakręcają, przejmują czymś, trudno im się uspokoić. Takie zachowania mogą być dla innych bardzo stresujące, szczególnie jeśli trzeba się spiąć a dana osoba histeryzuje tylko. Co począć z takim pracownikiem? Otóż można jego wady przekształcić w zalety. Może się bowiem okazać, że taki pracownik doskonale będzie załatwiał różne sprawy wymagające obrazowego przedstawienia trudności firmy np. zdobycia ostatnich tego sezonu oryginalnych win z małej prowincji Francji.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Wybierz nasze szkolenia.

    Dowiesz się m.in. jak budować zespół, jak wzmocnić motywację w sobie i organizacji, jak utrzymać najlepszych pracowników w firmie, jak skutecznie zarządzać projektami wg PMI.



    4) Leniwi

    Część pracowników także bardzo ociąga się z terminami. Tu jednakże często dość dobrze działają wszelkie sposoby motywacji.

    Oczywiście pamiętajmy, że powyżej przedstawiono jedynie najczęstsze typy trudnych pracowników. W rzeczywistości jest ich wiele, wiele więcej - jednak na każdego da się znaleźć jakiś sposób.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.