Typy liderów
Bardzo ważnym elementem każdej rozwijającej się firmy jest fachowe przywództwo. Jest to osoba, którą słuchają i za którą podążają pracownicy aby osiągnąć określony cel. Istnieje kilka typów liderów, którzy sprawdzą się w zależności od działalności firmy.

Bardzo ważnym elementem każdej rozwijającej się firmy jest fachowe przywództwo. Jest to osoba, którą słuchają i za którą podążają pracownicy aby osiągnąć określony cel. Istnieje kilka typów liderów, którzy sprawdzą się w zależności od działalności firmy.
Istnieje kilka podstawowych cech przywódczych. Najlepszy lider to taki, który potrafi dostosować się do zmieniających się sytuacji. Ważne są kompetencje społeczne, umiejętność określania celów oraz wiara w swoje możliwości i możliwości grupy. Ważna jest również stabilność emocjonalna, nie popadanie w nadmierną euforię oraz histerię. W przypadku kompetencji społecznych niezwykle ważne są zdolności komunikacyjne oraz asertywność. Dobry przywódca to osoba kreatywna, która nie boi się wyzwań oraz potrafi oddelegować zadania grupie. Lider powinien być również osobą ambitną i motywującą.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online
Istnieje kilka podstawowych typów zachowań przywódczych. Pierwszym z nich jest lider autokrata. Jest to osoba, która wyznacza cele oraz kieruje działaniem podwładnych w zakresie osiągnięcia tych celów. Lider ten przydziela zadania i egzekwuje ich wykonanie. Kolejnym typem lidera jest demokrata. Jest to przywódca, który zachęca pracowników do dyskutowania, ustalania wspólnie celów i priorytetów. Pozwala na przekazywanie własnych pomysłów i własnego zdania na dany temat. Innym typem lidera jest przywódca przyjaciel. Jest to osoba, która odgrywa rolę pasywną, nie interweniuje w przypadku konfliktów. Podwładni mają swobodę działania oraz swobodę podejmowania decyzji.
Wybór konkretnego stylu kierowania zależy od rodzaju firmy, jej wielkości oraz osobistych cech charakteru lidera. Nie wszystkie typy przywództwa sprawdzą się w przypadku każdego przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że dla lidera najważniejsze jest osiąganie wyników w firmie i działania zmierzające do zapewnienia ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa. Kierowanie grupą pracowników wiąże się z podejmowaniem wielu trudnych decyzji. Z tego względu dobry lider powinien być jak najbardziej odporny na stres oraz posiadać umiejętności rozwiązywania konfliktów w grupie.
Kim jest lider w firmie? To tak naprawdę może być całkiem sporo osób. Przede wszystkim liderem jest oczywiście szef przedsiębiorstwa, jednak jest nim także menedżer zespołu a czasem i pojedynczy pracownicy. Dużo tutaj zależy od struktury i wielkości firmy. Jednak po co nam te informacje? Otóż warto wiedzieć, jakie są typy liderów – w końcu każdy z nas ma szansę stać się jednym z nich. Ponadto wiedząc, jakie są typy liderów, łatwiej dogadamy się z naszym szefem. A zatem…
Styl demokratyczny
Ten typ liderów zdecydowanie ma na uwadze zdanie pracowników. Warto jednak podkreślić, że jest ono raczej dla niego wskazówką niż czymś, czego trzeba się bezwzględnie trzymać. Ten typ zarządzania sprawdza się naprawdę w wielu firmach albo zespołach, szczególnie takich, w których wybór lidera odbywał się spośród dość równych sobie pracowników.
Styl wizjonerski
Tu z kolei charakterystyczne dla liderów jest to, że lider pociąga za sobą osoby, zarażając ich swoim entuzjazmem. To przydaje się w miejscach, gdzie pora na jakieś innowacje.
Styl afiliacyjny
Ten styl nastawiony jest przede wszystkim na pracowników, tu chodzi głównie o ich dobro. Ten typ liderów mówi – “najważniejsi są ludzie”.
Styl trenerski
Typy liderów, którzy działają w tym duchu zdecydowanie tworzą najbardziej kreatywne zespoły. Tutaj bowiem lider z jednej strony nakazuje, z drugiej zaś tłumaczy, wyjaśnia i pomaga we wszystkim, jednak z zachowaniem odpowiedniego dystansu.
Styl nakazowy
To inaczej rządzenie przez strach. Generalnie odchodzi się od tej metody, jednak ciągle w niektórych miejscach się ona sprawdza, warto zatem mieć ją na uwadze.
Styl procesowy
Charakterystyczne dla tych liderów jest to, że najczęściej sami zabierają się do pracy, aby pokazać pracownikom, że dana metoda naprawdę się sprawdza.
Podsumowując – który typ zarzadzania jest najlepszy? Dość uogólniając można powiedzieć, że trenerski, niemniej jednak w niektórych firmach zdecydowanie lepiej sprawdzają się inne typy. Dobrze też, jeśli szefowie różnią się między sobą stylami zarządzania.
- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej