Wdrożenie nowego pracownika

Choć cały proces rekrutacji bywa bardzo żmudny i nie łatwy, to równie istotne jak rekrutowanie jest przyjęcie nowego pracownika w firmie. Ten proces może być najistotniejszy, bowiem zapewnia łatwe i szybkie zintegrowanie się nowego pracownika z zespołem, jak również pozwala pracownikowi na skuteczne i efektywne wywiązywanie się z powierzanych obowiązków. Jak zatem skutecznie wprowadzić parownika w nowe miejsce pracy? W jaki sposób skutecznie wdrożyć nowe osoby w zespole w to, co doskonale znają już stali pracownicy?

zdjęcie - (the_title())

 
Wdrożenie nowego pracownika

Choć cały proces rekrutacji bywa bardzo żmudny i nie łatwy, to równie istotne jak rekrutowanie jest przyjęcie nowego pracownika w firmie. Ten proces może być najistotniejszy, bowiem zapewnia łatwe i szybkie zintegrowanie się nowego pracownika z zespołem, jak również pozwala pracownikowi na skuteczne i efektywne wywiązywanie się z powierzanych obowiązków. Jak zatem skutecznie wprowadzić parownika w nowe miejsce pracy? W jaki sposób skutecznie wdrożyć nowe osoby w zespole w to, co doskonale znają już stali pracownicy?

Nowy pracownik w firmie ma przed sobą wiele wyzwań. Nowe otoczenie, nowe obowiązki, nowi ludzie. To wszystko sprawia, że może poczuć się zagubiony, niepewny siebie i nie będzie w stanie pokazać, na co go tak naprawdę stać. Rolą menedżera, lidera grupy czy pracownika działu hr jest takie wdrożenie nowego pracownika, aby zminimalizować te negatywne uczucia i sprawić, aby pracownik dobrze i sprawnie się zaaklimatyzował. Stosując onboarding można tak pokierować nowym pracownikiem i resztą zespołu, by możliwie jak najszybciej doszło do zaaklimatyzowania się i dobrego samopoczucia w miejscu pracy. Na szczęście, profesjonalny onboarding nie jest aż tak trudny, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczą podstawowe szkolenia dla managera czy szkolenia hr bp, aby mógł zajmować się wdrażaniem nowych pracowników do różnych działów w firmie bez najmniejszych problemów i z ogromnym powodzeniem.

Wiele osób myśli, że adaptacja nowego pracownika w firmie to zadanie, które powinno się pozostawić samym pracownikom i zajdzie ono w sposób naturalny. Niestety, jest to bardzo dalekie od prawdy. Jeśli nowy pracownik w firmie zostanie pozostawiony sam sobie, może napotkać wiele problemów, natknie się także na niechęć i przykrości ze strony osób, które mogą nie być przychylnie nastawione nowej osobie, bądź nie będzie mógł sprostać wszystkim powierzonym, nie do końca jasnym obowiązkom. To zawsze wiąże się z poczuciem niepowodzenia, ogromnym stresem i znacznym obniżeniem pewności siebie. Przez to nowy pracownik może okazać się nieefektywny, mało zaradny i bardzo zagubiony. Dodatkowe niewywiązanie się z obowiązków i w mig okaże się, że mimo długotrwałej rekrutacji i wyboru prawdopodobnie najlepszego kandydata, kompletnie nie sprawdzi się on w pracy. To zaś będzie zmarnowaniem czasu i pracowników działu hr i kandydatów, jak i zwykłym niewykorzystaniem potencjału i faktycznych możliwości nowego pracownika w firmie.

Na szczęście, aby temu zapobiec wystarczy wykorzystać onboarding. Odpowiednie przedstawienie nowego pracownika innym osobom w firmie, prawidłowe szkolenie nowego pracownika i wsparcie w pierwszym okresie jego pracy będą niezwykle ważne i mogą okazać się kluczowe dla jak najlepszej pracy nie tylko nowo zatrudnionej osoby, ale i całego zespołu. Pozytywne przyjęcie nowego pracownika przez wszystkich członków zespołu bez wątpienia okaże się również ważnym etapem w adaptacji nowego członka tego zespołu. Prawidłowo przeprowadzony onboarding powinien zaowocować stworzeniem odpowiedniej atmosfery, opartej na współpracy i życzliwości, nie zaś na ciągłym współzawodnictwie, konkurowaniu ze sobą i utrudnianiu sobie wzajemnie pracy. Na tak negatywnym podejściu traci bowiem nie tylko mała grupa pracowników, ale całe przedsiębiorstwo, które ma znacznie utrudnione funkcjonowanie i rozwój.

Odpowiednie przyjęcie nowego pracownika jest bardzo istotne. W obecnych czasach bardzo często wartościowi pracownicy chętnie zmieniają pracę, jeśli w obecnym miejscu coś im nie odpowiada. Jednak badania wskazują, że w firmach, w których wdrożono onboarding znacznie mniejsza ilość specjalistów odchodzi z tego miejsca pracy, a całe przedsiębiorstwo znacznie szybciej i lepiej się rozwija. Prawidłowa i profesjonalna adaptacja nowego pracownika może więc okazać się kluczowa do tego, by zbudować dobrze zgrany i efektywny zespół, w którym wszelkie wyzwania, projekty czy zadania będą realizowane we współpracy, bardzo szybko, sprawnie i w pełni kompetentnie. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej o tym, w jaki sposób skutecznie i prawidłowo wprowadzać nowych pracowników do firmy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.