Wellbeing w organizacji
Dobre samopoczucie w miejscu pracy, satysfakcja z wykonywanych zadań oraz duże zaangażowanie to tylko jedne z wielu elementów, które wpływają na wellbeing. Czym jest? To najogólniej mówiąc, dobre samopoczucie w pracy. Bez wątpienia każdy z nas ma do tego prawo, by w miejscu pracy czuć się komfortowo, bezpiecznie, mieć zapał i zaangażowanie do wykonywania swoich obowiązków, jak również czuć satysfakcję po ich wykonaniu. Jednak wellbeing nie jest tak oczywisty. Jak pokazują statystyki, ponad połowa pracowników nie czuje się zadowolona z niektórych aspektów w swojej pracy, chciałoby coś zmienić, czy nawet zmusza się do pójścia do pracy.
Tak negatywne odczucia towarzyszą pracownikom, którzy nie czują satysfakcji z wykonywanej pracy i często zrobiliby wszystko, byle uniknąć wykonywania niektórych obowiązków. Może to wynikać z niewłaściwego motywowania pracowników, złych relacji w firmie, konfliktów czy bardzo złej atmosfery. Brak doceniania pracowników, niezbyt wysokie wynagrodzenia, brak premii, dodatków czy szkoleń również negatywnie wpływają na samopoczucie w pracy osób zatrudnionych. Każdy pracodawca powinien zdawać sobie z tego sprawę i dążyć do tego, by jak najszybciej rozpoznać taka sytuację i ją zmienić. Pomóc w tym mogą szkolenia otwarte bądź szkolenia zamknięte poświęcone motywowaniu pracowników, nagradzaniu, docenianiu, komunikacji w przedsiębiorstwie czy tematowi wellbeing. Na takie szkolenia powinien udać się nie tylko sam przedsiębiorca, ale również kierownicy wszystkich pionów w firmie czy liderzy większych grup pracowników. Świadomość tego, czego można nauczyć się podczas takich szkoleń jest tak cenna, że szybko przełoży się na zwiększenie zadowolenia z pracy w firmie.
Wellbeing w organizacji wydaje się być kluczowy, jeśli chcemy stworzyć dobrze zarządzane przedsiębiorstwo, w którym każdy czuje się dobrze, jest zadowolony ze swojej pracy i z zaangażowaniem podejmuje wszystkie działania. Firma szkoleniowa oferująca kursy w tym zakresie potwierdza, że dobre samopoczucie pracowników w pracy jest tak ważne, że nie do przecenienia. Jeśli będziemy bagatelizować kwestie związane z motywowaniem pracowników, nagradzaniem czy budowaniem dobrych relacji w przedsiębiorstwie, szybko możemy stracić niezwykle cennych specjalistów, czy zaangażowanych i doskonale prosperujących pracowników. To zaś bardzo niekorzystnie odbije się na funkcjonowaniu firmy. Zmuszać będzie do poszukiwania nowych pracowników, którzy często nie posiadają odpowiednich kompetencji i potrzebują dodatkowych szkoleń stanowiskowych. Jednak tacy pracownicy także mogą dość szybko odejść z pracy i zdecydować się na zmianę firmy na taką, w której lepiej dba się o pracowników, kontakty między nimi i wynagrodzenie. Jeśli więc chcemy tego uniknąć, niezbędne mogą okazać się szkolenia zamknięte bądź też szkolenia otwarte poświęcone filozofii wellbeing.
W dobrze zarządzanych przedsiębiorstwach, w których pracownik jest niezwykle ważny, filozofia wellbeing stała się jedną z głównych. Dążąc do sukcesu przedsiębiorstwa nie możemy bowiem zapominać przy tym o satysfakcji, zadowoleniu i sukcesie zawodowym osób, które są w danej firmie zatrudniane. To w końcu pracownicy maja największy wpływ na to, czy uda się zrealizować wszystkie zaplanowane działania i cele, jak szybko będzie można je osiągnąć, czy choćby z jakim skutkiem. Od pracowników często zależy nie tylko funkcjonowanie, ale i rozwój firmy. Jeśli więc przedsiębiorca również chce, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało doskonale i rozwijało się, nie może zapominać o swoich pracownikach. Ich rozwój zawodowy, zadowolenie, odpowiednie zmotywowanie i zaangażowanie są tutaj bowiem elementem kluczowym. Firma szkoleniowa oferująca szkolenia otwarte oraz szkolenia zamknięte dotyczące filozofii wellbeing zapewnia kompleksową wiedzę na temat tego, jak kierować pracownikami w firmie, jak ich motywować czy zwiększać ich zaangażowanie w pracę poprzez stosowanie pozytywnych wzmocnień, a unikając kar czy gróźb dotyczących np. zwolnienia.