W dzisiejszych czasach bardzo popularny jest wirtualny zespół w przedsiębiorstwie. Polega on głównie na zatrudnieniu pracowników z różnych terenów, krajów, a nawet kontynentów. Jeżeli jest to bardzo duża grupa, prężnie rozwijającej się firmy, wówczas konieczny jest lider na dany obszar. To osoba, która odpowiada za osoby pod sobą. Takie stanowisko jest nie lada wyzwaniem i wymaga dużego poświęcenia, jak i wiedzy. Dlatego co należy zrobić, by być odpowiednim liderem? Warto jednak pamiętać, że nikt nie jest idealny i powinniśmy od siebie wymagać uczenia się, samodoskonalenia, a przede wszystkim pracy nad sobą.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Rozwój nowoczesnych technologii spowodował że współcześni menadżerowie i liderzy stanęli przed nowym wyzwaniem, jakim jest kierowanie zespołami rozproszonymi. Jak sprawnie kierować pracą osób które pracują w jednym zespole a fizycznie znajdują się gdzie indziej?
Mogą Cię zainteresować:
talenty Gallupa,
szkolenie dla brygadzistów,
szkolenia otwarte Warszawa.
Lider zespołu rozproszonego powinien określić sobie swoje słabe i mocne strony, a także sposób swojego stylu pracy. Dostarczy nam to wiedzy, w jaki sposób możemy odpowiednio zarządzać grupą. Wówczas można zacząć poznawać zespół. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zorganizowanie pierwszego spotkania, nie koniecznie bezpośrednio, ale np. videokonferencja. Lider musi szczerze zainteresować się członkami, ale także nie zapomnieć o odpowiednim przedstawieniu siebie. Relacje można utrzymać, nawet polepszyć, poprzez regularną i ciągłą komunikację, z każdym pracownikiem osobno. Rozmowa pomaga w każdej sytuacji i podczas problemów. Dodatkowo pomoże nam określić, czy uczestnik jest odpowiednio zaangażowany w wyznaczone zadania, czy rozumie swoją rolę. Jeżeli wirtualny zespół pochodzi z różnych krajów, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie poznanie ich kultury, zwyczajów, obyczajów. Pozwoli to na zdobycie zaufania i szacunku, dzięki czemu praca będzie efektywniejsza i długotrwała. Nie zapominajmy, że nie jesteśmy tylko do zarządzania, ale również do słuchania. Jeżeli członkowie chcą się wypowiadać, przedstawiać swoje koncepcje, wówczas nie należy odrzucać poglądów, ponieważ możemy również zniechęcić do dalszych działań.
Jednak nie istnieją jedne, określone zasady, które pozwolą nam na zostanie dobrym liderem. Jednak nie zapominajmy o wspieraniu, niesieniu pomocy, tłumaczeniu, nagradzaniu dobrze wykonanych zadań, zachęcać do pracy, być mentorem, a przede wszystkim słuchać i być otwartym na poglądy i rady.