Wirtualny zespół- jak zostać dobrym liderem?

W dzisiejszych czasach bardzo popularny jest wirtualny zespół w przedsiębiorstwie. Polega on głównie na zatrudnieniu pracowników z różnych terenów, krajów, a nawet kontynentów. Jeżeli jest to bardzo duża grupa, prężnie rozwijającej się firmy, wówczas konieczny jest lider na dany obszar.

Gamma - Wirtualny zespół- jak zostać dobrym liderem?

   

  W dzisiejszych czasach bardzo popularny jest wirtualny zespół w przedsiębiorstwie. Polega on głównie na zatrudnieniu pracowników z różnych terenów, krajów, a nawet kontynentów. Jeżeli jest to bardzo duża grupa, prężnie rozwijającej się firmy, wówczas konieczny jest lider na dany obszar. To osoba, która odpowiada za osoby pod sobą. Takie stanowisko jest nie lada wyzwaniem i wymaga dużego poświęcenia, jak i wiedzy. Dlatego co należy zrobić, by być odpowiednim liderem? Warto jednak pamiętać, że nikt nie jest idealny i powinniśmy od siebie wymagać uczenia się, samodoskonalenia, a przede wszystkim pracy nad sobą.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Rozwój nowoczesnych technologii spowodował że współcześni menadżerowie i liderzy stanęli przed nowym wyzwaniem, jakim jest kierowanie zespołami rozproszonymi. Jak sprawnie kierować pracą osób które pracują w jednym zespole a fizycznie znajdują się gdzie indziej?

  Mogą Cię zainteresować: talenty Gallupa, szkolenie dla brygadzistówszkolenia otwarte Warszawa.


  Lider zespołu rozproszonego powinien określić sobie swoje słabe i mocne strony, a także sposób swojego stylu pracy. Dostarczy nam to wiedzy, w jaki sposób możemy odpowiednio zarządzać grupą. Wówczas można zacząć poznawać zespół. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zorganizowanie pierwszego spotkania, nie koniecznie bezpośrednio, ale np. videokonferencja. Lider musi szczerze zainteresować się członkami, ale także nie zapomnieć o odpowiednim przedstawieniu siebie. Relacje można utrzymać, nawet polepszyć, poprzez regularną i ciągłą komunikację, z każdym pracownikiem osobno. Rozmowa pomaga w każdej sytuacji i podczas problemów. Dodatkowo pomoże nam określić, czy uczestnik jest odpowiednio zaangażowany w wyznaczone zadania, czy rozumie swoją rolę. Jeżeli wirtualny zespół pochodzi z różnych krajów, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie poznanie ich kultury, zwyczajów, obyczajów. Pozwoli to na zdobycie zaufania i szacunku, dzięki czemu praca będzie efektywniejsza i długotrwała. Nie zapominajmy, że nie jesteśmy tylko do zarządzania, ale również do słuchania. Jeżeli członkowie chcą się wypowiadać, przedstawiać swoje koncepcje, wówczas nie należy odrzucać poglądów, ponieważ możemy również zniechęcić do dalszych działań.
  Jednak nie istnieją jedne, określone zasady, które pozwolą nam na zostanie dobrym liderem. Jednak nie zapominajmy o wspieraniu, niesieniu pomocy, tłumaczeniu, nagradzaniu dobrze wykonanych zadań, zachęcać do pracy, być mentorem, a przede wszystkim słuchać i być otwartym na poglądy i rady.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.