Wpływ emocji na organizm ludzki
Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi od zarania dziejów oraz w istotny sposób wpływają na jego procesy poznawcze. Stany te są niezwykle ważnym elementem ludzkiego życia ludzkiego i towarzyszą nam w różnorodnych sytuacjach.
Wielu badaczy naukowych z dziedziny psychologii od dawna uważa, że emocje mają ogromny wpływ na myślenie człowieka oraz na jego procesy poznawcze. Pozwalają one każdej jednostce podwyższyć samoświadomość oraz dopasować się do danej sytuacji.
Czym są emocje?
Emocje to nic innego jak poszczególne reakcje na otaczający nas świat. W przeciwieństwie do uczuć pojawiają się one nagle i zazwyczaj mają działanie krótkotrwałe. W życiu każdego człowieka poszczególne stany emocjonalne (rodzaje emocji) są bardzo ważne, gdyż mają ogromny wpływ na jego działania oraz relacje z innymi ludźmi. Emocje są czymś w rodzaju wewnętrznego sygnalizatora, który pokazuje, jakie są nasze potrzeby, co w danym momencie odczuwamy oraz co chcemy osiągnąć.
Emocje są krótkotrwałym zjawiskiem dopasowanym do zaistniałej sytuacji. I tak na przykład człowiek odczuwa złość, gdy ktoś narusza jego terytorium i doskonale wie, że powinien walczyć o swoje miejsce. Z kolei może on czuć radość w momencie, gdy mu się udało dokonać coś ważnego i w związku z czym może być zadowolony z osiągnięcia.
Natomiast często pojawiający się strach jest niekorzystną dla organizmu emocją, która może przekształcić się w stres. Zjawisko to jest niekorzystne w szczególności wówczas, gdy jego działanie jest długofalowe. Co prawda strach może mobilizować jednostkę do walki czy też do ucieczki, niemniej często w przypadku sytuacji zawodowych może być przeszkodą w adaptacji.
Każda jednostka funkcjonująca w dzisiejszym świecie musi często decydować się na rywalizację i na życie pod ciągłą presją, a tym samym odczuwane emocje mogą utrudniać zdobycie celów zawodowych oraz doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dzieje się tak wówczas, gdy poszczególne emocje człowieka przejmują kontrolę i zaczynają przeważać nad racjonalnym myśleniem.
Jakie są rodzaje emocji?
Poszczególne emocje można zaobserwować już nawet u noworodków, co sugeruje, że są one wbudowane w umysł człowieka już od narodzin. Szukając precyzyjnej odpowiedzi na pytanie - jakie są rodzaje emocji? można zauważyć, że są one zarówno pozytywne jak i negatywne.
Niektóre ze stanów emocjonalnych, takie jak smutek czy ból psychiczny są zdecydowanie nieprzyjemne, niemniej tego typu rodzaj emocji sprawia, że istota ludzka może przystosować się do danej sytuacji oraz ją zrozumieć. Gdy zmartwienia danej osoby osiągną pewien pułap, wówczas może ona wybuchnąć gniewem czy też płaczem i w takiej trudnej sytuacji mózg ludzki sobie radzi. Badacze są zgodni co do tego, że istnieją dwa rodzaje emocji: „dobre emocje” oraz „złe emocje”. Wyróżnia się sześć podstawowych emocji takich jak: radość, strach, gniew, smutek, wstręt oraz zaskoczenie.
Do tej pory badacze naukowi wyróżnili około sto pięćdziesiąt emocji, niemniej warto zaznaczyć, że poszczególne nazwy i typy emocji różnią się w zależności od kultury.
W jaki sposób skutecznie kontrolować emocje?
Wszystkie istniejące emocje można w pewnym stopniu kontrolować. Badania z zakresu psychologii udowadniają, że możliwe jest opanowanie pewnych reakcji człowieka. W przypadku pojawiania się emocji negatywnych często zdarza się, że prowadzą one do dużego stresu, zatem warto zawsze przejmować kontrolę nad strachem i lękiem.
Często emocje motywują człowieka do działania, wskazują mu ważne cele oraz pomagają mu we właściwym zachowaniu. Emocje zawsze współdziałają z wydzielanymi przez odpowiednie narządy hormonami takimi jak: oksytocyna czy kortyzol.
Emocje pozwalają każdej funkcjonującej jednostce uzupełniać swoją wiedzę oraz odpowiednio dostosowywać się do środowiska zewnętrznego. Istotny jest również fakt, że towarzyszą one w przyjmowaniu nowych przekonań oraz postaw, natomiast odrzucaniu tych nieprawidłowych. Ponadto wpływają na prawidłowe rozpoznawanie innych osób albo obiektów. Emocje są nieodłączonym elementem psychiki każdego człowieka, który to związany jest z przystosowaniem się do otoczenia oraz prawidłowymi relacjami z otoczeniem.