Wpływ emocji na organizm ludzki

Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi od zarania dziejów oraz w istotny sposób wpływają na jego procesy poznawcze. Stany te są niezwykle ważnym elementem ludzkiego życia ludzkiego i towarzyszą nam w różnorodnych sytuacjach.

Gamma - Wpływ emocji na organizm ludzki

 
Wpływ emocji na organizm ludzki

Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi od zarania dziejów oraz w istotny sposób wpływają na jego procesy poznawcze. Stany te są niezwykle ważnym elementem ludzkiego życia ludzkiego i towarzyszą nam w różnorodnych sytuacjach.

Wielu badaczy naukowych z dziedziny psychologii od dawna uważa, że emocje mają ogromny wpływ na myślenie człowieka oraz na jego procesy poznawcze. Pozwalają one każdej jednostce podwyższyć samoświadomość oraz dopasować się do danej sytuacji.

Czym są emocje?

Emocje to nic innego jak poszczególne reakcje na otaczający nas świat. W przeciwieństwie do uczuć pojawiają się one nagle i zazwyczaj mają działanie krótkotrwałe. W życiu każdego człowieka poszczególne stany emocjonalne (rodzaje emocji) są bardzo ważne, gdyż mają ogromny wpływ na jego działania oraz relacje z innymi ludźmi. Emocje są czymś w rodzaju wewnętrznego sygnalizatora, który pokazuje, jakie są nasze potrzeby, co w danym momencie odczuwamy oraz co chcemy osiągnąć.
Emocje są krótkotrwałym zjawiskiem dopasowanym do zaistniałej sytuacji. I tak na przykład człowiek odczuwa złość, gdy ktoś narusza jego terytorium i doskonale wie, że powinien walczyć o swoje miejsce. Z kolei może on czuć radość w momencie, gdy mu się udało dokonać coś ważnego i w związku z czym może być zadowolony z osiągnięcia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Ulepsz swoje relacje, popraw swoją efektywność, odkryj swój potencjał i poznaj swoje mocne strony dzięki szkoleniu z testu Gallupa. Zobacz: talenty Gallupa po polskuMogą Cię również zainteresować: komunikacja interpersonalna warsztaty, zarządzanie stresem w organizacji.

Natomiast często pojawiający się strach jest niekorzystną dla organizmu emocją, która może przekształcić się w stres. Zjawisko to jest niekorzystne w szczególności wówczas, gdy jego działanie jest długofalowe. Co prawda strach może mobilizować jednostkę do walki czy też do ucieczki, niemniej często w przypadku sytuacji zawodowych może być przeszkodą w adaptacji.
Każda jednostka funkcjonująca w dzisiejszym świecie musi często decydować się na rywalizację i na życie pod ciągłą presją, a tym samym odczuwane emocje mogą utrudniać zdobycie celów zawodowych oraz doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dzieje się tak wówczas, gdy poszczególne emocje człowieka przejmują kontrolę i zaczynają przeważać nad racjonalnym myśleniem.

Jakie są rodzaje emocji?

Poszczególne emocje można zaobserwować już nawet u noworodków, co sugeruje, że są one wbudowane w umysł człowieka już od narodzin. Szukając precyzyjnej odpowiedzi na pytanie - jakie są rodzaje emocji? można zauważyć, że są one zarówno pozytywne jak i negatywne.
Niektóre ze stanów emocjonalnych, takie jak smutek czy ból psychiczny są zdecydowanie nieprzyjemne, niemniej tego typu rodzaj emocji sprawia, że istota ludzka może przystosować się do danej sytuacji oraz ją zrozumieć. Gdy zmartwienia danej osoby osiągną pewien pułap, wówczas może ona wybuchnąć gniewem czy też płaczem i w takiej trudnej sytuacji mózg ludzki sobie radzi. Badacze są zgodni co do tego, że istnieją dwa rodzaje emocji: „dobre emocje” oraz „złe emocje”. Wyróżnia się sześć podstawowych emocji takich jak: radość, strach, gniew, smutek, wstręt oraz zaskoczenie.
Do tej pory badacze naukowi wyróżnili około sto pięćdziesiąt emocji, niemniej warto zaznaczyć, że poszczególne nazwy i typy emocji różnią się w zależności od kultury.

W jaki sposób skutecznie kontrolować emocje?

Wszystkie istniejące emocje można w pewnym stopniu kontrolować. Badania z zakresu psychologii udowadniają, że możliwe jest opanowanie pewnych reakcji człowieka. W przypadku pojawiania się emocji negatywnych często zdarza się, że prowadzą one do dużego stresu, zatem warto zawsze przejmować kontrolę nad strachem i lękiem.
Często emocje motywują człowieka do działania, wskazują mu ważne cele oraz pomagają mu we właściwym zachowaniu. Emocje zawsze współdziałają z wydzielanymi przez odpowiednie narządy hormonami takimi jak: oksytocyna czy kortyzol.
Emocje pozwalają każdej funkcjonującej jednostce uzupełniać swoją wiedzę oraz odpowiednio dostosowywać się do środowiska zewnętrznego. Istotny jest również fakt, że towarzyszą one w przyjmowaniu nowych przekonań oraz postaw, natomiast odrzucaniu tych nieprawidłowych. Ponadto wpływają na prawidłowe rozpoznawanie innych osób albo obiektów. Emocje są nieodłączonym elementem psychiki każdego człowieka, który to związany jest z przystosowaniem się do otoczenia oraz prawidłowymi relacjami z otoczeniem.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.