Zarządzanie projektami – klucz do sukcesu

Coraz więcej organizacji planując swoją pracę posługuje się projektami i stara się nimi zarządzać. Czym jest to modne i odmieniane przez wszystkie przypadki zagadnienie? Czym zajmuje się PM czyli Project Menager, a kim sponsor? Jak odnaleźć się w tym projektowym świecie?

zdjęcie - Zarządzanie projektami – klucz do sukcesu
 
Coraz więcej organizacji planując swoją pracę posługuje się projektami i stara się nimi zarządzać. Czym jest to modne i odmieniane przez wszystkie przypadki zagadnienie?  Czym zajmuje się PM czyli Project Manager, a kim sponsor? Jak odnaleźć się w tym projektowym świecie?  Czym jest agile foundation i czy warto wybrać się na szkolenie z tego zakresu?
 
Zarzadzanie projektem to najogólniej mówiąc zespół działań, które zmierzają do osiągnięcia wyznaczonych celów w określonym czasie przy użyciu ograniczonych zasobów i środków. Projektem w firmie informatycznej będzie wprowadzenie na rynek nowej aplikacji, w firmie produkcyjnej stworzenie na zamówienie klienta przedmiotu użytkowego, a firmie usługowej stworzenie systemu rozpatrywania reklamacji. Tutaj często używa się metodyki scrum, którą poznamy lepiej podczas szkolenia scrum.
 
Każdy projekt i organizacja jest unikatowa i wymaga innego podejścia, jednak istnieje zespół czynności, które pozwalają efektywne osiągać założone cele. Zarzadzanie projektami to inicjowanie, planowanie, realizacja i kontrola realizacji wyznaczonych zadań. Tu ważne jest także minimalizowanie ryzyka przez dokładne rozpoznanie środowiska, określenie szans i niepewności. Zarzadzanie projektem to także budowanie, kierowanie i motywowanie zespołu projektowego.
 
Projektowe podejście to pole do popisu dla wielu osób, w tym najważniejszych: sponsora, czyli inicjatora, kierownika projektu (menagera projektu – PM) oraz członków zespołu, wybranych spośród wszystkich pracowników ze względu na posiadane kompetencje. Oczywiście największa rolę i odpowiedzialność ma kierownik projektu, który zajmuje się koordynacją zadań, delegowaniem zadań, kontrolą, ale także musi rozwiązywać problemy i dbać o motywację zespołu.
 
Od PM zależy jaką metodyką będzie posługiwał się zespół. Kierownik na bazie swojego doświadczenia, znajomości własnej organizacji oraz przedmiotu problemu musi podjąć decyzję, czy stosować metodykę formalną  z procesowymi sekwencyjno-kaskadowym etapami, czy lepsze będzie lekkie podejście ukierunkowane na zmiany i odkrywanie w trakcie projektu celów i wymagań (project management szkolenia).
 
Jak widać PM musi wiec posiadać szeroką wiedzę na temat wszystkich zagadnień, technik, metod, czyli każdego tematu, który dotyczy jego obszaru zainteresowania – zarzadzanie projektami. Szkolenie, śledzenie nowości w branży pozwala na ciągły rozwój, zdobywanie nowej wiedzy i wdrążanie jej w codziennej praktyce.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.