Coraz więcej organizacji planując swoją pracę posługuje się projektami i stara się nimi zarządzać.
Czym jest to modne i odmieniane przez wszystkie przypadki zagadnienie? Czym zajmuje się PM czyli Project Manager, a kim sponsor? Jak odnaleźć się w tym projektowym świecie? Czym jest agile foundation i czy warto wybrać się na szkolenie z tego zakresu?
Zarzadzanie projektem to najogólniej mówiąc zespół działań, które zmierzają do osiągnięcia wyznaczonych celów w określonym czasie przy użyciu ograniczonych zasobów i środków. Projektem w firmie informatycznej będzie wprowadzenie na rynek nowej aplikacji, w firmie produkcyjnej stworzenie na zamówienie klienta przedmiotu użytkowego, a firmie usługowej stworzenie systemu rozpatrywania reklamacji. Tutaj często używa się metodyki scrum, którą poznamy lepiej podczas
szkolenia scrum.
Każdy projekt i organizacja jest unikatowa i wymaga innego podejścia, jednak istnieje zespół czynności, które pozwalają efektywne osiągać założone cele. Zarzadzanie projektami to inicjowanie, planowanie, realizacja i kontrola realizacji wyznaczonych zadań. Tu ważne jest także minimalizowanie ryzyka przez dokładne rozpoznanie środowiska, określenie szans i niepewności. Zarzadzanie projektem to także budowanie, kierowanie i motywowanie zespołu projektowego.
Projektowe podejście to pole do popisu dla wielu osób, w tym najważniejszych: sponsora, czyli inicjatora, kierownika projektu (menagera projektu – PM) oraz członków zespołu, wybranych spośród wszystkich pracowników ze względu na posiadane kompetencje. Oczywiście największa rolę i odpowiedzialność ma kierownik projektu, który zajmuje się koordynacją zadań, delegowaniem zadań, kontrolą, ale także musi rozwiązywać problemy i dbać o motywację zespołu.
Od PM zależy jaką metodyką będzie posługiwał się zespół. Kierownik na bazie swojego doświadczenia, znajomości własnej organizacji oraz przedmiotu problemu musi podjąć decyzję, czy
stosować metodykę formalną z procesowymi sekwencyjno-kaskadowym etapami, czy lepsze będzie
lekkie podejście ukierunkowane na zmiany i odkrywanie w trakcie projektu celów i wymagań (project management szkolenia).
Jak widać PM musi wiec posiadać szeroką wiedzę na temat wszystkich zagadnień, technik, metod, czyli każdego tematu, który dotyczy jego obszaru zainteresowania – zarzadzanie projektami. Szkolenie, śledzenie nowości w branży pozwala na ciągły rozwój, zdobywanie nowej wiedzy i wdrążanie jej w codziennej praktyce.