Zespół wirtualny

W dobie nieograniczonej, internetowej komunikacji coraz częściej możemy spotkać się z tzw. wirtualnym zespołem. Składa się on z osób, które pochodzą z różnych państw a nawet kontynentów, jednak zespołem wirtualnym nazywamy już nawet grupę, która pracuje w jednym biurowcu, ale na innych jego gałęziach. Zespoły te charakteryzuje przede wszystkim ich pośrednia praca. Nigdy nie spotykają się twarzą w twarz, a nad projektem pracują za pomocą e-mailu, wideokonferencji, czatu czy rozmowy telefonicznej.

Gamma - Zespół wirtualny
   
  W dobie nieograniczonej, internetowej komunikacji coraz częściej możemy spotkać się z tzw. wirtualnym zespołem. Składa się on z osób, które pochodzą z różnych państw a nawet kontynentów, jednak zespołem wirtualnym nazywamy już nawet grupę, która pracuje w jednym biurowcu, ale na innych jego gałęziach.

  Zespoły te charakteryzuje przede wszystkim ich pośrednia praca. Nigdy nie spotykają się twarzą w twarz, a nad projektem pracują za pomocą e-mailu, wideokonferencji, czatu czy rozmowy telefonicznej.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Czy przywództwa można się nauczyć? Jak unikać błędów oceniania pracownika? Jak budować zaangażowanie w zespole? Jak zarządzać pokoleniami? Zobacz nasze szkolenia z tego obszaru: szkolenia menadżerskie, szkolenia z zarządzania, szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia po angielskuGamma – firma szkoleniowa roku.

  Zarządzanie zespołem wirtualnym - jak się przygotować?

  Jako, że osoby tworzące zespół wirtualny pochodzą z różnych środowisk kulturalnych, na drodze jego zarządzania staje nam niekiedy bariera językowa czy praca nad projektem przy różnicach czasowych poszczególnych członków zespołu wirtualnego.

  Jak więc dobrze przygotować się do takiej internetowej pracy? Przede wszystkim należy postawić na poznanie się. Im lepiej będzie znał się dany zespół, tym efektywniej i szybciej będzie pracował. Znikną istniejące wcześniej bariery a pracownicy będą mogli czuć się o wiele swobodniej.

  Jak tego jednak dokonać, jeśli pracowników dzielą duże odległości? Najlepiej za pomocą wideokonferencji. Pozwala ona bowiem wyczytać naprawdę wiele z mimiki i ruchów twarzy a także tonu naszego głosu.

  Najważniejsze cechy wirtualnego zespołu

  Aby wszystko działało jak należy, musimy skupić się na tych czynnościach, które sprawiają, że nasz zespół wirtualny tworzy zgraną i chętnie współpracującą grupę. Bardzo ważne jest zaufanie, mimo, że tak ciężko obdarzyć nim inną osobę, z którą pracujemy poprzez internet. Musimy więc zyskać sobie zaufanie innych pracując wytrwale, z odpowiednią organizacją oraz szacunkiem do innych osób, jak i ich czasu pracy.

  Bardzo ważne jest również motywowanie swoich współpracowników. Zachęcanie do pracy odbywać może się na przykład za pomocą indywidualnych rozmów z każdym, co pozwoli dodatkowo zyskać zaufanie. Tak zbudowany zespół ma o wiele większe szanse, by odnieść sukces i zakończyć swój projekt.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.