Znaczenie procesu zarządzania zmianą a współczesnym rynku

Zarządzanie zmianą to zarówno jedna z koncepcji zarządzania organizacją, jak i proces, który nie przebiega według utartych, zawsze tożsamych schematów i punktów. Nie zawsze prowadzi do identycznych rezultatów. Wynika to z tego, iż zarządzanie zmianą i jego skuteczność w dużej mierze są zależne od czynników uwarunkowanych na poziomie posiadanych przez podmiot gospodarczy zasobów ludzkich.

   
  Zarządzanie zmianą to zarówno jedna z koncepcji zarządzania organizacją, jak i proces, który nie przebiega według utartych, zawsze tożsamych schematów i punktów. Nie zawsze prowadzi do identycznych rezultatów.

  Wynika to z tego, iż zarządzanie zmianą i jego skuteczność w dużej mierze są zależne od czynników uwarunkowanych na poziomie posiadanych przez podmiot gospodarczy zasobów ludzkich.

  Im lepsza kadra kierownicza, im bardziej włączeni w procesy decyzyjne pracownicy oraz im lepszy obieg informacji i komunikacja między tymi dwiema grupa tym większa szansa na powodzenie procesu zarządzania zmianą.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  Zarządzanie zmianą w organizacji to bardzo poważne przedsięwzięcie. Dlatego powinno być przeprowadzane wyłącznie przez doświadczone kierownictwo, które będzie w stanie ten proces odpowiednio zaplanować, z uwzględnieniem scenariuszy ewentualnościowych na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych, będzie w stanie skutecznie komunikować się z pracownikami niższego szczebla oraz zastosować odpowiedni poziom wymiany informacji, tak by proces przebiegł sprawnie i bez zbędnych konfliktów, a w końcu – będzie w stanie przeprowadzić reformy miesząc się w określonym czasie i budżecie.

  Proces zarządzania zmianą dzieli się na następujące etapy:
  • ustalenie ogólnego celu organizacyjnego;
  • rozważanie istotności i wielkości zmiany;
  • zidentyfikowanie kultury organizacyjnej;
  • określenie krytycznych ograniczeń;
  • aktywne włączenie wszystkich pracowników w proces zmian, tak, aby możliwe było uniknięcie różnorodnych konfliktów na linii pracodawca-pracownik.

  Gotowość wprowadzania różnorodnych reform, jak również zmian jest absolutnie podstawowym warunkiem kształtowania kultury przedsiębiorczości. To, że zmian w dzisiejszych czasach, w warunkach wolnego, międzynarodowego rynku, nie sposób uniknąć już powszechnie wiadomo, zatem dosłownie wszyscy dobrzy menedżerowie chcący osiągać wysokie wyniki muszą wykazać się bardzo daleko idącą gotowością do transformacji i niezwykle dużym stopniem zaangażowania.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.