Spotkanie integracyjne przy planszówkach
Planszówki mają głównie... przeciwników – przynajmniej w kontekście spotkania integracyjnego. Planszówki kojarzą się głównie z grą w monopol, siedzeniem przy stole, generalnie aktywnością raczej stacjonarną. Kiedy rozmawiamy o planszówkach w kontekście teambuildingu zwłaszcza Panie – HR’menedżerki zgłaszają dużo wątpliwości...
Tymczasem mechanika planszówki daje możliwość progresu (uczestnicy nie pokonują kolejnych stacji z atrakcjami w ruchu kołowym tylko prą w określonym kierunku). Zatrzymywanie się na poszczególnych polach to okazja do uczestnictwa w różnorodnych aktywnościach.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Czy w obecnych czasach wszystkie integracje, spotkania firmowe, warsztaty czy atrakcje dla zespołu trzeba odłożyć na "lepsze czasy"?
Zdecydowanie nie.
Team building online jest super doświadczeniem.
Zobacz wszystkie nasze
szkolenia online. Zapraszamy!
Zasady gry mogą promować współpracę, współodpowiedzialność, wymianę zasobów i synergię pracy zespołowej. Planszówka nadaje strukturę rozgrywce i pozwala wszystkim zrozumieć w jakim kierunku zmierzają ich aktywności.
Potraktowanie gry planszowej jako fundamentu wydarzenia kompozytowego daje ogromne możliwości kreacji. Gra kompozytowa – wzięła swoją nazwę od kompozytu materiału składającego się z wielu warstw o różnej właściwości. W spotkaniu integracyjnym te warstwy to osobne subprojekty teambuildingowe.
Przykładowo:
- zespół może trafić na pole escape square – wtedy wybrani członkowie zespołu muszą udać się odpowiednio przygotowanego pomieszczenia, w którym zastają escape room. Rozwiązanie zagadek w określonym czasie pozwala uzyskać drużynie regulaminową liczbę punktów
- big picture square może wymagać zrobienia zdjęcia z wykorzystaniem mobilnej aplikacji i video drona. Tematem zdjęcia może być ośrodek szkoleniowy, w którym odbywa się gra bądź zdjęcie w stylu paparazzi – fotka danej osoby „strzelona” z dystansu
- source of resource square to pole, w którym należy korzystając z określonych zasobów uruchomić produkcję np. okazjonalnych kartek firmowych.
Jeżeli zdarzy się tak, że w rozgrywce znajdą się osoby, które są zadeklarowanymi przeciwnikami planszówek to właśnie one mogą w największym stopniu angażować się w aktywności, do których dedykowane są lotne brygady.
Plansza sama w sobie może być ciekawym, uatrakcyjniającym rozgrywkę gadżetem. Może znacząco różnić się od planszówek znanych z domowych pieleszy. Różnić może się wielkością (nawet 10mx10m), liczbą i jakością detali (pionków, kart, box’ów etc.).
Spotkanie integracyjne wykorzystujące planszówki w wersji eventowej to wciąż w Polsce nowość – już z samego tego powodu warto przychylnie spojrzeć na tą opcję. W wersji edutainmentowej gry planszowe można realizować w celach rozwoju kompetencji przywódczych, związanych z zarządzaniem zmianą, pracy na postawach związanych z otwartością na różnorodność, na zmianę oraz współodpowiedzialnością.