Rola lidera w budowaniu zespołu

W procesie budowania zespołu, określanego często mianem team bulding'u, kluczową rolę odgrywa przywódca, szef, lider, który nie tylko czuje się częścią zespołu, ale i działa na jego korzyść.

21 grudnia 2018
zdjęcie - Rola lidera w budowaniu zespołu

Rola lidera w budowaniu zespołu

W procesie budowania zespołu, określanego często mianem teambulding'u, kluczową rolę odgrywa przywódca, szef, lider, który nie tylko czuje się częścią zespołu, ale i działa na jego korzyść.

Błędem bardzo często popełnianym przez młodych menadżerów, którzy dopiero awansowali na stanowisko zarządcze, jest niejednokrotnie trudność w odnalezieniu się w nowej, trudnej roli.

Tymczasem wystarczy wyjść z dotychczasowej roli osoby konkurującej z innymi pracownikami w firmie i zacząć wspólnie z zespołem wyznaczyć cel i dążyć do jego osiągnięcia, nie zważając przy tym na przeszkody, które z całą pewnością będą się pojawiać.

Dobry menadżer potrafi ocenić zasoby ludzkie, jakimi dysponuje i potencjał, tkwiący w pracownikach. Dzięki temu, rozplanowanie funkcji przydzielonych do poszczególnych stanowisk, pozwala na sprawne komunikowanie wizji i planu działania. Tylko w ten sposób można osiągnąć wspólnie ponadprzeciętne wyniki.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami.  Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.

Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :

Budowanie zespołu ma na celu równe zaangażowanie wszystkich jego członków, tak, by to nie tylko szef, czy też bardziej pracowici członkowie zespołu, realizowali zamierzone cele.

Rolą lidera jest w tym wypadku motywowanie grupy, poprzez wytyczenie ścieżki działania i docenienie starań, polegających na przyjmowaniu dodatkowych zadań rozwojowych oraz nowych obowiązków.

Mimo iż poszczególne osoby w zespole mogą początkowo działań nieudolnie i popełniać błędy, to mimo wszystko lider powinien unikać perfekcjonistycznych zachowań i dać grupie przestrzeń do nauki, także jeśli będą jej towarzyszyć bardziej lub mniej liczne potknięcia.

W efekcie zdobywania kolejnych doświadczeń i umiejętności, błędy w końcu przestaną się pojawiać, a zespół stanie się grupą zaangażowanych w pracę, samodzielnych ekspertów.

Osiągnięcie przez zespół celu, oznacza, że jest on w pełni zintegrowany i trwały. Na tym etapie ważne jest by świętować sukcesy.

Z tego względu, tak wiele menadżerów z wieloletnim stażem organizuje wyjazdy pracownicze lub towarzyskie spotkania firmowe, które umacniają zespół.

Budowanie zespołu nie jest sprawą łatwą, szczególnie jeśli menadżer stał się liderem w stosunkowo niedawnym czasie, Świadomość jednak, jakie zachowania wzmacniają grupę, a jakie jej szkodzą, przyczyniają się do wzmocnienia zespołu.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Ocena 360 lub metoda 360 stopni wsperiera funkcjonowanie firmy i niewątpliwie wpływa na relacje współpracowników. Trudno jest jednak stworzyć ogólny kwestionariusz dla tej metodyki, ponieważ powinien być on uniwersalny dla każdej placówki.

Diagram Ishikawy (inaczej diagram ryby lub wykres rybiej ości) to metoda zarządzania, które pozwala na zidentyfikowanie przyczyn pojawiających się błędów lub występujących niepowodzeń. Z tego względu diagram znany jest również jako wykres przyczynowo-skutkowy.

Najlepsze doświadczenia uczestników szkoleń wynikają zarówno z treści szkolenia,  jak i ze sposobu dostarczenia tej treści. Forma szkolenia, która wprawia uczestników w radosny nastrój, sprawia, że uczestnicy chętniej i szybciej się uczą. Z tego powodu moc zabawy jest coraz bardziej ceniona w świecie edukacji biznesowej.

Funkcjonowanie firmy w dzisiejszym świecie to proces złożony. Przedsiębiorstwo uwikłane jest w gęstą sieć zależności, układów i powiązań. Sposobem na rozeznanie się w tej skomplikowanej sytuacji i uniknięcie wielu niebezpieczeństw jest zastosowanie metody myślenia sieciowego.

Masz wrażenie, że zespół, którym zarządzasz nie pracuje na miarę swoich prawdziwych możliwości? Trudno ci dostrzec u nich zaangażowanie, energię i chęć podnoszenia wyników? Sprawiają wrażenie, że aktualny stan ich zadowala? To możliwe. A nawet wielce prawdopodobne. Większość ludzi bowiem nie stawia sobie samym ambitnych celów. To całkiem sensowna strategia z punktu widzenia dbania o swoją samoocenę: po co mamy fundować sobie szansę na porażkę?

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.