Integracja – jak wyznaczyć jego cele?

Kiedy rozmawiamy z klientem o planowanym przez niego spotkaniu integracyjnym to pojawia się rozdźwięk. Zamawiający pyta what?  – co będziemy robić? co proponujecie? a my pytamy why? po co? czemu ma to służyć.

 
zdjęcie - (the_title())

Integracja – jak wyznaczyć jego cele?

Kiedy rozmawiamy z klientem o planowanym przez niego spotkaniu integracyjnym to pojawia się rozdźwięk. Zamawiający pyta what?  - co będziemy robić? co proponujecie? a my pytamy why? po co?

Pytanie jest bardzo ważne – jeśli się na nie nie odpowie to mogą pojawić się trudne sytuacje. Zaprzyjaźniony menedżer dużej korporacji opowiadał właśnie o teambuildingu, w którym wszyscy skoncentrowali się na samych aktywnościach nie analizując kontekstu oraz celów, które można by zrealizować poprzez integrację.

A było to tak:

Zespół key account mananeger’ów został zaproszony przez swojego dyrektora na teambuilding. W zespole źle się działo – dyrektor był z innej branży, próbował wprowadzać narzędzia i regulacje, na których sam pracował, które jednak zdaniem KAM’ów nie były trafione. Jednocześnie dyrektor wyniósł z poprzedniej pracy brak zaufania do pracowników co nie współgrało z kulturą organizacyjną firmy i  relacjami w tym zespole sprzedażowym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy należy odłożyć na później wszystkie formy integracji, spotkań firmowych, warsztatów i atrakcji dla zespołu? Zdecydowanie nie. Szkolenie team building to unikalne doświadczenie. Zobacz też nasze szkolenie z motywowania. Zapraszamy!

Chcąc przełamać spiralę emocji dyrektor zorganizował paintball’a – takiego tradycyjnego – amunicją były kulki farby. Dla nie wtajemniczonych chciałbym tu dodać, że przyjęcie kilku bądź kilkunastu takich strzałów zwłaszcza z bliska może być bolesne i skutkować siniakami wszelkiej maści i koloru. Wracając do historii – pomysł na tą integrację był taki, żeby podzielić uczestników na dwie wrogie drużyny, które miały eliminować swoich przeciwników. Ktoś z boku mógłby opatrzeć tą sytuację hashtagiem: #najgorzej i miałby rację :) .

Problemy zaczęły się już na początku:

  • po pierwsze nikt nie chciał być w zespole dyrektora
  • po drugie wszyscy pokłócili się kto będzie liderem zespołu przeciwnego
  • po trzecie wybór graczy odbywał się metodą znaną ze szkolnego WF’u – raz jeden lider wybiera, raz drugi. Pierwsi wybrani bardzo się cieszyli, ostatni zaczęli dyskredytować poprzedników wyjaśniając, że są od nich szybsi, sprytniejsi, celniej strzelają bądź myślą co robią

Zanim zaczęła się rozgrywka wszyscy byli mocno skonfliktowani. Jako, że zespół składał się wyłącznie z mężczyzn jak już zaczęła się rozgrywka to emocje i adrenalina wyzwoliła w nich pierwotne instynkty. Walczyli ze sobą  jak nigdy wcześniej (ironia nie zamierzona ; ) ) . Jednak, nikt do dziś nie wie jak to się stało, w pewnym momencie dynamika rozgrywki zmieniła się. Nagle wszyscy zaczęli strzelać do dyrektora – niby dla żartu, niby już było po czasie, ale finał był taki, że dyrektor zaczął się wycofywać, a zespół 12 account’ów regularnie go ostrzeliwywał i to skutecznie...

To przykład złego zaplanowania teambuildingu – teoretycznie wszystko było ok. – faceci, rywalizacja, paintball, który w tamtym czasie nie był tak znany jak dziś. Nikt jednak nie zapytał czemu te aktywności mają służyć.

Jak wyznaczyć cele integracji?

Należy zadać kilka pytań i uczciwie na nie odpowiedzieć:

  • Dlaczego zaczęliśmy myśleć o tym spotkaniu integracyjnym
  • Jaki cel główny stawiamy przed planowanym spotkaniem integracyjnym?
  • Jakie cele poboczne może zrealizować impreza firmowa (związane z kontekstem zespołu, organizacji, celami HR’owymi)
  • Czego chcemy uniknąć w związku z organizacją i przebiegiem spotkania integracyjnego?
  • Kto jest interesariuszem spotkania integracyjnego? (zwykle uczestnicy, przełożeni, HR)
  • Jakie są cele poszczególnych interesariuszy spotkania integracyjnego?
  • Czy mogą być jakieś sprzeczności i wspólne mianowniki między celami interesariuszy?

Czasami Klienci nie mają gotowych odpowiedzi na powyższe pytania – potrzeba więcej czasu Namawiamy, aby traktować proces odpowiadania na te pytania jako jeden z etapów planowania spotkania integracyjnego.

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.