Służebność gruntowa, a służebność przesyłu
Właściciel lub użytkownik wieczysty tak zwanej nieruchomości władnącej ma prawo do korzystania w określonym zakresie z tak zwanej nieruchomości obciążonej, czyli może np. przez nią przechodzić lub przejeżdżać.
Służebność gruntowa może również polegać na ograniczeniu wykonywania niektórych uprawnień właścicielskich. Na przykład właściciel nieruchomości nie może wznieść na niej budynku przekraczającego określoną wysokość.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Podczas szkolenia umowy cywilnoprawne w praktyce omówimy regulacje z zakresu zawierania umów cywilnoprawnych, z uwzględnieniem jednoczesnego zatrudnienia na podstawie różnych stosunków prawnych, kwestie związane z oskładkowaniem kilku umów.
Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:
Służebność przesyłu to prawo przedsiębiorcy przesyłowego, np. firmy telekomunikacyjnej lub zakładu energetycznego, do korzystania z nieruchomości, która nie jest własnością tego przedsiębiorcy, a na której znajdują się urządzenia przesyłowe należące do przedsiębiorcy.
Urządzenia przesyłowe to wszelkiego rodzaju instalacje i konstrukcje, które służą do transportu energii elektrycznej, pary, gazu, płynów oraz inne urządzenia o podobnym zastosowaniu. Innymi słowy służebność tego typu nie jest ustanawiana na rzecz właściciela nieruchomości, a na rzecz przedsiębiorstwa.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:
Szkolenia służebność przesyłu przedstawiają szczegółowo między innymi zagadnienia związane z ustanawianiem służebności przesyłu. Zazwyczaj następuje to na drodze umowy zawieranej między przedsiębiorcą i właścicielem nieruchomości, który wcześniej składa oświadczenie woli w formie aktu notarialnego.
Obrót towarowy z zagranicą, Łańcuch dostaw - praktyka polskich i zagranicznych firm. Obrót wyrobami akcyzowymi w kontekście nowych zmian. Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!
W akcie notarialnym należy między innymi ustalić kwestie wynagrodzenia, które przysługuje właścicielowi nieruchomości.
Szkolenie prawo budowlane omawia także przypadki, w których nie dochodzi do porozumienia między właścicielem nieruchomości a przedsiębiorstwem przesyłowym. W takiej sytuacji najczęściej jedna ze stron udaje się sądu.
Sąd podejmuje decyzję dotyczącą zakresu służebności, a także może określić wysokość wynagrodzenia, które otrzyma właściciel obciążonej nieruchomości. Wysokość takiego wynagrodzenia jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od wartości rynkowej nieruchomości.
Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!