PRZYWÓDZTWO TRANSFORMACYJNE – MODEL ŚCIEŻKI DO CELU

Model ścieżki do celu autorstwa R House’a i M. Evansa zakłada, że zadaniem lidera jest wspieranie lidera w osiąganiu ich celów oraz dbanie o to, by cele indywidualne i pracowników były zgodne z celami całej grupy lub organizacji.
zdjęcie - (the_title())

PRZYWÓDZTWO TRANSFORMACYJNE

MODEL ŚCIEŻKI DO CELU

 

Model ścieżki do celu autorstwa R House’a i M. Evansa zakłada, że zadaniem lidera jest wspieranie lidera w osiąganiu ich celów oraz dbanie o to, by cele indywidualne i pracowników były zgodne z celami całej grupy lub organizacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Przywódca powinien więc pomagać pracownikom odnaleźć ścieżkę prowadzącą do realizacji ich celów i usuwać znajdujące się na niej przeszkody.

W modelu tym wyróżniono 4 rodzaje zachowań przywódczych:

  • Zachowania wspierające – wrażliwość na potrzeby pracowników i ich dobrobyt oraz rozwijanie przyjaznego klimatu społecznego w grupie.

  • Zachowania nakazowe – określanie, co pracownicy mają robić, zawierające szczegółowe instrukcje ustalające standardy efektywności,

  • Zachowania partycypacyjne – konsultowanie decyzji, zasięganie opinii, współuczestnictwo w rozstrzyganiu różnych kwestii

  • Zachowania zorientowane na osiągniecia – ustalanie ambitnych celów, ustawiczne doskonalenie efektywności pracy oraz wyrażanie wiary w możliwości pracowników.


Model ścieżki do celu jest modelem sytuacyjnym, który jest bardzo dobrze obrazuje rolę narzędzi transakcyjnych w codziennym funkcjonowaniu lidera transformacyjnego.

Wywieranie wpływu w modelu ścieżki do celu:

Model ten określa zachowanie lidera wobec podwładnych, tzn. że pracownicy postrzegają przełożonego jako źródło satysfakcji (jako środek prowadzący do osiągnięcia sukcesu).

Liderowi, aby być źródłem satysfakcji, pomagają następujące zachowania motywujące:

  • podwładni potrzebują satysfakcji z efektywności
  • zapewnia szkolenia, nagradza, nadzoruje oraz wspiera swoich podwładnych

Model ten również bierze pod uwagę inne dwie grupy czynników sytuacyjnych, które mają wpływ na skuteczność konkretnych zachowań liderów:

  • czynniki otoczenia – czynniki, na które podwładni nie mają wpływu: typ zadań czy grupa współpracowników

  • cechy podwładnych - „personalne charakterystyki podwładnych”- np.: doświadczenie, postrzeganie swoich możliwości
Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi i szkoleniami menadżerskimi: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenie telemarketing, szkolenie zarządzanie zespołem. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.