Polskie prawo przewozowe

Transport to jedna z najbardziej rozwijających się sieci komunikacyjnych obecnych czasów. Nie trudno więc zauważyć, jak bardzo jest ono kluczowe dla rozwijających się rynków. Pojawia się więc pytanie co reguluje polskie prawo przewozowe? Mowa tutaj o ustawie z dnia 15 listopada 1984 roku, która wystawia pełne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Reguluje ona zarówno przewóz osób jak i rzeczy, które są wykonywane odpłatnie na podstawie umowy przez uprawnione do tego osoby – mowa tu dokładniej rzecz ujmując o przewoźnikach i spedytorach. 

     
    Transport to jedna z najbardziej rozwijających się sieci komunikacyjnych obecnych czasów. Nie trudno więc zauważyć, jak bardzo jest ono kluczowe dla rozwijających się rynków. Pojawia się więc pytanie co reguluje polskie prawo przewozowe?

    Mowa tutaj o ustawie z dnia 15 listopada 1984 roku, która wystawia pełne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Reguluje ona zarówno przewóz osób jak i rzeczy, które są wykonywane odpłatnie na podstawie umowy przez uprawnione do tego osoby – mowa tu dokładniej rzecz ujmując o przewoźnikach i spedytorach. Wyklucza ona spod swojej jurysdykcji transport morski, lotniczy oraz konny.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Konwencja CMR i Prawo przewozowe

    Odpowiadasz w firmie za dostawy, eksport lub import towaru? Poznaj nasze szkolenie dostarczające wiedzę na temat praktycznych zagadnień (również prawnych) dotyczących spedycji i transportu.

    Dowiesz się na przykład jak minimalizować ryzyko błędu przy zawieraniu umowy, składaniu reklamacji czy przygotowaniu przewozu.

    Uczestnicy tego szkolenia często biorą udział  w takich szkoleniach jak:

    Warto teraz zdefiniować strony jakie biorą udział w transporcie. Ma jednej z nich znajduje się przewoźnik który to prowadzi przedsiębiorstwo oferujące takie usługi. Owa działalność musi podać do opinii publicznej informacje dotyczące zakres usług jakie będzie oferował.

    Prawo przewozowe wymusza stworzenie umowy przewozu między przewoźnikiem, a klientem, która to będzie zawierała informację na temat sposobu i możliwości transportu.
     
    Transport może dotyczyć zarówno osób jak i towarów, z czego w przypadku drugiego elementu będzie on musiał być ubezpieczony. W efekcie gdy dojdzie do uszkodzenia przewożonych elementów, ubezpieczyciel pokryje ich koszt, dzięki czemu nie ucierpią na tym za bardzo finanse przewoźnika.

    Prawo przewozowe można postrzegać zarówno jak zbiór praw, który nie można naruszać, ale także jako szansę, a zyskanie większej pewności, że nasze zlecenie dotyczące transportu będzie wykonane o wiele precyzyjniej.
     
    To właśnie prawo przewozowe jest głównym elementem spajającym dwie strony transakcji, jak i wyznaczającym granice, jej trwania. Szukając większej ilości informacji z zakresu tej tematyki warto skorzystać ze źródeł internetowych, w których to będzie widoczna najnowsza treść aktualizowanych ustaw i przepisów mogąca mieć wpływ na prawo przewozowe.

    Wciąż należy pamiętać, że transport stale się rozwija i stale będą pojawiały się nowe informacje na jego temat.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza