Polskie prawo przewozowe

Transport to jedna z najbardziej rozwijających się sieci komunikacyjnych obecnych czasów. Nie trudno więc zauważyć, jak bardzo jest ono kluczowe dla rozwijających się rynków. Pojawia się więc pytanie co reguluje polskie prawo przewozowe? Mowa tutaj o ustawie z dnia 15 listopada 1984 roku, która wystawia pełne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Reguluje ona zarówno przewóz osób jak i rzeczy, które są wykonywane odpłatnie na podstawie umowy przez uprawnione do tego osoby – mowa tu dokładniej rzecz ujmując o przewoźnikach i spedytorach. 

zdjęcie - Polskie prawo przewozowe
 
Transport to jedna z najbardziej rozwijających się sieci komunikacyjnych obecnych czasów. Nie trudno więc zauważyć, jak bardzo jest ono kluczowe dla rozwijających się rynków. Pojawia się więc pytanie co reguluje polskie prawo przewozowe?

Mowa tutaj o ustawie z dnia 15 listopada 1984 roku, która wystawia pełne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Reguluje ona zarówno przewóz osób jak i rzeczy, które są wykonywane odpłatnie na podstawie umowy przez uprawnione do tego osoby – mowa tu dokładniej rzecz ujmując o przewoźnikach i spedytorach. Wyklucza ona spod swojej jurysdykcji transport morski, lotniczy oraz konny.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Konwencja CMR i Prawo przewozowe

Odpowiadasz w firmie za dostawy, eksport lub import towaru? Poznaj nasze szkolenie dostarczające wiedzę na temat praktycznych zagadnień (również prawnych) dotyczących spedycji i transportu.

Dowiesz się na przykład jak minimalizować ryzyko błędu przy zawieraniu umowy, składaniu reklamacji czy przygotowaniu przewozu.

Uczestnicy tego szkolenia często biorą udział  w takich szkoleniach jak:

Warto teraz zdefiniować strony jakie biorą udział w transporcie. Ma jednej z nich znajduje się przewoźnik który to prowadzi przedsiębiorstwo oferujące takie usługi. Owa działalność musi podać do opinii publicznej informacje dotyczące zakres usług jakie będzie oferował.

Prawo przewozowe wymusza stworzenie umowy przewozu między przewoźnikiem, a klientem, która to będzie zawierała informację na temat sposobu i możliwości transportu.
 
Transport może dotyczyć zarówno osób jak i towarów, z czego w przypadku drugiego elementu będzie on musiał być ubezpieczony. W efekcie gdy dojdzie do uszkodzenia przewożonych elementów, ubezpieczyciel pokryje ich koszt, dzięki czemu nie ucierpią na tym za bardzo finanse przewoźnika.

Prawo przewozowe można postrzegać zarówno jak zbiór praw, który nie można naruszać, ale także jako szansę, a zyskanie większej pewności, że nasze zlecenie dotyczące transportu będzie wykonane o wiele precyzyjniej.
 
To właśnie prawo przewozowe jest głównym elementem spajającym dwie strony transakcji, jak i wyznaczającym granice, jej trwania. Szukając większej ilości informacji z zakresu tej tematyki warto skorzystać ze źródeł internetowych, w których to będzie widoczna najnowsza treść aktualizowanych ustaw i przepisów mogąca mieć wpływ na prawo przewozowe.

Wciąż należy pamiętać, że transport stale się rozwija i stale będą pojawiały się nowe informacje na jego temat.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.