Polskie prawo przewozowe

Transport to jedna z najbardziej rozwijających się sieci komunikacyjnych obecnych czasów. Nie trudno więc zauważyć, jak bardzo jest ono kluczowe dla rozwijających się rynków. Pojawia się więc pytanie co reguluje polskie prawo przewozowe? Mowa tutaj o ustawie z dnia 15 listopada 1984 roku, która wystawia pełne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Reguluje ona zarówno przewóz osób jak i rzeczy, które są wykonywane odpłatnie na podstawie umowy przez uprawnione do tego osoby – mowa tu dokładniej rzecz ujmując o przewoźnikach i spedytorach. 

   
  Transport to jedna z najbardziej rozwijających się sieci komunikacyjnych obecnych czasów. Nie trudno więc zauważyć, jak bardzo jest ono kluczowe dla rozwijających się rynków. Pojawia się więc pytanie co reguluje polskie prawo przewozowe?

  Mowa tutaj o ustawie z dnia 15 listopada 1984 roku, która wystawia pełne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Reguluje ona zarówno przewóz osób jak i rzeczy, które są wykonywane odpłatnie na podstawie umowy przez uprawnione do tego osoby – mowa tu dokładniej rzecz ujmując o przewoźnikach i spedytorach. Wyklucza ona spod swojej jurysdykcji transport morski, lotniczy oraz konny.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Konwencja CMR i Prawo przewozowe

  Odpowiadasz w firmie za dostawy, eksport lub import towaru? Poznaj nasze szkolenie dostarczające wiedzę na temat praktycznych zagadnień (również prawnych) dotyczących spedycji i transportu.

  Dowiesz się na przykład jak minimalizować ryzyko błędu przy zawieraniu umowy, składaniu reklamacji czy przygotowaniu przewozu.

  Uczestnicy tego szkolenia często biorą udział  w takich szkoleniach jak:

  Warto teraz zdefiniować strony jakie biorą udział w transporcie. Ma jednej z nich znajduje się przewoźnik który to prowadzi przedsiębiorstwo oferujące takie usługi. Owa działalność musi podać do opinii publicznej informacje dotyczące zakres usług jakie będzie oferował.

  Prawo przewozowe wymusza stworzenie umowy przewozu między przewoźnikiem, a klientem, która to będzie zawierała informację na temat sposobu i możliwości transportu.
   
  Transport może dotyczyć zarówno osób jak i towarów, z czego w przypadku drugiego elementu będzie on musiał być ubezpieczony. W efekcie gdy dojdzie do uszkodzenia przewożonych elementów, ubezpieczyciel pokryje ich koszt, dzięki czemu nie ucierpią na tym za bardzo finanse przewoźnika.

  Prawo przewozowe można postrzegać zarówno jak zbiór praw, który nie można naruszać, ale także jako szansę, a zyskanie większej pewności, że nasze zlecenie dotyczące transportu będzie wykonane o wiele precyzyjniej.
   
  To właśnie prawo przewozowe jest głównym elementem spajającym dwie strony transakcji, jak i wyznaczającym granice, jej trwania. Szukając większej ilości informacji z zakresu tej tematyki warto skorzystać ze źródeł internetowych, w których to będzie widoczna najnowsza treść aktualizowanych ustaw i przepisów mogąca mieć wpływ na prawo przewozowe.

  Wciąż należy pamiętać, że transport stale się rozwija i stale będą pojawiały się nowe informacje na jego temat.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.