Akredytacja PCA – jak ją zdobyć?

PCA – Polskie Centrum Akredytacji – to w zasadzie jedyna zewnętrzna organizacja, która zajmuje się przydzielaniem akredytacji dla laboratoriów. Aby uzyskać akredytację, należy spełnić szereg czynników. Na dobrą sprawę, w Polsce wyróżnia się dwa rodzaje laboratoriów – notyfikowane oraz akredytowane.

zdjęcie - (the_title())


Akredytacja PCA - jak ją zdobyć?

PCA - Polskie Centrum Akredytacji - to w zasadzie jedyna zewnętrzna organizacja, która zajmuje się przydzielaniem akredytacji dla laboratoriów. Aby uzyskać akredytację, należy spełnić szereg czynników. Na dobrą sprawę, w Polsce wyróżnia się dwa rodzaje laboratoriów - notyfikowane oraz akredytowane.

Akredytowane różnią się właśnie tym, że na drodze inspekcji zewnętrznych upewniono się, że przyjęte normy dotyczące przeprowadzania badań i rejestrowania wyników są realizowane na porządku dziennym. Dzięki zyskanej akredytacji można spodziewać się rzetelenie przeprowadzonych badań, dokładnych wyników oraz wzorcowo przeprowadzonej dokumentacji i wykonanych raportów.

Uzyskanie akredytacji wiąże się ze spełnieniem wielu warunków - a pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do PCA o udzielenie takiej akredytacji. Następnie miejsce będą miały inspekcje mające na celu wykazanie, że poziom przeszkolonego personelu odpowiada normom, procesy i procedury są opisane w jasny i klarowny sposób, rejestracja wyników jest przejrzysta, a dokumentacja posiada wszystkie niezbędne dane dotyczące przeprowadzanych badań.

PCA może udzielić akredytacji zarówno poszczególnym jednostkom personelu, jak i laboratoriom, czy innym organizacjom zajmującym się okresowym sprawdzaniem, czy dane normy zostały wcielone rzeczywiście w życie w danym laboratorium.

Stąd, szkolenia laboratorium to nie tylko wprowadzenie do środowiska pracowniczego, ale też potwierdzenie i poszerzanie własnych kwalifikacji jako pracownika laboratorium. Powinny odbywać się okresowo w celu odświeżania wiedzy i pozostania na bieżąco z wytycznymi. Walidacja szkolenia opiera się na sprawdzeniu faktycznej wiedzy pracownika, który praktycznie musi przełożyć teoretyczną wiedzę.

Dobrze jest posiadać również wiedzę z zakresu szkolenia iso 13485 - które przekazuje wiedzę dotyczącą tego, jak przeprowadzony powinien być audyt wewnętrzny. Audyty wewnętrzne w każdym laboratorium to świetna droga, aby się upewnić, że wszystkie warunki do uzyskania akredytacji są na bieżąco spełnione.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.