Budowa
Budowy nie można rozpocząć ot tak sobie kiedy tylko mamy na to ochotę i odpowiednie środki finansowe, bowiem jej rozpoczęcie reguluje dość szczegółowo polskie prawo.
Podstawowe i od lat niezmienne zasady rozpoczynania takich prac zawarte są w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku o prawie budowlanym.
Oczywiście do dnia dzisiejszego pewne rzeczy kilkukrotnie podlegały zmianom, jednak duża część zapisów tej ustawy aktualna jest do dnia dzisiejszego.
Ustawa bardzo konkretnie określa całe postępowanie poprzedzające budowę, zasady jej realizacji i postępowanie po zakończeniu budowy oraz normuje działalność w tym zakresie. Poza ustawą są również inne dokumenty prawne regulujące te kwestię.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:
Należą do nich:
- przepisy techniczno -budowlane
- przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej,
- przepisy dotyczące bhp oraz wiele innych przepisów aktualnych i prawnie wiążących, norm, opracowań techniczno-budowlanych, aprobat technicznych, decyzji administracyjnych, ekspertyz i innych dokumentów, stanowiących o polskim prawie.
By rozpocząć budowę musi zostać wydane zlecenie przez inwestora, którego prawa i obowiązku również regulowane są odpowiednią ustawą (artykuł 18 o prawie budowlanym).
Inwestor wydając zlecenie budowy zobowiązuje się do jej nadzoru oraz zapewnienia wszelkimi możliwymi środkami bezpieczeństwa wykonywanych tam prac.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W raz ze zmianami w przepisach dotyczących zawierania umów cywilno-prawnych pojawi pojawiło się sporo kwestii problematycznych. Tymi zagadnieniami zajmuje się to szkolenie UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE
Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:
Ważnymi osobami na każdej budowie, którzy spełniają samodzielne funkcję oraz w niektórych obszarach mogą podejmować wiążące i samodzielne decyzje są:
- projektant
- kierownik budowy oraz ewentualnie kierownicy poszczególnych prac budowlanych
- w przypadkach gdy jest to wymagane odpowiednią ustawą na budowie obecny powinien być również inspektor nadzoru inwestorskiego.
Bardzo często zdarza się, że poza tymi osobami na budowie konieczna jest konsultacja innych specjalistów takich jak geodeta czy archeolog, wówczas i oni zjawiają się przy budowie w odpowiednim momencie.