Centra Kosztów Zasobów a inne koncepcje budowy rachunków kosztów w przedsiębiorstwie

W chwili obecnej najbardziej rozpowszechnionymi na całym świecie rachunkami kosztów są, stosowany przez ponad 60 % niemieckich średnich i dużych przedsiębiorstw, Grenzplanostenrechnung (GPK) oraz stosowany przez większość średnich i dużych przedsiębiorstw Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Resource Consumption Accouting (RCA). 

21 lipca 2018
zdjęcie - Centra Kosztów Zasobów a inne koncepcje budowy rachunków kosztów w przedsiębiorstwie
 
W chwili obecnej najbardziej rozpowszechnionymi na całym świecie rachunkami kosztów są, stosowany przez ponad 60 % niemieckich średnich i dużych przedsiębiorstw, Grenzplanostenrechnung (GPK) oraz stosowany przez większość średnich i dużych przedsiębiorstw Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Resource Consumption Accouting (RCA).

Oba rachunki kosztów promują stosowanie bardzo szczegółowego podejścia do wykonywanej analizy kosztów poszczególnych zasobów organizacyjnych w podmiocie gospodarczym działającym na wolnym rynku stawiające je jako pierwszy z obiektów kalkulacyjnych kosztów oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa.
 
Z kolei w Polsce stosowana jest często koncepcja Centrów Kosztów Zasobów, która, biorąc pod uwagę obecnie stosowane koncepcje na świecie, wspomniane już w niniejszym tekście, cechuje się znacznie niższym poziomie szczegółowości niż koncepcje takie jak Resource Consumption Accouting (RCA), czy Grenzplanostenrechnung (GPK).

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2018/2019.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Z tego też powodu controlling finansowy szkolenia koncentrują się na prezentowaniu wszystkim biorącym z nich udział uczestnikom roli koncepcji Centrów Kosztów Zasobów we wdrażaniu jej nowocześniejszych odpowiedników, tak by polskie średnie i duże firmy przechodziły powoli w kierunku metod znacznie bardziej zaawansowanych (ZPRK, RCA, ABC, GPK) niż te używane obecnie.

Controlling finansowy szkolenia posiada, poza rozbudowaną częścią teoretyczną, również elementy praktyczne. Podstawowym elementem części praktycznej jest case Zasobowo-Procesowego Rachunku Kosztów. W tej części szkolenia wszyscy uczestnicy zostają podzieleni na zespoły, a następnie w ramach swoich grup projektują rachunek kosztów przykładowej firmy o charakterze przyczynowo-skutkowym.

Podczas tej części szkolenia uczestnicy uczą się przede wszystkim zasad wyodrębniania centrów kosztów dla zasobów, działań, a w końcu pośrednich i finalnych obiektów kosztowych. Dzięki temu ćwiczeniu uczestnicy mogą lepiej zrozumieć praktykę działania najbardziej zaawansowanych na świecie rachunków kosztów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.