Centra Kosztów Zasobów a inne koncepcje budowy rachunków kosztów w przedsiębiorstwie

W chwili obecnej najbardziej rozpowszechnionymi na całym świecie rachunkami kosztów są, stosowany przez ponad 60 % niemieckich średnich i dużych przedsiębiorstw, Grenzplanostenrechnung (GPK) oraz stosowany przez większość średnich i dużych przedsiębiorstw Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Resource Consumption Accouting (RCA). 

   
  W chwili obecnej najbardziej rozpowszechnionymi na całym świecie rachunkami kosztów są, stosowany przez ponad 60 % niemieckich średnich i dużych przedsiębiorstw, Grenzplanostenrechnung (GPK) oraz stosowany przez większość średnich i dużych przedsiębiorstw Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Resource Consumption Accouting (RCA).

  Oba rachunki kosztów promują stosowanie bardzo szczegółowego podejścia do wykonywanej analizy kosztów poszczególnych zasobów organizacyjnych w podmiocie gospodarczym działającym na wolnym rynku stawiające je jako pierwszy z obiektów kalkulacyjnych kosztów oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa.
   
  Z kolei w Polsce stosowana jest często koncepcja Centrów Kosztów Zasobów, która, biorąc pod uwagę obecnie stosowane koncepcje na świecie, wspomniane już w niniejszym tekście, cechuje się znacznie niższym poziomie szczegółowości niż koncepcje takie jak Resource Consumption Accouting (RCA), czy Grenzplanostenrechnung (GPK).

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

  Uczestników tego szkolenia interesują również:

  Z tego też powodu controlling finansowy szkolenia koncentrują się na prezentowaniu wszystkim biorącym z nich udział uczestnikom roli koncepcji Centrów Kosztów Zasobów we wdrażaniu jej nowocześniejszych odpowiedników, tak by polskie średnie i duże firmy przechodziły powoli w kierunku metod znacznie bardziej zaawansowanych (ZPRK, RCA, ABC, GPK) niż te używane obecnie.

  Controlling finansowy szkolenia posiada, poza rozbudowaną częścią teoretyczną, również elementy praktyczne. Podstawowym elementem części praktycznej jest case Zasobowo-Procesowego Rachunku Kosztów. W tej części szkolenia wszyscy uczestnicy zostają podzieleni na zespoły, a następnie w ramach swoich grup projektują rachunek kosztów przykładowej firmy o charakterze przyczynowo-skutkowym.

  Podczas tej części szkolenia uczestnicy uczą się przede wszystkim zasad wyodrębniania centrów kosztów dla zasobów, działań, a w końcu pośrednich i finalnych obiektów kosztowych. Dzięki temu ćwiczeniu uczestnicy mogą lepiej zrozumieć praktykę działania najbardziej zaawansowanych na świecie rachunków kosztów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.