Co mówi kodeks pracy o pracy w trudnych warunkach atmosferycznych?
Pogoda dzisiaj często zmienia się z godziny na godzinę, i co najgorsze - zjawiska atmosferyczne, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były obecne w Polsce, pojawiają się dość często i to w dodatku całkiem niespodziewanie.
Porywiste wiatry, mgła, ulewne deszcze - to już wcale nie są odosobnione przypadki. Co możemy wówczas zrobić? Czy w takich warunkach da się w ogóle pracować? Co mówi nam na ten temat kodeks pracy?
Kodeks pracy - najważniejsze informacje
Na początek w ogóle warto powiedzieć, czym w zasadzie jest taki kodeks pracy. Otóż jest to zbiór wszystkich zasad i procedur a także obowiązków i praw wszystkich pracowników. Podzielony jest on na wiele części i reguluje w zasadzie wszystkie aspekty życia w pracy, a mianowicie dozwolony czas pracy, warunki itp.
Kodeks pracy a warunki atmosferyczneNo właśnie czy kodeks pracy mówi nam coś na temat pracy w trudnych warunkach atmosferycznych? Oczywiście, że tak. Zabronione są przykładowo : montaż, eksploatacja, demontaż rusztowań oraz ruchomych podestów. Jako złe warunki w tych akurat przypadkach określona jest gęsta mgła, opady deszczu śniegu a także gołoledź.
Określono także, jakie prace nie mogą być wykonywane podczas burzy tudzież prędkości wiatru większej niż 10m/s. Zasadniczo określony został także przepis mówiący o tym, że nawet jeśli pozornie warunki atmosferyczne nie spełniają wymagań trudnych warunków, to jednak jeśli istnieje zagrożenie życia bądź zdrowia z uwagi na charakter wykonywanej pracy, należy ją przerwać.
Szkolenia kodeks pracy
Warto jednak podkreślić, że powyżej określono jedynie naprawdę bardzo ogólne warunki, tak naprawdę zaś jest ich znacznie więcej - trzeba tu jednak zainwestować w szkolenia z prawa pracy.
Takie szkolenia kodeks pracy na pewno są obowiązkowe w zasadzie dla każdej osoby zarządzającej jakąś grupą pracowników, a już na pewno dla osób zarządzających bezpieczeństwem, jakością oraz innymi ważnymi kwestiami w przedsiębiorstwie. Podstawowe szkolenie powinien również przejść każdy pracownik.