Co mówi kodeks pracy o pracy w trudnych warunkach atmosferycznych?

Pogoda dzisiaj często zmienia się z godziny na godzinę, i co najgorsze – zjawiska atmosferyczne, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były obecne w Polsce, pojawiają się dość często i to w dodatku całkiem niespodziewanie.

zdjęcie - (the_title())


Co mówi kodeks pracy o pracy w trudnych warunkach atmosferycznych?

Pogoda dzisiaj często zmienia się z godziny na godzinę, i co najgorsze - zjawiska atmosferyczne, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były obecne w Polsce, pojawiają się dość często i to w dodatku całkiem niespodziewanie.

Porywiste wiatry, mgła, ulewne deszcze - to już wcale nie są odosobnione przypadki. Co możemy wówczas zrobić? Czy w takich warunkach da się w ogóle pracować? Co mówi nam na ten temat kodeks pracy?

Kodeks pracy - najważniejsze informacje

Na początek w ogóle warto powiedzieć, czym w zasadzie jest taki kodeks pracy. Otóż jest to zbiór wszystkich zasad i procedur a także obowiązków i praw wszystkich pracowników. Podzielony jest on na wiele części i reguluje w zasadzie wszystkie aspekty życia w pracy, a mianowicie dozwolony czas pracy, warunki itp.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażoweKodeks pracy a warunki atmosferyczne

No właśnie czy kodeks pracy mówi nam coś na temat pracy w trudnych warunkach atmosferycznych? Oczywiście, że tak. Zabronione są przykładowo : montaż, eksploatacja, demontaż rusztowań oraz ruchomych podestów. Jako złe warunki w tych akurat przypadkach określona jest gęsta mgła, opady deszczu śniegu a także gołoledź.

Określono także, jakie prace nie mogą być wykonywane podczas burzy tudzież prędkości wiatru większej niż 10m/s. Zasadniczo określony został także przepis mówiący o tym, że nawet jeśli pozornie warunki atmosferyczne nie spełniają wymagań trudnych warunków, to jednak jeśli istnieje zagrożenie życia bądź zdrowia z uwagi na charakter wykonywanej pracy, należy ją przerwać.

Szkolenia kodeks pracy

Warto jednak podkreślić, że powyżej określono jedynie naprawdę bardzo ogólne warunki, tak naprawdę zaś jest ich znacznie więcej - trzeba tu jednak zainwestować w szkolenia z prawa pracy.

Takie szkolenia kodeks pracy na pewno są obowiązkowe w zasadzie dla każdej osoby zarządzającej jakąś grupą pracowników, a już na pewno dla osób zarządzających bezpieczeństwem, jakością oraz innymi ważnymi kwestiami w przedsiębiorstwie. Podstawowe szkolenie powinien również przejść każdy pracownik.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.