Co mówi nam ustawa o urlopach?

Urlop – to słowo, którego z radością w zasadzie wyczekują wszyscy pracownicy. Niestety nie za bardzo można go brać kiedy się tak po prostu chce, a co więcej Kodeks Pracy reguluje bardzo dokładnie kwestie urlopowe.

zdjęcie - (the_title())


Co mówi nam ustawa o urlopach?

Urlop - to słowo, którego z radością w zasadzie wyczekują wszyscy pracownicy. Niestety nie za bardzo można go brać kiedy się tak po prostu chce, a co więcej Kodeks Pracy reguluje bardzo dokładnie kwestie urlopowe. Jak dokładniej się one prezentują? Kto powinien się wykazywać dość szeroką wiedzą odnośnie urlopów?

Nowelizacja Kodeksu Pracy

Na początek warto powiedzieć, że od stycznia tego roku pojawiła się pewna zaktualizowana i znowelizowana wersja Kodeksu Pracy. Zasadniczo nie weszła ona jeszcze w życie, jednak jest to prawdopodobne, że wejdzie po wyborach. Dlaczego jest ona tak istotna? Otóż bowiem zakładanych jest tam naprawdę wiele różnych rodzaju poprawek związanych z urlopami.

Na chwilę obecną pracownikowi zatrudnionemu na podstawię umowy o pracę przysługuje 20 dni urlopowych, jeśli pracownik zatrudnionych jest łącznie 10 lat oraz 26 dni, jeśli przepracował więcej niż 10 lat. Warto tu podkreślić, że do stażu pracy liczą się chociażby studia, kursy doszkalające, uczelnie wyższe itp. Niemniej jednak ten przepis ma być zmieniony i wszystkim będzie miało przypadać po 26 dni urlopu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażoweObecnie ponadto pracownik teoretycznie musi wykorzystać wszystkie dni urlopowe. W praktyce jednak nie jest to proste, bowiem można przenieść urlop na następny rok, a w przypadku niewybrania dni zaległych do pierwszego października, automatycznie sprawa ulega przedawnieniu.

Niestety było to wykorzystywane przez wielu pracodawców, dlatego obecnie postuluje się konieczność wzięcia urlopu w danym roku bez możliwości przenoszenia niewykorzystanych dni na rok następny.

Szkolenia kodeks pracy - doskonały pomysł

Powyższe informacje stanowią jednak tylko i wyłącznie absolutnie najważniejsze rzeczy, które każdy z nas powinien wiedzieć. W praktyce jednak jest ich o wiele więcej i każdy pracodawca oraz pracownik powinien mieć świadomość swoich praw i obowiązków.

Dlatego też warto inwestować w szkolenia z prawa pracy takie jak właśnie szkolenia kodeks pracy - dzięki niemu nie damy się wykorzystać ani oszukać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.