Co mówi prawo o pracy w święta?

Różne dziedziny życia, a także stosunki między ludzkie regulowane są przez stosowne przepisy prawa. Gdyby nie było prawa stanowionego, to każdy mógłby robić co by chciał i nie byłoby można w stosunku do takiej osoby wyciągnąć konsekwencji.

zdjęcie - (the_title())


Co mówi prawo o pracy w święta?

Różne dziedziny życia, a także stosunki między ludzkie regulowane są przez stosowne przepisy prawa. Gdyby nie było prawa stanowionego, to każdy mógłby robić co by chciał i nie byłoby można w stosunku do takiej osoby wyciągnąć konsekwencji.

Społeczeństwo umówiło się więc, że stworzone zostanie prawo miejscowe, za nieprzestrzeganie którego stosowane będą określone kary. Z biegiem kolejnych wieków prawo rozwijało się coraz bardziej obejmując swym zasięgiem niemal wszystkie dziedziny życia. Jeżeli chodzi o kwestie związane z zatrudnieniem, to w sposób wyczerpujący omawia je prawo pracy. W tym przypadku najbardziej istotny jest Kodeks pracy oraz szereg ustaw, w tym ustawa o urlopach.

Zmiany w prawie pracy

Kodeks pracy jest nowelizowany, gdy zajdzie potrzeba wprowadzenia istotnych zmian w obowiązującym prawie. Znajomość przepisów prawa jest obowiązkowa przede wszystkim dla pracowników kadrowych, jednak każdy pracownik aby skutecznie chronić swój własny interes, powinien także orientować się w przepisach prawnych dotyczących zatrudnienia.

Osoby które nie chcą samodzielne przedzierać się przez gąszcz przepisów mogą wybrać kodeks pracy szkolenia. Są to szkolenia otwarte dla wszystkich chętnych, aby się na nie zapisać wcale nie trzeba być pracownikiem działu kadrowego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

Przepisy prawne dotyczące pracy w święta

Przepisy prawa pracy w sposób dosyć precyzyjny regulują kwestię wykonywania obowiązków pracowniczych w święta. W Kodeksie pracy zastosowano definicje dotyczące zarówno dni pracy i dni wolnych od pracy. Warto mieć świadomość tego, że do dni wolnych od pracy zaliczają się zarówno niedziele jak i święta.

Według przepisów prawa, w tym czasie pracować można tylko i wyłącznie na zasadach wyjątku. Takie wyjątki dotyczą między innymi pracowników sektorów transportu czy gastronomii. Również przy pracy zmianowej możliwa jest praca w dni świąteczne. Jednak kodeks zastrzega, że każdemu pracownikowi bez względu na miejsce zatrudnienia (dotyczy to także wspomnianych wyjątków) należy się przynajmniej co czwarta niedziela wolna.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.