Co mówi prawo o pracy w święta?
Różne dziedziny życia, a także stosunki między ludzkie regulowane są przez stosowne przepisy prawa. Gdyby nie było prawa stanowionego, to każdy mógłby robić co by chciał i nie byłoby można w stosunku do takiej osoby wyciągnąć konsekwencji.
Społeczeństwo umówiło się więc, że stworzone zostanie prawo miejscowe, za nieprzestrzeganie którego stosowane będą określone kary. Z biegiem kolejnych wieków prawo rozwijało się coraz bardziej obejmując swym zasięgiem niemal wszystkie dziedziny życia. Jeżeli chodzi o kwestie związane z zatrudnieniem, to w sposób wyczerpujący omawia je prawo pracy. W tym przypadku najbardziej istotny jest Kodeks pracy oraz szereg ustaw, w tym ustawa o urlopach.
Zmiany w prawie pracy
Kodeks pracy jest nowelizowany, gdy zajdzie potrzeba wprowadzenia istotnych zmian w obowiązującym prawie. Znajomość przepisów prawa jest obowiązkowa przede wszystkim dla pracowników kadrowych, jednak każdy pracownik aby skutecznie chronić swój własny interes, powinien także orientować się w przepisach prawnych dotyczących zatrudnienia.
Osoby które nie chcą samodzielne przedzierać się przez gąszcz przepisów mogą wybrać kodeks pracy szkolenia. Są to szkolenia otwarte dla wszystkich chętnych, aby się na nie zapisać wcale nie trzeba być pracownikiem działu kadrowego.
Przepisy prawne dotyczące pracy w święta
Przepisy prawa pracy w sposób dosyć precyzyjny regulują kwestię wykonywania obowiązków pracowniczych w święta. W Kodeksie pracy zastosowano definicje dotyczące zarówno dni pracy i dni wolnych od pracy. Warto mieć świadomość tego, że do dni wolnych od pracy zaliczają się zarówno niedziele jak i święta.
Według przepisów prawa, w tym czasie pracować można tylko i wyłącznie na zasadach wyjątku. Takie wyjątki dotyczą między innymi pracowników sektorów transportu czy gastronomii. Również przy pracy zmianowej możliwa jest praca w dni świąteczne. Jednak kodeks zastrzega, że każdemu pracownikowi bez względu na miejsce zatrudnienia (dotyczy to także wspomnianych wyjątków) należy się przynajmniej co czwarta niedziela wolna.