Czym jest postępowania administracyjne i kogo dotyczy?

Wszelkie sprawy załatwiane w urzędach muszą opierać się o konkretne wytyczne prawne. Postępowanie administracyjne reguluje kwestie załatwiania spraw urzędowych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi administracji publicznej.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest postępowania administracyjne i kogo dotyczy?

Wszelkie sprawy załatwiane w urzędach muszą opierać się o konkretne wytyczne prawne. Postępowanie administracyjne reguluje kwestie załatwiania spraw urzędowych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi administracji publicznej.

Stroną w postępowaniu administracyjnym może zostać każda osoba fizyczna, a także osoba prawna. Sprawy wszczynane są w drodze postępowania administracyjnego albo z urzędu albo na wniosek strony.

Zasady w postępowaniu administracyjnym

Postępowanie administracyjne odbywa się na mocy i w granicach prawa. Naczelnym aktem normatywnym jest w tym przypadku Kodeks postępowania administracyjnego, który wymienia szereg zasad, jakimi takie postępowanie powinno się rządzić.

Wśród najważniejszych zasad dotyczących procesu administracyjnego należy wymienić chociażby zasadę praworządności, zasadę pisemności (wszelkie wnioski oraz decyzje muszą być składane i wydawane w formie pisemnej pod rygorem nieważności), zasadę dwuinstancyjności, zasadę prawdy obiektywnej czy też zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu.

Rodzaje postępowań administracyjnych

W zależności od konkretnego rodzaju sprawy wyróżnia się różne postępowania, można wskazać postępowanie prowadzone na zasadach ogólnych, postępowanie którego celem jest ustalenie właściwości, skargi i wnioski czy też rozstrzyganie kwestii nakładania kar pieniężnych. Samo postępowanie ogólne dotyczyć może różnych zakresów tematycznych, chociażby z dziedziny przepisów sanitarnych, budowlanych, środowiskowych czy rolnych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażoweSzkolenia z kodeksu postępowania administracyjnego

Kodeks postępowania administracyjnego, podobnie z resztą jak i inne akty prawne jest dokumentem napisanym w języku prawniczym, który może okazać się trudny do przyswojenia dla osoby niemającej na co dzień styczności z zapisami prawa.

Aby ułatwić przyswajanie wiedzy z tej tematyki organizowane są specjalistyczne szkolenia. Procedury administracyjne dokładnie wyjaśnia szkolenie kpa. Swoją wiedzę można dodatkowo uzupełnić odbywając szkolenie użytkowanie wieczyste.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.