Czym jest rachunek powierniczy i co ma na celu?

Dzisiaj często przeglądając różne zagadnienia z zakresu nieruchomości, chcąc kupić mieszkanie od dewelopera itp. napotykamy ba pojęcie rachunki powierniczego. Co to w ogóle jest ten rachunek powierniczy i co w zasadzie ma na celu? Czy szkolenia dla deweloperów przyniosą nam na to odpowiedź?

zdjęcie - (the_title())


Czym jest rachunek powierniczy i co ma na celu?

Dzisiaj często przeglądając różne zagadnienia z zakresu nieruchomości, chcąc kupić mieszkanie od dewelopera itp. napotykamy ba pojęcie rachunki powierniczego. Co to w ogóle jest ten rachunek powierniczy i co w zasadzie ma na celu?

Czym jest rachunek powierniczy?

Zasadniczo powstał on po to, aby chronić klientów. Dawniej niestety często się tak zdarzało, że deweloper brał pieniądze, ogłaszał upadłość, po czym znikał. Czasem też różni oszuści podszywali się pod takich deweloperów. Oczywiście jednak dla nikogo nie było to dobre rozwiązanie. Dlatego też postanowiono takie sprawy ukrócić i wprowadzić właśnie rachunek powierniczy.

Czym on się charakteryzuje? Otóż stanowi on pewną finansową granicę pomiędzy kupującymi a deweloperem. Kupujący na poszczególnych etapach budowy wpłacają tam określone wcześniej dokładnie kwoty.

Z kolei deweloper wie, że taka rata została zapłacona. I teraz tak - deweloper może albo korzystać z tych pieniędzy na dalsze inwestycje, albo też dostanie je dopiero w przypadku przeniesienia aktu nabycia nieruchomości na danego kupującego. Pierwszy rachunek to rachunek powierniczy otwarty, drugi zaś zamknięty.

Jak zapewne łatwo się domyślić, deweloperzy preferują ten drugi, kupujący pierwszy. Warto jednak podkreślić, że w przypadku dobrze skonstruowanej umowy deweloperskiej nawet taki rachunek powierniczy otwarty jest jak najbardziej w pełni bezpieczny i gwarantuje zwrot pieniędzy w przypadku bankructwa.

Szkolenia dla deweloperów

Dzisiaj nawet działa to niejako w drugą stronę. Czasami to deweloperzy muszą chronić się przed nadmiernie rozszczeniowymi klientami. Dlatego też taki deweloper powinien być naprawdę dobrze przygotowany do wykonywania swojego zawodu.

Pomogą mu w tym na pewno różne szkolenia, dla deweloperów. Warto jeszcze tylko zaznaczyć, że deweloper powinien mieć także jeszcze nieco większą wiedzę, dlatego warto także, aby zainwestował on w użytkowanie wieczyste szkolenie oraz w prawa konsumenta szkolenie. Te dwa szkolenia na pewno pomogą mu bardzo w codziennej pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.